Proč chovat křepelky a jak na to?

img
10. 02. 2020

Všechny u nás chované druhy křepelek pocházejí původem z Asie. Jedinou výjimkou je křepelka kalifornská. Křepelka japonská Tato křepelka je…

Křepelky jsou nejmenší a pro chov nejméně náročnou drůbeží. Křepelky chováme nejen pro okrasu a výstavy, ale take si můžeme pochutnat na křepelčích vejcích a anebo mase.  Existují různé druhy křepelek, co do velikosti, zbarvení nebo jejich užitkovosti. Chov křepelek je vhodný pro začínající chovatele, dokonce i pro ty nejmenší.

Druhy křepelek

Všechny u nás chované druhy křepelek pocházejí původem z Asie. Jedinou výjimkou je křepelka kalifornská.

Čtěte také:

Chov pštrosů vám zajistí chutná vejce i maso. Pštros dvouprstý potřebuje jen dostatek prostoru a kvalitní stravu

Křepelka japonská

Tato křepelka je nejčastěji chovaným druhem. Křepelky japosnké začínají snášet vajíčka ve věku osmi týdnů, kdy pohlavně dospívají. Jedná se o středně velkou křepelku, jejíž zbarvení je podobné křepelce polní. Vajíčka mají obvykle kropenatou tmavěhnědou skořápku. Křepelky japonské nemají zachován pud sezení na vejcích.

Japonská křepelka snese ročně až 300 vajec. Ta jsou sice menší, než vejce slepičí, zato obsahují mnoho minerálů, tělu prospěšných látek a neobsahují cholesterol.

chov křepelek vejce

Křepelka faraón

V porovnání s jinými druhy křepelek je křepelka faraón vhodná spíše k velkochovu. Často se chová pro maso, jelikož její váha je vyšší, než mají ostatní druhy křepelek.

Křepelka čínská

Křepelka čínká patří mezi ty nejmenší křepelky vůbec. Je tmavší než křepelka japonská a má zachovaný pud sezení na vejcích. Vejce jsou olivové barvy.

Křepelka kalifornská

Tento druh je charakteristický chocholkou na temeni, složenou ze čtyř per. Patří mezi větší druhy křepelek a její zbarvení je černohnědé s bílým obojkem a kresbou na krku.

Jak chovat křepelky?

Křepelka pochází z teplých krajů, proto je velmi teplomilnou drůbeží. K tomu, aby křepelky dobře prospívali, potřebují odpovídající teploty. Přes léto je možné chovat je venku. V zimě by v prostorách, kde křepelky pobývají, neměla teplota klesnout pod 18 °C. Mezi základní doporučení, jak chovat křepelky, patří dostatečné prostorné a bezpečné obydlí. Pro chov křepelek se hodí voliéra nebo velká klec. Chovat je však můžete i v prostorné králíkárně. Důležité je, aby byla tato místa chráněna před průvanem, přímým sluncem a škodnou. Křepelkám dopřejte i popeliště - místo, kde se křepelky hrabou a popelí, což je jejich oblíbenou denní aktivitou.  

Jak chovat různé druhy křepelky?

Chov křepelek japonských může probíhat ve společenství jeden sameček a jedna, dvě až šest samiček. U ostatních druhů dodržujeme chov v párech. Do doby dosažení pohlavní zralosti můžeme chovat celé hejno společně, pak je nutná separace.

Chov křepelek: jaké je vhodné krmivo?

Křepelky musí mít dostatek pitné vody a kvalitního krmiva. Základním krmivem jsou běžné krmné směsi pro krůty a nosnice. Křepelkám dopřejte aspoň občas moučku z vojtěšky, rozemletý hrách, proso, výhonky trav či posekané osení.

Užitečné tipy pro chov křepelek

  • Křepelka je plachý pták, pokud je od malička opatrně bereme do ruky, pak v dospělosti budou doslova zobat z ruky.
  • Z misky křepelky zrní vyhrabou, volte napáječky a krmítka.
  • Nasekané osení, kopřivy, řebříček nebo smetanka obohatí jídelníček křepelek a zlepší kvalitu jejich

Napsat komentář: Proč chovat křepelky a jak na to?

RE: Proč chovat křepelky a jak na to?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.