Krmení pro kočky – jak a čím krmit konkrétní druhy koček?

img
24. 10. 2017 Přečteno: 1529x

Kočka je masožravec. Volně žijící kočky nachytají během dne i 20 myší, které je v kombinaci s dalšími drobnými hlodavci dobře zasytí. Kočky domácí…

Zatímco volně žijící kočky si během dne svou potravu ve formě myší nebo ptáků zajistí samy, o domestikovanou kočku se musíme dobře postarat. Nakrmit kočku tak, aby ji strava chutnala, vyhovovala po nutriční stránce a podpořila její zdraví, není vůbec jednoduché. Na trhu je velké množství krmiva a granulí pro kočky, ne všechny jsou ale ideální. Jak často a čím krmit kočku s ohledem na konkrétní typ, věk a plemeno? 

Krmení pro kočky – důležitý je návyk

Kočka je masožravec. Volně žijící kočky nachytají během dne i 20 myší, které je v kombinaci s dalšími drobnými hlodavci dobře zasytí. Kočky domácí však mají naprosto odlišný stravovací režim a jsou obvykle vybíravé. Pokud kočce nechutná, vydrží hladovět i několik dní, než dostane na podnos něco chutnějšího. Ovšem pozor, hladovění i přejídání jsou současně i symptomy závažnějších zdravotních problémů. Pokud vaše kočka delší dobu nejí, co nejdříve navštivte veterináře.

Během prvního půl roku života si domácí kočka vytváří svůj návyk na potravu, který se bude později jen těžko měnit. Pokud dostává krmení pro kočky ve formě granulí, bude potom s největší pravděpodobností po zbytek svého života vyhledávat právě granule a z jiných pamlsků nebude mít velkou radost. Kočky, které se odmalička živí pestrou stravou, jsou mlsnější a vybíravější

Pro kočky není ani tak důležitá chuť stravy, nýbrž teplota a konzistence. Pokud vaše kočka nechce jíst, zkuste jí krmení pro kočky ohřát, případně pořídit stravu v jiné konzistenci. 

Druhy krmení pro kočky

Současný trh nabízí chovatelům nepřeberné množství nejrůznějšího krmení pro kočky. Trh je přesycený, a ne každý produkt odpovídá svou kvalitou a složením požadavkům na pestrou a vyváženou stravu kočky. Krmení pro kočky rozdělujeme do následujících kategorií:

  • Suchá strava – nejčastěji ve formě granulí pro kočky. Kvalitní granule poskytují kompletní výživu. Kočky se následně nemusí krmit jiným typem stravy. Mnohé produkty jsou doplněny také o vitamíny a minerály, které jsou pro zdraví kočky potřebné.
  • Vlhká strava – konzervy, taštičky, paštiky a další produkty s obsahem masa. Díky velkému podílu vody preventivně chrání kočku před vznikem močových kamenů.
  • Syrová strava – krmení pro kočky ve formě syrové stravy se označuje jako BARF. Jedná se o čerstvé syrové maso a vnitřnosti, které se v určitém poměru kombinují i s ovocem a zeleninou, vejci či mléčnými produkty. 

Granule pro kočky

Pokud si nejste jisti, čím krmit kočku, a současně chcete mít s krmením co nejméně starostí, nákup kvalitních granulí je ideálním řešením. Suchá strava podporuje funkci zažívacího traktu kočky, kvalitní granule jsou navíc vyrobeny s ohledem na vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Navíc jsou doplněny o vitamíny a minerály. Domácí přípravou kočičí potravy nikdy nedocílíte takového vyvážení jako právě s granulemi pro kočky. 

Granule pro kočky se však výrazně liší svou kvalitou i cenou. Bohužel, neplatí zde přímá úměra čím dražší, tím kvalitnější. Mnohé výzkumy prokázaly, že drahé komerčně propagované granule jsou nekvalitní. Hlavním problémem je vysoký obsah soli, díky čemuž granule kočkám opravdu chutnají, současně tím ale negativně ovlivňují jejich zdraví a vedou ke zdravotním komplikacím. 

Při výběru granulí pro kočky se řiďte složením i doporučením ostatních chovatelů. Ti si v záplavě nejrůznějších výrobků své favority našli a rádi se se svou zkušeností podělí. Nebojte se experimentovat. Pokud kočce nezachutná jeden typ granulí, vyzkoušejte jiný. Je také dost možné, že se po nějaké době u kočky daný typ granulí omrzí a bude chtít vyzkoušet něco jiného. 

Čím krmit kočku a čemu se vyhýbat

Nelze jednoznačně určit, který typ krmení pro kočky je nejlepší. Suchá, vlhčená i syrová strava má své přednosti i nevýhody. Vždy je ale třeba vybírat kvalitní vyvážené produkty bez obsahu chemických látek a velkého množství soli. Řada komerčně propagovaných produktů skvěle vypadá, granule pro kočky jsou totiž mnohdy dobarvované. Takovým produktům se spíše vyhýbejte. Při nákupu konzervy pro kočky vybírejte podle obsahu masa. 

Ačkoliv jsou mnozí chovatelé toho názoru, že kočky jsou všežravci a mohou jíst v podstatě totéž co lidé, tento názor nesdílíme. Kočka by neměla být odpadkovým košem. Ani šunky, sýry či doslazované výrobky, které konzumujeme my, nejsou pro kočku ideální. Závažné zažívací problémy pak kočkám způsobují čokoláda, česnek nebo cibule. 

Jak často krmit kočku

Kočky potřebují jíst několikrát denně menší porce stravy. Jedna obří miska ráno a jedna večer tak pro kočku není ideální. Raději krmte denně 4 středně velkými porcemi a jídelníček obohaťte několika malými pamlsky. Naprostá většina koček sní jen takové množství krmení, které potřebuje. Pokud budete servírovat příliš velké porce, pravděpodobně to poznáte tak, že v misce něco zůstane. 

Krmení pro kočky podle typu

Jiné krmení (především z hlediska množství) potřebuje dospělá kočka, jiné nároky na výživu má kočka březí a u koťat je krmení samostatnou kapitolou. Dospělá kočka sní přibližně 150 až 300 gramů potravy denně, březí kočky mají na kvalitu i množství zvýšené nároky. Koťata mohou jíst i z jedné misky společně s dospělou kočkou, nesmí však být odstrkována. Pokud chcete mít jistotu, že zjišťujete koťatům kvalitní krmení, pořiďte jim granule pro mladé kočky. 

Šlechtěné kočky mohou mít zvláštní nároky na stravování. Proto jsou na trhu i produkty, určené přímo pro dané plemeno koček. Dlouhosrsté kočky potřebují dostatek vlákniny, která zajistí správný pohyb střev a usnadní průchod chomáčů chlupů trávicím ústrojím. Siamské kočky potřebují zvýšený příjem bílkovin. Mainské mývalí kočky patří mezi nejtěžší a nejmohutnější plemena, potřebují proto i větší porce a výživu, podporující činnost kloubů a srdce.

Výběr vhodného krmení pro kočky je opravdovou alchymií. Základem úspěchu je pravidelnost, přiměřené porce a výrobky dostatečné kvality. Vždy sledujte chování a reakce koček a podle toho konkrétní jídelníček upravujte.

Napsat komentář: Krmení pro kočky – jak a čím krmit konkrétní druhy koček?

RE: Krmení pro kočky – jak a čím krmit konkrétní druhy koček?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Mijunka

    30. 1. 2019 18:34
    Nám se osvědčilo krmivo https://www.zooo.cz/acana-cat-wild-prairie-regionals-5-4kg-P9852/. Fakt super.