Pět důvodů, proč nechovat či chovat perutýny

img
08. 01. 2019

Omrzely vás obyčejné rybičky? Pak je nejvyšší čas pořídit si extravagantního perutýna. Perutýn ohnivý ve své dospělosti dorůstá až 35 cm, jeho tělo…

Přemýšlíte nad novým přírůstkem do vašeho akvária a chtěli byste něco neobyčejného? Oblíbenou, avšak zároveň obávanou mořskou rybou je perutýn ohnivý, který zaujme nejen svým extravagantním zevnějškem, ale také tím, že může být nebezpečný. Pokud jste milovníky adrenalinu a rádi pozorujete majestátní ryby, přinášíme vám několik dalších důvodů, proč si do akvária perutýna pořídit.

1. Perutýn jako ozdoba akvária

Omrzely vás obyčejné rybičky? Pak je nejvyšší čas pořídit si extravagantního perutýna. Perutýn ohnivý ve své dospělosti dorůstá až 35 cm, jeho tělo je zavalité a ve vodě se pohybuje pomalu a rozvážně. Nejvýraznější ozdobou perutýnů jsou jejich ploutve, které jsou výrazně prodlouženy a mají charakteristické paprsčité uspořádání. Perutýn ohnivý zaujme také svou barvou, neobvyklým tvarem těla či vznešeným plaváním.

Čtěte také:

Nejoblíbenější akvarijní rybičky a jak se o ně starat

2. Perutýn ohnivý pouze pro odvážné akvaristy

Patříte k chovatelům, kteří mají rádi vzrušení a jen tak se něčeho nezaleknou? Pak vás jistě zaujme, že perutýn ohnivý je dravou rybou, která je obdařená jedem s identickým složením, jako mají kobry. Pokud jste se rozhodli pro chov perutýna, měli byste být při manipulaci s ním maximálně opatrní.

V případě, že se poraníte o jeho paprsky řitní či hřbetní ploutve, může dojít k otravě, která se projevuje palčivou bolestí, u citlivých jedinců může nastat i smrt. První pomocí při poranění je opláchnutí rány teplou až horkou vodou.

3. Samotářský perutýn ohnivý

Pokud jste se rozhodli, že si perutýna domů opravdu pořídíte, myslete na to, že je to dravec, proto bude potřebovat akvárium sám pro sebe. Jiní spolubydlící, ať už by šlo o dalšího perutýna či jiné ryby, by s perutýnem ohnivým v jedné nádrži nevydrželi, protože by je dřív či později snědl.

Nádrž pro chov perutýna by měla mít objem ideálně 1000 litrů, u menších jedinců stačí nádrž poloviční. Důležité je, aby prostor v akváriu byl členitý, s dostatečným množstvím úkrytů a stinných míst. Voda v nádrži musí být mořská, o teplotě 25 – 26°C.

4. Perutýn milovníkem rybího masa

Přemýšlíte, čím budete svého perutýna krmit? Perutýni jsou masožravci, proto ideální potravou jsou malé ryby, rybí maso, chobotnice či jiné rozmražené mořské plody. Perutýna ohnivého je možné krmit také sladkovodními rybami.

5. Vzácný domácí mazlíček

Pokud jste si chtěli perutýna ohnivého pořídit kvůli jeho odchovu, vaše šance na úspěch jsou téměř nulové. Perutýni jsou velmi samotářské ryby a v zajetí se nerozmnožují. Rozmnožují se v moři, kde samice naklade velké množství jiker, které se stanou součástí planktonu. Dospělosti se jich však dožije málokterý perutýn.

Napsat komentář: Pět důvodů, proč nechovat či chovat perutýny

RE: Pět důvodů, proč nechovat či chovat perutýny

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.