Odhalení! Fretky ani trochu nemakají, jen celý den spí!

img
22. 01. 2018

Fretky, které byly původně využívány hlavně pro lov myší nebo králíků, jsou dnes velmi oblíbeným, i když ne zcela obvyklým domácím mazlíčkem. Proč…

Málo koho by napadlo, že fretka patří k dávno domestikovaným zvířatům a nemá problém sžít se s člověkem podobně jako kočka nebo pes. Pokud přemýšlíte nad vhodným domácím mazlíčkem, má fretka oproti psům či kočkám spoustu výhod, a to zejména pokud bydlíte v bytě. Na co se při soužití s fretkami připravit a jak se o ně dobře starat?

Fretka – hravá a divoká

Fretky, které byly původně využívány hlavně pro lov myší nebo králíků, jsou dnes velmi oblíbeným, i když ne zcela obvyklým domácím mazlíčkem. Proč jsou u tolika majitelů tak populární? Důvodů je hned několik:

Čtěte také:

Morče je společenské a klidné zvířátko vhodné k malým dětem, kterým vykouzlí úsměv na tváři

  • Hlavní výhodou jejich chovu je prostorová nenáročnost. Fretky nepotřebují velký výběh, ani zahradu, proto si ji můžete pořídit také do menšího bytu či garsonky.
  • U fretek oceníte jejich večerní a ranní aktivitu, a zejména potom téměř dvacetihodinový spánek, díky kterému vás nemusí trápit výčitky, že je váš mazlíček doma sám, zatímco vy jste v práci. Fretky svůj denní režim přizpůsobí domácnosti, ve které žijí. Nejvíc aktivní jsou v době, kdy to doma nejvíc „žije“. Naopak když jsou doma samy, nijak tím netrpí, ale poklidně spí.
  • Další výhodou, zejména pokud se rozhodnete chovat fretku v bytě, je její nehlučnost. Neštěká, nemňouká a nevydává ani žádné jiné nepříjemné zvuky, které by mohly obtěžovat vás nebo vaše sousedy, a to ani v období říje. Jediné, co od fretek uslyšíte, je tiché pokvokávání.
  • Ani nudy se s fretkou rozhodně bát nemusíte. Fretky mají rády procházky či výlety, ale nevyžadují je. Nenáročné jsou také v otázce každodenní péče. Zaneprázdněné páníčky potěší, že není nutné chodit fretky venčit, protože potřebu vykonávají na písek.
  • Jedinou nevýhodou fretky může být její zápach, a to zejména v období dospívání, kdy v zápalu boje či při polekání vypouští z pachových žláz zapáchající tekutiny.

Klec pro fretku a vhodná strava

Rozhodli jste se, že je fretka tím pravým domácím mazlíčkem pro vás? Nastává otázka, jak se o ni starat a čím ji správně krmit. Samozřejmostí pro každého domácího mazlíčka je vhodný pelíšek, záchodek se stelivem a misky na vodu a jídlo. Důležitá je také klec pro fretku, ve které přes noc či během majitelovi nepřítomnosti bude spát. Strava fretky je podobná jako u psa nebo kočky. V krmné dávce by nemělo chybět zejména maso, doplněné obilninami, mléčnými výrobky a ovocem či zeleninou.

Napsat komentář: Odhalení! Fretky ani trochu nemakají, jen celý den spí!

RE: Odhalení! Fretky ani trochu nemakají, jen celý den spí!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.