Nemoci králíků: Myxomatózu zastaví jedině očkování!

img
02. 06. 2020

Myxomatóza je vážné a smrtelné onemocnění, které patří mezi nejčastější nemoci králíků. Původcem nemoci je virus - Leporipoxvirus, který přenáší…

Mezi nejčastější králičí nemoci patří patří smrtelná myxomatóza, která se společně s králičím morem stává postrachem chovatelů králíků. Jak se myxomatóza projevuje a přenáší, a co proti ní můžeme udělat?

Myxomatóza - jak se králík nakazí?

Myxomatóza je vážné a smrtelné onemocnění, které patří mezi nejčastější nemoci králíků. Původcem nemoci je virus - Leporipoxvirus, který přenáší bodavý hmyz sající krev, tedy nejčastěji komáři, ale i blechy, vši, mouchy a někteří roztoči. Králíci se pak mohou nakazit také sami mezi sebou. Myxomatóza byla v 50. letech uměle rozšířena za účelem regulace přemnožených divokých králíků ničících úrodu, avšak tyto věci se snadno vymykají kontrole a nadělají více škody než užitku. Smrtelně nebezpečná králičí nemoc se tak rozšířila do celého světa.

Čtěte také:

Králičí mor zabíjí. Jak ochránit mazlíka od nemoci králíků?

Projevy myxomatózy u králíků

Myxomatóza králíků se projevuje přibližně za týden od nákazy. Inkubační doba myxomatózy je 7 - 10 dní. Mezi typické projevy myxomatózy patří horečka a otoky králíků, a to v okolí genitálií a řitního otvoru, dále se přidávají otoky víček a hnisavý výtok z očí - zánět spojivek při myxomatóze. Na těle králíků se začínají vytvářet viditelné otoky sliznic se sekretem a nádory po těle - myxomy. Králíci postupně přestanou přijímat potravu, je jim zle, a po několika dnech zemřou.

Pokud se vzácně stane, že králík myxomatózu přežije, stává se přenašečem. Virus myxomatózy je vcelku odolný, v uhynulém králíkovi přežívá až 10 dní a během zimního období vlivem nízkých teplot i několik měsíců. Několik měsíců také virus přežívá v suché králičí kůži, která se tak může stát zdrojem nákazy pro celý chov králíků.

Léčba myxomatózy

Léčba myxomatózy není možná, protože se jedná o virové onemocnění. Důležitá je správná diagnóza, některé podobné příznaky mohou mít i různá bakteriální onemocnění u králíků, která lze úspěšně léčit antibiotiky. Pokud se však jedná o myxomatózu, pro králíka je to 90% rozsudek smrti.

Očkování proti myxomatóze

Ochrana proti myxomatóze existuje pouze v podobě očkování mladých králíků, obvykle od stáří 6 týdnů. Není od věci později ještě králíky přeočkovat od 10. týdnu věku, anebo použít vakcínu proti myxomatóze zkombinovanou s očkováním proti králičímu moru.

Prevence králičích nemocí

Králičí nemoci jsou velmi nepříjemné a často smrtelné. Jedinou prevencí, avšak také ne 100% ochranou, je očkování proti myxomatóze.

Preventivně však můžete ochránit svého králíka, nebo králíky - pokud máte celý chov, používáním šetrných a bezpečných přípravků proti vnějším parazitům, kteří myxomatózu přenášejí, a také například instalací síťky proti komárům do králičích ubikací. Rovněž je důležité zabránit kontaktu vašeho domácího mazlíčka s cizími králíky, kteří by mohli představovat zdroj nákazy. Králíka chovaného doma určitě nedávejte často ven do neznámého prostředí, nebo do králíkárny k jiným králíkům. Opatrní buďte také na případných výstavách králíků.

Napsat komentář: Nemoci králíků: Myxomatózu zastaví jedině očkování!

RE: Nemoci králíků: Myxomatózu zastaví jedině očkování!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.