Papoušek žako je oblíbený především díky skvělé imitaci různých hlasů a zvuků. Nenechte se jím proto napálit

img
02. 04. 2018

Na chov papouška se vztahují poměrně přísná pravidla. Všichni žakové musí být označeni kroužkem s mikročipem nebo kódem. Musíte jej také přihlásit u…

Papoušek žako vás odzbrojí svým talentem napodobit jakýkoliv hlas či zvuk. Dokáže si zapamatovat několik desítek až stovek slov a dokonce se perfektně naučit celé složité věty a souvětí! Bavit bude nejen vás, ale také jakoukoliv návštěvu. Svým výřečným zobáčkem si možná kompenzuje svoje zbarvení. Na rozdíl od mnoha ostatních papoušků totiž není pestrobarevný, ale celý šedý.

Papoušek žako je na seznamu ohrožených druhů

Na chov papouška se vztahují poměrně přísná pravidla. Všichni žakové musí být označeni kroužkem s mikročipem nebo kódem. Musíte jej také přihlásit u krajského úřadu. Papoušek žako totiž patří na seznam ohrožených druhů. Pokud se nebudete předpisy držet, můžete získat pokutu až v řádu statisíců korun a vašeho miláčka vám vezmou. Proto si před koupí dobře prostudujte, co je potřeba udělat, abyste se nedostali do maléru.

Čtěte také:

Papoušek Kakadu – přítel na celý život

A kde se žako běžně ve volné přírodě vyskytuje? Jedná se o afrického papouška, kterého najdete třeba v Kongu nebo Libérii. Rádi nocují na vrcholcích stromů a mimo období hnízdění žijí v hejnech. Ta mohou čítat až 100 jedinců.

Žako šedý je aktivním a ukecaným společníkem

Papoušek žako vás nebude rozhodně nudit. Díky své vysoké inteligenci si dokáže zapamatovat až stovky slov a naučí se napodobit i všelijaké zvuky. Stačí, když se mu budete každý den chvíli věnovat a budete překvapeni, jak rychle ho naučíte mluvit.

Může se také stát, že vás papoušek pěkně vypeče. Snadno si jej totiž spletete s vyzváněním vašeho mobilu, zvonkem u dveří anebo policejní sirénou. Papoušek poslouchá všechno dění kolem sebe a rád se sám učí napodobovat vše, co se kolem něho šustne.

Mezi další typické vlastnosti patří také aktivita. Žako šedý pořád něco okusuje, s něčím si hraje a rád poletuje. Proto byste ho neměli mít zavřeného jen v kleci, ale pravidelně mu dopřávejte pobyt i mimo n- ideálně 2-3 hodiny denně.

Co papoušek žako rád jí a čeho se vyvarovat?

Mezi nejoblíbenější papouščí chody patří kvalitní krmné směsi, semínka, ovoce a zelenina. Celodenní přísun k čisté vodě je samozřejmostí. Dbát byste ale také měli na dostatek vitamínů a minerálů, díky kterým bude papoušek získávat potřebné látky. Jeho strava musí být pestrá a hlavně kvalitní, aby se dožil co nejvyššího věku. Při dobré péči se dožije papoušek žako až 50 let.

Papoušek má velmi rád:

 • Ovoce - jablko, hruška, pomeranč, hrozny, maliny, ostružiny, broskve, třešně
 • Zelenina - rajče, mrkev, okurka, paprika, hrášek, hlávkový salát
 • Ořechy - vlašské, pekanové, para, kešu, pistácie, lískové
 • Dřeviny - větvičky z ovocných stromů, vrby, buku, olše, jilmu

Naprosto nevhodné potraviny:

 • Ovoce - avokádo, grep, citron, švestky
 • Fazole
 • Sladkosti
 • Slané a kořeněné pokrmy
 • Větičky z dubu, ořešáku, cedru, bezu černého
 • Zbytky od stolu
 • Pečivo

Žako šedý vyžaduje pozornost i volnost

Pokud si papouška chcete pořídit, musíte si uvědomit, že bude vyžadovat vaši pozornost, lásku, ale také dostatek volnosti. Aby byl opravdu spokojený, nestačí jen dobrá strava, ale i společnost. Jestli se vracíte domů velmi pozdě anebo jste často pryč, papoušek bude ve vaší péči jen trpět. Samotu nezvládá dobře a psychicky strádá. Proto si rovnou pořiďte papoušky dva anebo přemýšlejte nad jiným mazlíčkem.

Volnost je pro žaka také důležitá. Můžete ho nechat proletět, učit jej nová slova nebo s ním dovádět. Díky volnosti se nejen zabaví, ale protáhne si křídla a udrží se v dobré fyzické kondici. Pozor ale na pokojové rostliny, které může ochutnávat. Jedovatých se rovnou zbavte.

Velká klec je základem spokojeného života papouška žako

Volnost potřebuje papoušek také ve své kleci, který musí být dostatečně prostorná. Žako doroste do velikosti cca 40 cm, takže klec by měla mít rozměry alespoň 110 x 80 x 170 cm. Myslete i na materiál. Nejvhodnější je klec z nerezu. Cena je sice vyšší, ale nemusíte se obávat toho, že bude mít kvůli povrchové úpravě klece papoušek zdravotní potíže. Klec by měla mít uvnitř nejen misku na krmení a vodu, ale také hračky i bidélka v několika úrovních.

Ptejte se sami sebe, zda je pro vás žako vhodným mazlíčkem

 • Mám dostatek času se papouškovi věnovat?
 • Můžete jej doma pustit z klece až na 3 hodiny denně?
 • Mám dostatek financí na kvalitní klec a krmení?
 • Uvědomuji ji, že papoušek je závazek na celý život?
 • Nemáte alergii na ptačí peří?

Napsat komentář: Papoušek žako je oblíbený především díky skvělé imitaci různých hlasů a zvuků. Nenechte se jím proto napálit

RE: Papoušek žako je oblíbený především díky skvělé imitaci různých hlasů a zvuků. Nenechte se jím proto napálit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.