Papoušek zpěvavý – chov je snadný i pro začátečníky. Papoušek je odolný a vydrží i větší mrazy

img
21. 05. 2019 Přečteno: 2910x

Papoušek zpěvavý pochází z vnitrozemí jihovýchodní Asie. Dorůstá výšky 27 cm. Samička a samec se liší podle zbarvení. Sameček je pestrý, modrozelený,…

Odolný, otužilý, přátelský a žijící v páru. To je papoušek zpěvavý, který patří mezi velmi oblíbené papoušky chované jak u nás, tak i v zahraničí. Poznáte ho hravě podle jeho zbarvení. Samec je pestrý, má modrozelenou hlavu a žluté bříško. Postarat se o něj zvládne i naprostý začátečník. Stačí být jen dobře informovaný a připravený, tak pojďme na to. Uvidíte, že je to hračka.

Papoušek zpěvavý - chov vhodný i pro začátečníky

Papoušek zpěvavý pochází z vnitrozemí jihovýchodní Asie. Dorůstá výšky 27 cm. Samička a samec se liší podle zbarvení. Sameček je pestrý, modrozelený, jeho bříško je žluté a má červený kostřec. Oproti tomu samička tento kostřec nemá a její barva je spíše šedozelená.

Čtěte také:

Chov andulek vám do domácnosti přinese mnoho legrace. Andulky jsou roztomilí a hraví společníci

papoušek zpěvavý chov

Je vhodný i pro méně zdatné chovatele a začátečníky. Nepatří mezi drahé papoušky, ve zverimexu nebo od chovatelů ho koupíte do 1000 korun. Ve volné přírodě žije papoušek zpěvavý v hejnu, ale někdy i pouze v páru, a to v nadmořských výškách do 1250 metrů.

Chov papoušků zpěvavých vyžaduje velký prostor

Papouška můžete chovat v kleci nebo voliéře. Ujistěte se však, že má dostatek prostoru. Rozhodně lepší je chovat papoušky v páru. Velké hejno není vhodné, jelikož ve skupině bývají mnohdy agresivní.

Jelikož papoušek zpěvavý rád létá, nepatří rozhodně do malého bytu a malé klece. Ideální je zhotovit mu voliéru, jejíž minimální délka bude 2 metry. Ve voliéře by měli mít izolovaný úkryt, kde se budou moci schovat a odpočívat. Jelikož papoušci jsou odolní, nemusíme jim v zimním období voliéru vytápět.

Papoušek zpěvavý chov - jak dobře vybavit klec?

Aby se papoušek zpěvavý mohl zabavit a pohrát si, určitě mu do klece nebo voliéry dejte hračky, se kterými si může krátit dlouhé chvíle. Pořiďte mu bidélka, zrcátko, kruhy nebo různé závěsné hračky. Na trhu je dnes celá řada hraček, vybírejte jen kvalitní a takové, které pro papouška nemohou být nebezpečné.

Samozřejmě nezapomeňte na napáječku na pitnou vodu a misku pro krmení. Klec pravidelně čistěte.

Krmení pro papouška zpěvavého by mělo obsahovat proso, oves i slunečnice

A jak bychom měli papouška krmit? Krmivo pro papoušky by mělo být kvalitní, pestré a čerstvé. Jen tak dodá papouškům všechny potřebné živiny a vitamíny. Jídelníček by měl obsahovat:

  • proso
  • oves
  • lesnice
  • slunečnice
  • ovoce
  • zelenina
  • větve k okusu
  • sépiová kost

 

Pochoutkou jsou pro papoušky zpěvavé také nedozrálé klasy ovsa a pšenice nebo nedozrálá kukuřice. Dávejte jim také zelené krmivo jako jsou pampelišky, smetanka, salát.

Papoušek zpěvavý se snadno rozmnožuje

Papoušek zpěvavý hnízdí rád a snadno se množí. Za jednu sezónu může vyvést více než jednu snůšku. Vhodné hnízdo má průměr 20 cm a výšku 35 cm. Pár si hnízdo nesplétá. Na dno dejte vrstvu vlhkých pilin.

Samička snáší 4 až 6 vajec, na kterých sedí zhruba 18 dní. Z budky mláďata vylétají po 4 týdnech. Pozor ale! Někteří samci jsou agresivní vůči samcům ze svých mláďat a někdy je zabijí ještě ve hnízdě. Proto je vhodné samce odchytit a nechat na čas v jiné kleci.

Chov papoušků zpěvavých je u nás od roku 1930 oblíbený

Poprvé se papoušek zpěvavý do Evropy dostal v roce 1850, ovšem k nám se dostal až po roce 1930. Dnes patří mezi hojně chované australské papoušky. Nezapomínejte ale na to, že je lepší chovat je vážně pouze v páru, pokud nechcete mít problémy.

Papouška zpěvavého můžete zkusit naučit také mluvit. Pokud budete dostatečně trpěliví, můžete ho naučit několika slovíčkům, které vás třeba hned po ránu potěší. Dobré ráno vám může říci i on.

Napsat komentář: Papoušek zpěvavý – chov je snadný i pro začátečníky. Papoušek je odolný a vydrží i větší mrazy

RE: Papoušek zpěvavý – chov je snadný i pro začátečníky. Papoušek je odolný a vydrží i větší mrazy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.