Papoušek Kakadu – přítel na celý život

img
09. 01. 2018

Pokud si pořizujeme domácího mazlíčka, hledáme v něm zejména dobrého společníka. Papoušek Kakadu je veselým a zvídavým stvořením, které dobře reaguje…

Rozhodli jste se pořídit si domácího mazlíčka a zaujal vás právě papoušek Kakadu? Tento téměř půlmetrový opeřenec původem z jihovýchodní Asie si svou oblibu mezi chovateli získal především díky své laskavé a vlídné povaze, která z něj dělá opravdu přítulného společníka. V případě správné péče je velkou výhodou papoušků Kakadu také jejich dlouhověkost. Dožívají se až několika desítek let. Papoušek Kakadu však není mazlíčkem pro každého, a to zejména kvůli náročnosti na chovatelské zařízení, hlučnosti a v neposlední řadě také kvůli vysoké pořizovací ceně i dalším finančním nákladům na jeho péči.

Kakadu – nejlepší přítel člověka, aneb proč si za mazlíčka vybrat právě papouška

Pokud si pořizujeme domácího mazlíčka, hledáme v něm zejména dobrého společníka. Papoušek Kakadu je veselým a zvídavým stvořením, které dobře reaguje na podněty. Je hyperaktivní, proto potřebuje dostatek pozornosti a péče a líbí se mu, když ho majitel hladí či si s ním hraje.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Díky své inteligenci je velmi vnímavý a s ohleduplným přístupem a správné výchově se může stát milujícím členem domácnosti, se kterým si užijete spoustu zábavy. Papoušek Kakadu je velmi citlivý a nepříliš dobře snáší odjezd majitelů na dovolenou. Necitlivé chování okolních lidí může snadno vést k tomu, že se Kakadu urazí nebo bude smutný. Křivdy si poté v sobě může nést měsíce i několik let. Papoušek Kakadu je velmi přítulným mazlíčkem, avšak všeho moc škodí. Přespříliš mazlení může u papoušků Kakadu způsobovat nejen psychické, ale také fyzické problémy. Důležitým faktorem, který je nutné zohlednit v případě, že přemýšlíme nad pořízením si právě papouška Kakadu, jsou jeho hlasité projevy. Kvůli hlučnosti není papoušek Kakadu vhodným parťákem do panelového bytu nebo kamkoliv, kde by vám jeho hlučnost mohla způsobovat problémy.

Jak se o něj starat

Chov papoušků Kakadu vyžaduje zejména zodpovědný přístup. Každý majitel by proto by dobře zvážit, jestli je opravdu připravený na starost o tak inteligentní zvíře, a jestli je v jeho možnostech vytvořit mu správné životní podmínky. Péče o tohoto domácího mazlíčka není levnou záležitostí a budoucí chovatelé musí počítat s nemalými finančními výdaji, které brzy převýší pořizovací cenu papouška.

Pokud jste se i přesto rozhodli, že je papoušek Kakadu tím pravým zvířetem pro vás, přinášíme vám pár tipů, jak se o něj starat a na co si dát pozor.

  • Stejně jako ostatní druhy papoušků větší velikosti vyskytují se i u Kakadu destruktivní sklony, proto je potřeba svému mazlíčkovi pořídit bytelné chovné zařízení a zajistit mu pravidelný přísun čerstvých větví k okusování, na které můžete pro jeho zábavu napíchat také nějaké ovoce.
  • Pozor bychom si měli dávat na to, aby papoušek nesnědl nějaké kovové předměty, rád bude okusovat vše na dosah zobáku.
  • Pokud chováme papouška Kakadu doma, neměli bychom používat teflonové nádobí, a to kvůli riziku toxické otravy z teflonových výparů.
  • Důležité je dopřávat našemu novému příteli pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, a sice v prostorné voliéře, nebo alespoň na výletě s majitelem.

Vhodná strava

Potravu pro papoušky Kakadu vystihuje jedno slovo, a sice pestrost. Krmná dávka by měla být co nejpestřejší a jejím obsahem by měly být různé druhy ovoce či zeleniny. Pozor bychom si měli dát na avokádo, které je pro Kakadu toxické. Stravu papoušků Kakadu bychom měli doplnit o speciální granule a různé zrniny, mimo ořechy a slunečnice.

Napsat komentář: Papoušek Kakadu – přítel na celý život

RE: Papoušek Kakadu – přítel na celý život

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.