Nenáročné akvarijní rybičky – jaké rybičky si pořídit do akvária I.

img
23. 03. 2020

Živorodky jsou ideálními rybami pro začátečníky, jsou nebojácné, kontaktní a snášenlivé. Stačí jim voda pokojové teploty a běžné krmení pro živorodky…

Akvarijní rybičky, které vás okouzlí, jsou nenáročné a zdobné? Přehled těch nejlepších a nejkrásnějších, ale běžně dostupných, vám pomůže se zorientovat v obchodě s akvarijními rybkami. Které stojí za pozornost? A které si nakonec pořídíte?

Akvaristika pro začátečníky: vyzkoušejte Živorodky

Živorodky jsou ideálními rybami pro začátečníky, jsou nebojácné, kontaktní a snášenlivé. Stačí jim voda pokojové teploty a běžné krmení pro živorodky, případně živá krmiva - milují komáří larvy. Živorodky potřebují kvalitní akvarijní filtr a pravidelnou výměnu vody, protože produkují velké množství výkalů, a tudíž dusíkatých látek.

Čtěte také:

Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

Také nemají rády proud vody, pozor tedy na vzduchování a příliš silný proud. Akvárium by mělo být klidnější. Jednou týdně jim prospěje postní den.

Díky šlechtění si můžete vybrat z mnoha barevných variant i tvarů ocasních ploutví. Mezi živorodky patří: paví očka, molly, mečovky a živorodky Endlersovy.

Ozdobou akvária je Beta bojovnice

Nádherně zbarvené beta bojovnice vynikají různorodými barevnými variantami a velikostí ploutví. Samice jsou méně nápadné, s menšími ploutvemi, samci jsou pak „pávy“ mezi akvarijními rybkami. Teplota vody by neměla klesnout pod 20 °C, ideální je 26 °C. Akvárium by ale mělo být větší, rozhodně nedoporučujeme tzv. betária! Mělo by mít objem min. 30 litrů, aby ryba měla dost velké teritorium a nebyla stresovaná. Hodí se i menší množství plovoucích rostlin, aby se ryba měla kde ukrýt. S ostatními rybami se snáší dobře, se svým druhem je vhodné chovat je pouze v páru. Beta bojovnici krmíme stravou určenou přímo pro tento druh: plovoucí po hladině, vločky, granule, nepohrdnou drobnými plži, hmyzem nebo muškami.

Jednotlivé druhy bojovnice se liší barvami i tvary těla či ploutví.

Jaké rybičky do akvária?  Barevné Tetry zpestří váš interiér

Tetry vynikají různými barvami a hodí se pro akvária s tmavším dnem, aby lépe vynikly. Mají rády lehce změkčenou vodu, v potravě jsou také trošku vybíravější, některé druhy nerady přijímají suchou potravu a je třeba je krmit jen potravou živou nebo mraženou (buchanky, perloočky). Chov je ale snadný, jen je třeba při odchovu nakladené jikry včas odlovit, jinak je dospělé ryby sežerou. Tetry jsou skupinové rybky, pořizujte je vždy v hejnu min. o pěti kusech.

POZOR: Mezi tetry patří i „neonka“ tetra neonová. Červený spodní pás jí nedosahuje až k ocasu.

Nenáročné akvarijní rybičky: Ancistrus, krunýřovec

Známe je také pod názvem „sumečkové a čističi“. Chov těchto skvrnitých sumečků s vousky na tlamce je snadný, prosperují téměř ve všech vodních i teplotních podmínkách. Když se jim daří, snadno se i množí. Z toho důvodu jsou dnes již druhy tak překříženy, že je někdy těžké určit jejich přesný latinský název. Při jejich chovu se někdy zapomíná na to, že potřebují sem tam rostlinnou stravu (třeba lístek salátu), jinak ožírají akvarijní rostliny. Krmíme speciálními tabletami nebo granulemi, které ochotně přijímají.

Neonka červená - tetra kardinálská - patří mezi často chované akvarijní rybičky

Od tetry neonové, jejíž chov je snadnější, ji rozeznáte mimo vyšší ceny i tak, že spodní červený pás neonce červené dosahuje až k ocasu. Je také menší a štíhlejší. Neonky červené se doporučuje chovat ve skupinách, dožívají se zhruba jednoho roku. Potřebují akvárium s objemem min. 120 l se středně hustým porostem a s dostatkem úkrytů v listech. Potravou jsou pro ně nitěnky, perlorodky, ochotně se krmí i lístkem salátu, granulemi a vločkami pro tetry. Neonky krmíme v menším množství, potravu rády „rozdrobí“ a znečišťují vodu.

 

Napsat komentář: Nenáročné akvarijní rybičky – jaké rybičky si pořídit do akvária I.

RE: Nenáročné akvarijní rybičky – jaké rybičky si pořídit do akvária I.

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.