Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

img
21. 03. 2019 Přečteno: 4741x

Pokud v domácnosti žijí kočka a pes dohromady a jednoho z nich koronavirus nakazí, přirozeně máme strach. Naštěstí máme dobrou zprávu. Pes se od…

Koronavirus patří mezi jeden z nejnebezpečnějších virů. A to zejména pro kočky. Ale i psímu tělu dají koronaviry pořádně zabrat. Projevy se u psů a koček liší. Řekneme vše, co o koronaviru potřebujete vědět. A to jak pro pejsky, tak pro kočky. Poradíme, jaké má příznaky, co způsobuje a hlavně, jak vypadá léčba. Také se dozvíte, jak mu předejít.

Psí a kočičí koronavirus: Můžou se zvířata navzájem nakazit?

Pokud v domácnosti žijí kočka a pes dohromady a jednoho z nich koronavirus nakazí, přirozeně máme strach. Naštěstí máme dobrou zprávu. Pes se od kočky koronavirem nakazit nemůže, stejně tak kočka od psa. Psí a kočičí koronavirus jsou dvě různá onemocnění. Pokud ale máme v jedné domácnosti více koček a psů, dejme si pozor. Pro zvířata stejného druhu koronavirus nakažlivý samozřejmě je.

Čtěte také:

Tasemnice, škrkavky, svrab. Nejčastější paraziti u koček a jak se proti nim bránit

Nákaza koronaviry je u koček i psů stejná

Co má kočičí a psí koronavirus společné, je přenášení. Nákaza koronaviry vzniká kontaktem s výkaly.

  • Psí koronavirus se do těla dostává skrz tlamu.
  • Kočičí zase skrz nos a tlamu. Kočka se může nakazit i vdechnutím viru.

Na koronavirus existuje účinná prevence

Je naštěstí dobrá prevence, která nám pomůže nakažení koronaviry předejít. Jelikož je koronavirus závažným onemocněním, měli bychom dodržovat základní pravidla toho, jak se jim vyhnout. Zbavujme se co nejdříve všech výkalů, které jsou ve zvířecím dosahu.

U psů čistěme kotce a na vycházkách pejska nenechávejme výkaly očichávat a už vůbec ne konzumovat.

U koček pravidelně a důkladně čistěme toaletu. Pokud máme doma více koček, každá by měla mít toaletu vlastní.

U psů i u koček platí, že bychom měli být opatrní při kontaktu s jinými zvířaty, u kterých si nejsme jistí, zda jsou zcela zdraví. Naši mazlíčci by od nich mohli koronavirus snadno chytit.

Důležité je také pravidelně čistit misky jak s krmením, tak s vodou. Voda by měla být každý den čerstvá. Pokud máte doma více čtyřnohých kamarádů, každá kočka by měla mít zvlášť misku se svým krmivem. Už jen proto, že kočky mají různé potřeby a každé tak může vyhovovat jiné krmivo. 

Koťata by neměla přijít do kontaktu s jinou kočkou, než se svou maminkou.

Koronavirus neohrožuje pouze psi nebo kočky. Co může znamenat pro člověka? Čtěte v našem článku: Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Kočičí koronavirus

Kočičí koronavirus se objevuje zejména v domácnostech s větším počtem koček. Mladé kočky a koťata jsou na koronavirus velmi háklivé. Ještě u nich není zcela vyvinutý imunitní systém. U nich může mít koronavirus fatální následky. Příznaky se liší podle typu kmene, který kočku nakazil. Záleží i na věku kočky, jejím imunitním systému a na tom, jaké orgány virus napadl.

Kočičí koronavirus a jeho příznaky

Dýchací obtíže

Horečka

Špatné trávení

Úbytek na váze

Kýchání

Ztráta chuti k jídlu

Slzení očí

Letargie

Rýma

Otoky

Průjem

Tekutina v hrudi

Nevolnost

Žloutenka

Nadýmání

Anémie

Kočičí koronaviry musí zvládnout imunitní systém

Bohužel pro koronaviry není přímá léčba. Léčí se spíše příznaky jako průjem nebo kočičí rýma, více pro zvířátka udělat nelze. Ale správnou diagnózu může určit jen veterinář. Když příznaky zpozorujeme, ihned ho navštivme.

U koronavirů může být někdy obtížné určit, zda se jedná o méně závažné napadení koronaviry nebo o FIP. Navíc jsou příznaky totožné s příznaky u jiných typů onemocnění.

Zvěrolékař se nás bude ptát na to, jaká onemocnění už kočka prodělala, jaké jsou všechny příznaky a kdy se objevily. Poté provede krevní testy. Může odebrat i jiné tělní tekutiny. Provede i vyšetření stolice. Z toho potvrdí napadení koronaviry.

Pokud se zdravotní stav mazlíčka výrazně zhorší, navštivme opět zvěrolékaře. Pomůže nám příznaky koronavirů zvládnout.

Když se u nás v domácnosti koronaviry objeví, vše pečlivě vydezinfikujme.

Většinou koronaviry nevyžadují léčbu, poradí si s nimi kočičí imunitní systém. Pokud se ale rozvinul ve FIP, neexistuje žádná léčba. Je na nás, abychom se kočce postarali o pohodlný a bezpečný zbytek života, který ji ještě několik měsíců čeká. Dostane léky proti zánětům, proti bolesti a další medikaci, která by ji mohla život usnadnit.

Co je to FIP?

Určité kmeny kočičího koronaviru způsobují onemocnění, které známe pod zkratkou FIP. Některé typy koronavirů můžou mutovat a napadat bílé krvinky, které pak rozšiřují nákazu po celém těle. Tento virus napadá imunitní systém a životně důležité orgány, což později vede ke smrti kočky. Proto jsou koronaviry u koček velmi nebezpečné. Když se taková mutace objeví, máme co dočinění s fatálním FIP virem.

Psí koronavirus

Oproti kočkám je psí koronavirus většinou méně závažný. I tak by se neměl podceňovat. Koronavirus je náročným onemocněním. U štěňat se může rozvinout parvovirus. V každém případě při zpozorování některého z příznaků navštivme zvěrolékaře, jen on může stanovit přesnou léčbu.

Psí koronavirus a jeho příznaky

Zvracení

Deprese

Anorexie

Průjem

Horečka

Psí imunita si s koronaviry poradí sama

Velmi dobrou zprávou je, že pejsek koronavirus zpravidla překoná. Jen potřebuje čas na to, aby se s koronaviry jeho imunitní systém vypořádal.

Koronavirus může přesně určit pouze veterinář. Pokud na pejskovi příznaky zpozorujeme, neváhejme a zvěrolékaře navštivme.

V závažných případech podá veterinář psovi tekutiny a antibiotika, aby zmírnil klinické příznaky a pomohl zabránit vzniku infekce.

Zvěrolékař může provést laboratorní testy, které nákazu koronaviry potvrdí anebo vyvrátí.

Pes musí hlavně dostatečně odpočívat.

Pokud se u nás doma koronavirus objevil, vše vydezinfikujme. Prostory, kde pes pobývá, jeho hračky, pelíšek a deky.

Napsat komentář: Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

RE: Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.