Nevhodné rostliny do akvária: Nejsou i u vás doma?

img
15. 07. 2019

O rostlinách, které si plánujeme pořídit, je nejprve důležité si něco zjistit. Některé jsou náročné na hnojení nebo světlo. S nesprávným zacházením…

Akvarijní rostliny dokáží obyčejné akvárium přeměnit v hotové umělecké dílo. Ovšem pokud rostliny do akvária vybereme špatně, říkáme si o problém. Některé jsou totiž sice běžně dostupné, ale nevhodné. Poradíme, jak se v akvarijních rostlinách vyznat, co je před jejich pořízením potřeba zvážit a jak jsou na tom umělé akvarijní rostliny.

Rostliny do akvária: 7 zásad, aby se jim dařilo

O rostlinách, které si plánujeme pořídit, je nejprve důležité si něco zjistit. Některé jsou náročné na hnojení nebo světlo. S nesprávným zacházením nám pak snadno uhynou. Navíc si můžeme domů přinést rostliny, které vůbec do akvária vhodné nejsou.

Čtěte také:

Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

 • Důležitou roli hraje světlo. Každá rostlina ho potřebuje jiné množství, jinak může začít od kořene hnít.
 • Důležitý je i druh rybiček, který chováme. Každý druh má na rostliny do akvária jiné nároky a některé rostliny nejsou pro určitý ryb vhodné vůbec.
 • O akvarijní rostliny pečujeme i po zasazení. Musí se zastřihávat.
 • Všechny akvarijní rostliny musíme zasadit hned při zakládání akvária. Jinak bychom mohli narušit mikroflóru.
 • Pokud si výběrem nebo kombinací nejsme jistí, nechme si poradit od odborníka. Můžeme se obrátit na specializované prodejce nebo na zkušené akvaristy. Určitě nám rádi poradí a my předejdeme problémům.
 • Pokud rostliny přebíráme z jiného akvária, mohou už být porostlé řasami. Takové akvarijní rostliny nejsou vhodné, mohly by nám narušit rovnováhu organismů v akváriu.
 • Nezapomínejme na správně vybavené dno. Pro rostliny do akvária je nejlepší nejprve dno pokrýt jemným pískem a poté štěrkem. Anebo si pořiďme speciální substrát pro akvarijjní rostliny.

Některé druhy ryb a akvarijní rostliny nejdou dohromady

Pokud jsme si dali tu práci a vypěstovali si v akváriu prospívající zeleň, měli bychom si dát pozor na určité druhy ryb. Zatímco některé rybky akvarijní rostliny pouze okusují, jiné je doslova požírají. Jestliže v akváriu chováme rybičky, které se rostlinami přímo živí, ne každá zeleň takový nápor zvládne. 

Nejméně odolné jsou ty s měkkými listy a stonky, jako je rostlina Egeria. Do vody dejme raději akvarijní rostliny s tužšími listy. Rostou sice pomaleji, ale zato vydrží. Mezi takové patří nejrůznější rostliny druhu Anubias. Zároveň mají rostliny do akvária s tužšími listy menší sklon uhnívat.

 • Mezi ryby, které akvarijní rostliny žerou, patří zejména metynis rostlinožravý, jinak známý jako silver dollar. Ten by nám akvarijní porost spolehlivě zlikvidoval do jednoho týdne. Podobně se vyhněme tetře kosočtverečné. 
 • Z větších druhů se nedoporučuje pro živé rostliny lepronius a krunýřovec gyuanský
 • Ryby čeledě vrubozubcovití sice rostliny do akvária nepožírají, ale rády rozhrabávají dno akvária a rostliny tak můžou vykořenit. 
 • Okatec stříbřitý, kaložrout skvrnitý nebo karas zlatý nám sice nebude rostliny požírat ve velkém, ale rozhodně je bude okusovat.  

Rostliny do akvária, kterým se vyhnout

Rostliny do akvária, které na trhu najdeme, jsou velmi různorodé. Jen některé z nich jsou ale přímo vodní. Ostatní sice potřebují pro svůj růst blízkost vodní plochy, ale v přírodě přímo ve vodě nerostou. Jestliže tyto rostliny do akvária ponoříme úplně, hrozí riziko, že začnou uhnívat, hnědnout nebo se vůbec neuchytí. Většinou mají také v akváriu nižší trvanlivost..

Které rostliny do akvária nepatří?

Pilea cadierei

Syngonium podophyllum 

Bambus

Houttuynia cordata

Aglaonema simplex

Lycopodium

Aglaonema simplex

Calamus

Hemigraphis repanda

Zephyranthes candida

Caladium 

Dieffenbachia 

Dracaena borquensis 

Alternanthera 

Acorus

Ophiopogon japonica

Spathiphyllum tasson

Dracaena compacta

Chlorophytum bichetii

Philodendron

Maranta leucoreura

Lycopodium obscurum

Hemigraphis exotica

Cordyline 

Pontederia cordata

Dracaena sanderiana

Alternanthera sessilis

Aglaonema 

Chlorophytum bichetii

Syngonium 

Acorus calamus

Cordyline terminalis

Chamaedorea elegans

 

Živé versus umělé rostliny: Jaké jsou lepší?

Živé rostliny nejenom zkrášlují prostor, ale pomáhají v akváriu udržovat biologickou rovnováhu. Pro akvárium jsou proto velmi užitečné. Čistí vodu, mění oxid uhličitý na kyslík a udržují mikroklima akvária. Naše rybičky určitě více ocení přirozené prostředí, než umělé. Navíc živé rostliny do akvária poskytují rybám místo, kam se v případě pocitu ohrožení schovat.

Na druhou stranu umělé akvarijní rostliny nezahrnují řadu problémů spojených s pěstováním těch živých. Nemusí se ani zastřihávat a ani si nemusíme lámat hlavu nad osvětlením a správnou kombinací rostlin. Umělé akvarijní rostliny nevyžadují pečlivou přípravu dna. V podstatě na něj můžeme dát cokoli. Jen mějme na paměti, že jemný písek se hůře odkaluje a na bílém štěrku jsou viditelné nečistoty, byť i drobné.

Napsat komentář: Nevhodné rostliny do akvária: Nejsou i u vás doma?

RE: Nevhodné rostliny do akvária: Nejsou i u vás doma?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.