Jen krmení nestačí. Znáte všechny psí potřeby?

img
21. 02. 2019

Společnost: Dostatek kontaktu patří mezi nejdůležitější psí potřeby. Rádi rozlišujeme pejsky na domácí a venkovní. Bohužel se to odráží na množství…

Stejně jako člověk, i pes má své potřeby. O krmení anebo veterinární péči víme všichni, ale co třeba mentální stimulace? Aby byl mazlíček šťastný, měli bychom se o jeho psí potřeby správně postarat. Dobrá péče o psa totiž zahrnuje více než jen zajištění fyzických potřeb. Musíme mu dávat dostatek pozornosti, lásky a času. Řekneme, co všechno náš pejsek potřebuje a jak mu to co nejlépe zajistit. Také poradíme, co může znamenat taková změna chování u psa.

Psí potřeby zahrnují kontakt, rozvoj a pohyb

Společnost: Dostatek kontaktu patří mezi nejdůležitější psí potřeby. Rádi rozlišujeme pejsky na domácí a venkovní. Bohužel se to odráží na množství času, které jim věnujeme. Ale všichni psi mají společenskou povahu a bez své rodiny trpí. Potřebují s ní být v kontaktu. Považují se za součást smečky, kterou mají za úkol chránit. Venkovní pejsci proto můžou být často v izolaci. Dostatečný výběh, velký kotec a dostatek krmiva mu rodinu nenahradí.

Čtěte také:

Velká psí plemena: 10 nejoblíbenějších psů, mezi kterými si najdete svého favorita!

Vlastní prostor: I pejsek potřebuje mít své vlastní zázemí. Může se do něj uchýlit, když bude unavený, nebude mít dobrou náladu nebo bude chtít prostě jen lenošit. Proto by měl mít svůj vlastní pelíšek, který by neměl být využívaný k žádným jiným účelům. Bez možnosti soukromí by pejsek mohl být podrážděný.

Dostatek pohybu: Krátké procházky dvakrát za den kvůli vyvenčení nestačí. Pejsek musí mít kde vybít svou energii. Každý den si s ním hrajme, dovádějme s míčkem, nechme ho aportovat anebo se přetahujme. Pejskovi potřeby jsou většinou založené právě na aktivitě. Energii by si pejsci navíc mohli snažit vybít jiným způsobem.

Mentální stimulace: Psí potřeby zahrnují i mentální rozvoj. K tomu nám můžou dopomoci různé hry, trénování nových povelů anebo interaktivní hračky. Zkrátka aktivity, u kterých pes musí alespoň trochu přemýšlet. Nemusí jít o nic komplikovaného. Stačí mazlíčka dobře znát a vědět, co mu dělá radost.

Pocit bezpečí: Pes nám musí důvěřovat a cítit se s námi v bezpečí. Nenuťme ho do věcí, které jsou nad jeho možnosti, netrestejme ho za maličkosti a nevyvolávejme v něm zbytečně negativní pocity. Když bude mít pocit, že mu my poskytujeme dostatečnou ochranu, nebude mít potřebu se bránit sám. Pes žijící v pocitu nebezpečí je nervózní, agresivní a těkavý.

Učitel: Pes nás potřebuje, abychom ho naučili každodenním činnostem. Stojí o učitele, který ho bude vést. Nečekejme, že vše bude vědět hned od základu. Vše mu vysvětlujme pomalu a nechtějme zázraky. Když na něj budeme zbytečné přísní anebo hrubí, nebude nám věřit.

Kvalitní krmivo: Pejskovi dávejme krmivo, které vyhovuje přesně jeho potřeám. Jiné složení jídelníčku potřebují starší psi, jiné zase aktivní štěňata či aktivní psi. Vybírejte proto granule pro psy podle stáří, vytížení i kondice pejska.

Péče o psa: Čemu se vyhnout?

Izolace

Nerespektování psí potřeby soukromí

Málo aktivity

Trestání

Zdůrazňování negativního

Péče o psa, díky které bude šťastnější

  • Dejme do dveří dvířka, aby mohl chodit dovnitř a ven podle potřeby.
  • Každý den si na pejska vyhraďme dostatek času. Péče o psa zahrnuje procházky, hry anebo společný odpočinek. Udělají psa opravdu šťastnějším.
  • Pejskovi se postarejme o jeho vlastní prostor. Pelíšek anebo stan pro psy pejskovi poskytnou pocit bezpečí a zázemí.
  • Dejme mu dostatek různých hraček, se kterými si s ním ale také budeme hrát.
  • Pes potřebuje podpořit pozitivní pocity a ne ty negativní. Když pejsek udělá něco dobře, vždy ho pochvalme. Bude ho to motivovat věc opakovat. Pokud ho budeme trestat třeba u tréninku, spojí si výcvik s negativními emocemi a nebude chtít cvičit.
  • Vždy se pejskovi postarejme o pocit bezpečí. Pokud se bude cítit vystresovaný anebo nesvůj, uklidněme ho.
  • Pouštějme se s pejskem do aktivit, u kterých bude muset používat svůj rozum.

Změna chování u psa může značit problém

Pejskovo chování se může změnit. Často za to můžou různé problémy, se kterými se pes potýká. Změna chování u psa může dokonce znamenat vážný zdravotní problém. Proto bychom vždy měli pátrat po příčině.

Věk: Změna chování u psa může úzce souviset s jeho věkem. Je běžné, že jinak se chová štěně, jinak pes v pubertě a jinak v dospělosti. Stejně jako lidé. I starší psi se mění. Už nemají tolik energie jako dříve, neprojevují takový zájem o hry ani o dlouhé procházky. Zohledněme tedy to, že náš psí senior má zkrátka rád svůj klid.

Nemoc: Když jsme nemocní my, také jsme více podráždění a nevrlí. Bedlivě mazlíčka pozorujme a hledejme další příznaky. Pokud je v očividných bolestech, změnil své stravovací návyky anebo se třeba škrábe, ihned vše konzultujme s veterinářem.

Změna v životním stylu: Máme novu práci s jiným časovým harmonogramem, přestěhovali jsme se anebo nám přibyl nový člen do domácnosti? Pak může změna chování u psa být způsobem, jakým se s nově vzniklými situacemi snaží vypořádat.

Traumatický zážitek: Změna chování u psa může přijít také s děsivým zážitkem. Pokud mazlíčka napadl jiný pes, byl týraný anebo zažil jiné příhody, kde se cítil ohrožený, podepíše se to na jeho psychice. Může být bojácnější, agresivnější nebo naopak nedůvěřivý.

Napsat komentář: Jen krmení nestačí. Znáte všechny psí potřeby?

RE: Jen krmení nestačí. Znáte všechny psí potřeby?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.