Opice kapucín je hravý netradiční mazlíček, se kterým se nebudete nikdy nudit

img
07. 01. 2020 Přečteno: 2472x

Opička kapucín pochází z tropických deštných lesů Jižní Ameriky a Střední Ameriky. Název získala podle kapucínských mnichů. Jejich oblek totiž…

Jestliže pátráte po netradičním mazlíčkovi, který je chytrý a přítulný, pak je opice kapucín trefa do černého. Ne každý se může chlubit takovým společníkem. Opička se vyznačuje svou velkou inteligencí a hravostí. Ve volné přírodě téměř celý den tráví sháněním potravy, označováním svého teritoria a zavěšováním se na stromy. Mláďátko vás učaruje svou roztomilostí, ovšem měli byste mít na paměti, ze péče je náročná.

Kapucín opice se může dožít i více než dvaceti let

Opička kapucín pochází z tropických deštných lesů Jižní Ameriky a Střední Ameriky. Název získala podle kapucínských mnichů. Jejich oblek totiž připomíná opička svým žlutým zbarvením na hrdle, hlavě a ramenou, které skvěle kontrastuje se sytě černým zbarvením na zbytku jejího těla.

Čtěte také:

Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček

Opička je vysoká okolo 48 cm a váží přibližně 6 kg. Má až 50 cm chápavý dlouhý ocas. Ve volné přírodě žije ve skupinkách až 20 jedinců, které vede dominantní samec. V přírodě se opička kapucín dožije maximálně 17 let, ale v zajetí se běžně dožívá mnohem více.

Opice kapucín - chov je zábavný a jedinečný

Když se podíváte na mláďátko, budete se rozplývat skoro stejně, jako kdybyste viděli malé miminko. Je pravda, že o mládě opičky kapucína se také musíte strat jako o miminko. Chování, kojení z lahve, hlazení, mazlení a hraní jsou na denním pořádku.

S opičkou si můžete hrát celé dny a nikdy se jí nenabažíte. Můžete ji také naučit nějakým kouskům, jelikož je velmi inteligentní.

Opička kapucín potřebuje dostatek prostoru

Opice kapucín není rozhodně mazlík do bytu nebo malého domku. Čím větší prostor opice dostane, tím lépe. Ideálně byste jí měli zařídit celou místnost plnou větví a stromů, aby se mohla opička houpat na větvích a poskakovat po stromech.

Je nutno podotknout, že skvěle vybavené obydlí pro opičku bude finančně nákladné a náročné i na udržování. Pokud chcete mít poklidnější domácnost, pak si vybírejte mezi samičkami, které nejsou tak agresivní a teritoriálně založené.

Opice kapucín a její jídelníček

Ve volné přírodě se opička kapucín živí ovocem, květy, ořechy a dalším. Napodobit její přirozenou stravu je v zajetí náročnější, a proto se často stává, že jsou opice kvůli nesprávné stravě ohroženy nemocemi jako je například cukrovka.

Rozhodně opici nekrmíme zbytky od stolu, čokoládou, granulemi pro psy nebo kočky apod. A co můžeme opičce připravit dobrého?

  • Ovoce: jablko, banány, hrozny, broskve, mandarinky, pomeranče,…
  • Oříšky a semínka
  • Větvičky stromů
  • Listy květin

Kapucín opice: kde a za kolik ji můžeme sehnat?

Vyhněte se všem internetovým nabídkám, které jsou falešné anebo nabízejí zvířata nelegální cestou. Pokud o chov opičky skutečně stojíte, doporučujeme se spojit se zoologickou zahradou a zjistit si, co chov skutečně obnáší.

Jelikož se jedná o exotické zvíře, budete potřebovat řadu povolení ke koupi a chovu opičky. Obraťte se na krajskou veterinární správu. Bez papírování se neobejdete. Navíc vás určitě navštíví také kontrola, která se bude zajímat o to, zda máte dostatečně zajištěný domov pro mazlíčka. Důležité je také zabezpečit, aby opice nemohla utéci.

Pro koho opička kapucín rozhodně není vhodná?

Výchova a péče o opici není vůbec snadná. Rozhodně by si opičku neměli pořizovat lidé, kteří tráví více času spíše venku než doma. Opice vyžaduje každodenní péči a kontakt, jelikož v přírodě je zvyklá trávit čas s tlupou opic. Opička kapucín se nejlépe bude cítit mezi svými. Pokud máte možnost poskytnout láskyplný domov pro více opiček, budou mít společně šťastnější život.

Opičku si také nepořizujte, jestliže to s chovem nemyslíte vážně. Dobře si rozmyslete, jestli péči o tak náročného mazlíčka zvládnete. Mějte na paměti, že při chovu opice budete mnohdy jednat stejně, jako kdybyste vychovávali dítě.

Napsat komentář: Opice kapucín je hravý netradiční mazlíček, se kterým se nebudete nikdy nudit

RE: Opice kapucín je hravý netradiční mazlíček, se kterým se nebudete nikdy nudit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.