Máte kočičí lékárničku? Zjistěte, jaké chovatelské potřeby pro kočky v ní nesmí chybět

img
28. 02. 2019

Nůžky: Tyto chovatelské potřeby pro kočky se hodí k zastřihování drápků i ke stříhání gázy a lepicí pásky. Raději volme nůžky s oblými hranami. U…

Jako majitelé koček musíme být připraveni na každou situaci. Kočky jsou zvídavé a k úrazu můžou snadno přijít i v těch nejbezpečnějších domovech. Kočičí lékárnička nám může velmi usnadnit péči o zdraví našeho mazlíčka. Se zraněním, ale i s parazity u koček se s lékárničkou vypořádáte snadněji. Vše máte po ruce a jakýkoli akutní zdravotní problém vás tak nemůže zaskočit. Poradíme, jaké chovatelské potřeby pro kočky musí kočičí lékárnička obsahovat. Také řekneme, k čemu takové potřeby pro kočky slouží a jak je co nejlépe použít.

Základní chovatelské potřeby pro kočky

Nůžky: Tyto chovatelské potřeby pro kočky se hodí k zastřihování drápků i ke stříhání gázy a lepicí pásky. Raději volme nůžky s oblými hranami. U domácích koček je nezbytností pravidelné zastřihování drápků, nemají si je kde obrousit. Kromě toho dlouhými drápky mohou nám, ostatním členům domácnosti a koneckonců i sobě, způsobit zranění.

Čtěte také:

Kočičí tráva čistí kočce žaludek a dodává jí potřebné vitamíny a minerály

Pinzeta: Ať už jde o trn v tlapce anebo zakousnuté klíště, pinzeta bude užitečná. Stejně jako u nůžek, i u této chovatelské potřeby pro kočky volme produkt s oblými hranami.

Rektální teploměr a vazelína: Změření teploty je lepší často nechat na starost veterináři. Ví, jak nejlépe na to. Může se ale stát, že se ocitneme v krizové situaci a teplotu budeme muset změřit sami.

Gumové rukavice: Použitím rukavic při ošetřování kočky zabráníme infekci a přenosu zdravotních problémů, které jsou nakažlivé i pro nás. Nejlepší je mít v zásobě rukavic více a použitý pár po ošetření ihned vyhodit.

Baterka: Usnadní nám podrobné vyšetření jinak špatně viditelných míst, jako je tlamička anebo uši. Další chovatelské potřeby pro kočky se nám díky baterce budou používat snadněji.

Zdravotní potřeby pro kočky nesmí v lékárničce chybět

1. Peroxid vodíku: Používá se na říznutí, škrábnutí či ránu jako první čistící pomůcka.

2. Kočičí projímadlo a živočišné uhlí: Aby nás zažívací problémy nezaskočily nepřipravené, potřebujeme na ně speciální potřeby pro kočky. Projímadlo vždy volme jen takové, které je pro kočku vhodné. Na zastavení průjmu naopak můžeme použít obyčejné živočišné uhlí. Jako prevenci pro kočky s citlivým zažíváním volme kvalitní a lehce stravitelné krmivo

3. Oční kapky a borová voda: Kapky slouží na prokapání podrážděných očí, borová voda zase na jejich ošetření. Například, pokud kočce do oka něco spadne anebo jí jen chceme vyndat ospalky.

4. Maltózová pasta: Používá se na snadnější vylučování chomáčů chlupů z kočičího žaludku.

5. Vata anebo vatové tampóny: K ošetření rány nám vatové potřeby pro kočky velmi pomůžou. Namočme je do peroxidu vodíku a ránu jemně ošetřeme.

6. Pipeta do očí nebo stříkačka: Pro ošetření drobnějších ran, kdy nechceme kočku peroxidem zbytečně polévat, se hodí preciznější nástroj. Díky pipetě anebo stříkačce se nám podaří ošetřit jen to nezbytné.

7. Antibiotická mast nebo antiseptické ubrousky: Pokud není zranění příliš vážné, postačí nám antibiotické nebo antiseptické potřeby pro kočky. Zabráníme tím infekci. Pokud je zranění vážnější, použijme mast nebo ubrousky před návštěvou veterináře.

8. Gáza: Je dobrá na krytí ošetřených ran. Také s ní ránu snadno obvážeme. Nezapomeňme, že musí být sterilní.

9. Leukoplast: Zafixujeme jí obvaz anebo gázu. Pro správné ošetření zranění je nezbytností, zranění musí být pevně obvázané. Jinak hrozí riziko vniknutí infekce z okolního prostředí.

10. Náplasti: Nejsou důležité pro kočku, ale pro nás. Zraněná kočka na sebe často nechce nechat sáhnout a už vůbec nám dovolit, abychom jí ošetřili. Pravděpodobně přijdeme k pár škrábancům.

11. Náhubek pro kočky: Ačkoli pro některé majitele koček může být použití náhubku příliš drsné, ve skutečnosti je velmi užitečné. Zraněná kočka nás může při pokusu o ošetření pokousat anebo se o to alespoň snažit. Zdržuje se tím celý proces ošetření, zvyšuje se riziko infekce a kočka je delší dobu ve stresu. Navíc zabrání kočce lízat si nebo kousat rány.

12. Deka: Pokud kočce musíme udržovat tělesnou teplotu, je jí zima nebo se cítí nepohodlně, přijde deka vhod. Také je dobrá při transportu nemocného zvířete k veterináři.

13. Lékařské zprávy a očkovací průkaz: K veterináři se nám budou hodit všechny dokumenty o současném stavu kočky, stejně jako o již prodělaných zákrocích.

14. Číslo na pohotovost: Pokud je mazlíčkův stav opravdu vážný a náš veterinář už neordinuje, musíme vědět telefonní číslo na nejbližší veterinární pohotovost. Je dobré číslo dát mezi další potřeby pro kočky v lékárničce a mít vše pohromadě.

15. Speciální léky: Pokud kočka užívá léky pravidelně nebo je potřebuje jen jednou za čas, uschovávejme je všechny v lékárničce. Kontrolujme u nich ale datum spotřeby.

Aby byla péče o kočku co nejsnadnější…

Při převozu kočky k veterináři ji nezapomínejme dávat do přepravky. Kromě toho, že je celý transport rychlejší a snadnější, kočka má svůj vlastní prostor, který ji dává pocit bezpečí. Pokud budeme u veterináře čekat společně s pejskem, kočka se může vyděsit a pokusit se utéct.

Na trhu existují už hotové kočičí lékárničky. Usnadní nám shánění všech pomůcek, všechny nezbytné chovatelské potřeby pro kočky už obsahují. Ale často si připlatíme.

Do lékárničky můžeme přidat i běžné vitamíny pro kočky a doplňky stravy.

Paraziti u koček nás už nezaskočí

S parazity se potýkáme celoročně. Patří mezi ně blechy, klíšťata i kočičí praziti žijící v zažívání. Do lékárničky se proto vyplatí přidat i antiparazitika.

  • Pasty, tablety a jiné prostředky na odčervení
  • Nové obojky proti parazitům, kapky spot on nebo tablety proti klíšťatům a blechám
  • Spreje či šampóny na odblešení
  • U všech prostředků hlídejme datum účinnosti. S prošlými prostředky se kočičím parazitům neubráníme.

Napsat komentář: Máte kočičí lékárničku? Zjistěte, jaké chovatelské potřeby pro kočky v ní nesmí chybět

RE: Máte kočičí lékárničku? Zjistěte, jaké chovatelské potřeby pro kočky v ní nesmí chybět

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.