Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

img
23. 10. 2017 Přečteno: 13464x

Soužití s kočkou nebo častý kontakt s cizími kočkami s sebou přináší i určitá rizika, která by se neměla podceňovat. Většina kočičích onemocnění není přenosná na člověka, přesto však existuje řada těch, které nás mohou ohrozit. Jakými nemocemi koček se můžete od svého mazlíčka nakazit, jak je léčit a preventivně se před onemocněním ochránit? N

Zoonóza – nemoci koček, kterými se můžete nakazit i vy

Nemoc koček a dalších zvířat, kterou se může nakazit i člověk, se obecně označuje jako zoonóza. Nemoci koček se na člověka přenáší různými způsoby. K přenosu může dojít přímým kontaktem s krmivem, slinami nebo exkrementy

K přenosu zoonózy dochází často také při škrábnutí nebo pokousání, neméně často i blechami či klíšťaty. Riziko onemocnění není velké, přesto je důležité dodržovat základní preventivní opatření a v případě nemoci okamžitě zahájit léčbu. Pozor by si měli dát především ohrožené skupiny osob – děti, těhotné ženy, starší lidé a všichni, kteří mají oslabený imunitní systém

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

Nemoci koček a preventivní opatření

Jak minimalizovat riziko nákazy od kočky? Především dodržováním hygienických zásad. Před každým jídlem a manipulací s potravinami si důkladně myjte ruce. Nenechte kočku, aby olizovala talíře, ze kterých jíte vy. Postarejte se o zdraví své kočky – podávejte jí kvalitní krmivo se správným obsahem potřebných živin, pravidelně navštěvujte veterináře, odčervujte ji a odblešujte. Snažte se o dodržování ročních preventivních kontrol u veterináře, které jsou spojené s vakcinací a vyšetřením trusu. 

Pokud je to možné, zabraňte své kočce v toulání. Tím zamezíte kromě přenosu nemocí od jiných koček i nákaze způsobené nekontrolovanou stravou (např. odpadky). Nezapomínejte pravidelně vyměňovat podestýlku a kočičí záchod neumisťujte do místností, kde se manipuluje s potravinami. Máte-li doma dětské pískoviště, pravidelně jej zakrývejte a zabraňte kočkám v pohybu v něm. 

Nemoci koček – přehled přenosných onemocnění

Nemoci koček, kterými se mohou nakazit i lidé, mohou mít různý charakter a liší se i způsobem přenosu. Jedná se o bakteriální infekce, parazitární infekce, onemocnění prvoky či plísňové infekce. Přinášíme vám přehled nejčastějších přenosných onemocnění společně s informacemi o jejich léčbě. 

Vzteklina

Vzteklina je onemocnění virového původu, které je smrtelné pro zvíře i člověka. U psů se vzteklina vyskytuje častěji než u koček, proto nemají majitelé koček zákonnou povinnost očkování. Pokud se však vaše kočka pohybuje i ve venkovním prostředí, vakcinaci doporučujeme. 

Kočka je na onemocnění vzteklinou citlivá a nemoc se u ní začne brzy projevovat. Na člověka se vzteklina přenáší pokousáním. U lidí se příznaky onemocnění mohou dostavit až po 1 až 3 měsících, proto bývá těžké nemoc zavčasu odhalit. Pokud vás pokouše cizí volně se pohybující kočka, pes, nebo jiné zvíře, u kterého nemáte jistotu vakcinace, vyhledejte co nejdříve lékaře. Ten provede patřičná opatření a vyšetření, po kterých bude schopný vzteklinu u člověka vyloučit

Lymská borelióza

Borelióza je závažné a hojně rozšířené onemocnění u lidí i zvířat, které se přenáší klíšťaty. Zatímco u lidí se brzy projeví reakcí na kůži, u koček se příznaky dostaví často až po delší době při oslabení imunitního systému. Nejčastějším příznakem boreliózy je u koček akutní zánět kloubů. Důležitá je prevence – používejte přípravky, které odrazují klíšťata. Při přisátí klíště co nejdříve opatrně odstraňte a postižené místo vydezinfikujte. 

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, vyvolávané parazitem Toxoplasma gondii. Jelikož se tento parazit nachází ve střevní sliznici kočky, nakažení je možné pouze kontaktem s kočičím trusem. Velmi důležité je i dodržování hygieny v okolí kočičí toalety. I když je toxoplazmóza pro člověka nebezpečná (postihuje mízní aparát, tkáně oka, nervovou soustavu a je riziková pro těhotné ženy, resp. plod), nejsou kočky významným zdrojem přímého nakažení člověka. Vylučování zárodků toxoplazmózy totiž probíhá pouze cca 2 týdny, poté získává kočka imunitu. Preventivním opatřením proti této nemoci koček je tepelně upravené maso. Syrové maso totiž bývá nejčastějším zdrojem tohoto parazita.  

Prevenci lze tedy shrnout do pěti základních bodů:

  • Při čištění kočičí toalety a jejího okolí vždy používejte rukavice a tento úklid provádějte denně.
  • Nekrmte kočku syrovým nebo rozmrazeným masem, ale podávejte jí pouze tepelně zpracované, kvalitní krmivo. 
  • Častým zdrojem nákazy toxoplazmózou jsou hlodavci, které kočky loví. Prevencí je tedy zbavení se hlodavců z dosahu kočky jinými metodami. 
  • Pokud je to možné, zamezte toulání kočky a vykonávání potřeby poblíž míst, kde si hrají děti. 
  • Obzvláště opatrní buďte v případě těhotenství a oslabené imunity. 

Škrkavka u koček

Mezi nejčastější vnitřní parazity, kterými se můžeme od koček nakazit, jsou škrkavky. Škrkavka u koček způsobuje koťatům závažné zdravotní problémy, které vedou až k úhynu. Člověk se nakazí škrkavkou při kontaktu s exkrementy. Při výskytu škrkavek u člověka předepíše lékař antiparazitární přípravky. Léčba je u lidí snadná, rychlá a účinná. 

Ušní svrab u koček

Také kožní nemoci koček mohou být přenášené na člověka. Mezi nejrozšířenější problém patří ušní svrab. Ušní svrab je způsoben parazitem, který narušuje kůži na zvukovodu a vyvolává infekci a záněty. Ušní svrab u koček se projevuje černým mazem v uších. Při kontaktu se zvířetem může u člověka dojít k lokální kožní reakci. Jakmile však problém vyřešíte u svého mazlíčka, kožní reakce zmizí i u vás.  

Nemoci koček, které se na člověka nepřenáší

Kolem kočičích onemocnění koluje spousta mýtů a omylů. Je třeba říci, že ne každé kočičí onemocnění je přenosné na člověka nebo jiná zvířata. Pokud vaše kočka trpí kočičím morem (panleukopenií), kočičí rýmou či kalicivirózou, nenakazíte se od ní. 

Pokud se chcete vyvarovat onemocnění od vašeho domácího mazlíčka, dodržujte zásady hygieny a jakýkoliv zdravotní problém u kočky řešte návštěvou veterináře. Pokud se o kočku dobře postaráte, riziko nákazy minimalizujete a ušetříte si problémy s návštěvou veterináře i praktického lékaře.

Napsat komentář: Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

RE: Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.