Potkan dumbo je inteligentní mazlíček, kterého snadno ochočíte

img
03. 12. 2019

Potkan dumbo není druh potkana, nýbrž jeho varieta. Vyznačuje se tím, že na rozdíl od standardního potkana (potkan obecný), má potkan dumbo větší uši…

Je přítulný, inteligentní a zvídavý. To je potkan dumbo, který vyniká velkýma kulatýma ušima. Je oblíbeným kamarádem nejen pro děti, ale i dospělé. I když se to nezdá, potkan potřebuje hodně pozornosti a péče. Pokud se bude cítit osamělý, nebude spokojený. Pokud nemáte čas věnovat se mu alespoň jednu hodinu denně, pak si jej raději nepořizujte.

Potkan dumbo má velké uši

Potkan dumbo není druh potkana, nýbrž jeho varieta. Vyznačuje se tím, že na rozdíl od standardního potkana (potkan obecný), má potkan dumbo větší uši umístěné po stranách hlavy. Pozná se také podle toho, že má plošší hlavu. Ve všem ostatním je však naprosto stejný jako standardní potkan.

Čtěte také:

Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

Potkani patří mezi myšovité hlodavce, délka jeho těla je okolo 160 až 260 mm. Ocas je kratší než tělíčko a má zhruba 130 až 200 mm. Samci jsou většinou robustnější než samičky, které jsou o 1/3 menší.

Potkan dumbo potřebuje svého kamaráda

Potkani jsou přítulná a společenská zvířata. Jestli chcete mít doma šťastného dumbo potkana, pak si pořiďte rovnou dva. Samečci jsou klidnější než samičky a také přítulnější. Nejsou také tak zvědaví a akční.

Pokud však nechcete, aby potkani měli mladé, pak si kupte potkany stejného pohlaví. Aktivní budou hlavně přes den a na večer. Překvapí vás možná také tím, jak skvěle umí šplhat a plavat. Pokud budete potkany pouštět mimo obydlí, zabezpečte všechny kabely, aby je nemohli rozkousat a poranit se.

Potkan dumbo: jaké ubytování připravit

Minimální velikost ubikace pro dva potkany je klec 60x40x50 cm. Jelikož se potkani rádi pohybují a především také rádi šplhají, čím vyšší ubikace bude, tím lépe. Dejte ji na místo, kde není průvan a kde nedopadá ani přímé světlo. Také by měla být v klidnější části pokoje.

V kleci nesmí chybět všelijaké průlezky, domeček, hračky a další věci, které potkana zabaví. Samozřejmostí je miska na krmení a pítko.

A jaká je vhodná podestýlka? Podestýlka musí být dobře savá, pohlcující pachy a nesmí způsobit potkanovi alergii. Ideální jsou dřevěné peletky.

Chov potkanů vyžaduje hodně pozornosti

Možná se to nezdá, ale potkan je velice společenské zvíře. Potřebuje proto mnoho pozornosti. Každý den byste si s ním měli alespoň hodinu hrát. Jak? Mazlit ho, nechat ho přecházet vám po ruce, za krkem a podobně.

Jelikož je potkan vysoce inteligentní zvíře, můžete ho naučit zajímavým kouskům. Ochočit se dá snadno. Je ale potřeba, abyste si pořídili potkana od zkušeného chovatele. Takoví potkani jsou totiž „předochočení“ a vám se poté bude dařit lépe zvíře zvládat a naučit ho zvyknout si na vás a další členy rodiny.

Jak dlouho potkan dumbo žije?

Většinou se potkani dožívají 3 až 4 roky. Záleží ovšem na mnoha faktorech, především na vaší péči a kvalitnímu krmivu. Co vlastně potkan může jíst?

Krmná směs speciálně pro potkany obsahuje všechny potřebné látky a živiny. Čas od času je potřeba doplnit jídelníček živočišnými bílkovinami. Pestrý jídelníček je stejně důležitý jako třeba u kočky nebo psa. Pozor však na příliš tučná jídla jako jsou slunečnice nebo ořechy.

Jelikož potkanům neustále rostou zuby, je nutné, aby měli k dispozici vždy něco na okusování. Jen tak jim zuby nepřerostou.

Na čem si potkani smlsnou?

 • větve ovocných stromů
 • jetel
 • pampeliška
 • meduňka
 • jitrocel
 • jablka
 • hrozny
 • jahody
 • hrušky
 • mrkev
 • kukuřice
 • rajče

 

Co potkani nesmí jíst?

 • syrové fazole
 • avokádo
 • citrusové plody
 • brambořík
 • větve jehličnanů
 • tis černý
 • túje

Chov potkanů - na co si dávat pozor

Chov potkanů se někdy neobejde bez starostí, které mohou způsobit i různé nemoci. Na jaké si dávat pozor?

Nemoci dýchacích cest

Je to nejčastější nemoc, kterou potkani trpí. Hlavně v zimním období jsou velmi náchylní. Mezi příznaky patří pšíkání, tvorba hlenu, apatie, polehávání či sípání. Pokud si něčeho takového všimnete, pak ihned vezměte potkana k veterináři.

Nádory

Potkany pravidelně kontrolujte, protože ne hned každá boule je náznak nádoru. Pokud se boule objeví rychle, třeba přes noc, jedná se o absces - opouzdřená dutina vyplněná hnisem. Nádor se většinou objevuje u samic. Nejčastěji se vyskytuje na boku, pod tlapkou, ve slabinách. Když se prokáže, že se skutečně jedná o nádor, lze jej operovat.

Napsat komentář: Potkan dumbo je inteligentní mazlíček, kterého snadno ochočíte

RE: Potkan dumbo je inteligentní mazlíček, kterého snadno ochočíte

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.