Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

img
10. 10. 2017 Přečteno: 1094x

Údržba menších akvárií není technicky ani časově náročná, měla by ale být pravidelná. Udělejte si z ní rutinní záležitost a stane se běžnou součástí…

Pokud se vám někdo bude snažit vnutit názor, že údržba akvária není důležitá a že rybičky si budou klidně žít vlastním životem, nevěřte mu to. Zanedbání čištění a výměny vody jim určitě neprospívá - naopak vede jen k tomu, že brzy budete z jejich chovu nešťastní.

Úhyn rybek, zakalená voda i nepříjemný zápach, to vás bude čekat, nebudete-li se o své akvárium pořádně starat. Máme pro vás několik tipů na pravidelnou údržbu akvária, kterou zvládnete snadno a rychle. O rybky bude dobře postaráno a odměnou vám bude krásné akvárium s průzračnou vodou.

Při krmení kontrolujte stav akvária

Údržba menších akvárií není technicky ani časově náročná, měla by ale být pravidelná. Udělejte si z ní rutinní záležitost a stane se běžnou součástí vašeho života. Vždy, když budete akvarijní rybky krmit (rozhodně používejte kvalitnější krmivo), rovnou zkontrolujte stav akvária. Sledujte teplotu, kyslík, oxid uhličitý a pečlivě si prohlédněte stav ryb a dalších vodních živočichů.

Pokud uhyne malá rybka, sumečci a vodní šneci si s ní zpravidla poradí. Při úhynu větších ryb však dochází k jejich rozkladu, který může způsobit velké problémy od znečištění po hromadný úhyn. Pokud vám začnou v akváriu hynout ryby ve velkém, něco je špatně a je nutné hledat příčinu.

Výměna vody – čím menší akvárium, tím častěji

Pokud chcete, aby vám akvárium vydrželo bez větších zásahů co nejdéle, neměli byste zapomínat na pravidelnou výměnu vody. Čím menší akvárium budete mít, tím je výměna vody důležitější. Běžně by se měla každých 7 až 14 dní obměnit třetina vody v akváriu.

Nejčastěji se voda vyměňuje využitím samospádu. Jeden konec hadice vložíte do akvária, na druhém konci budete sát, dokud voda nezačne odtékat. Odsátou třetinu vody následně doplníte čistou vodou. Během výměny vody je dobré provést i odkalování dna, a to opět samospádem, odsávat ale budete nečistoty na dně.

Další kroky při čištění akvária

Kontrola celkového stavu akvária a pravidelná výměna vody je naprosté minimum. Pokud chcete, aby akvarijní rostliny dobře prosperovaly, měly byste je přihnojovat. Pokud se rostlinám daří a rostou, je potřeba je také jednou za čas zastřihnout. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění skel pomocí magnetické stěrky, pohled do světa rybek bude mnohem příjemnější. Čas od času vyčistěte i akvarijní filtr.

Akvárium nevyžaduje příliš péče, udržovat se ale musí. Pokud si z celého procesu údržby vytvoříte rutinní záležitost a zautomatizujete jej, bude pro vás samozřejmostí. Výsledkem bude krásné akvárium, které se obejde bez náročných zásahů a pořizování nových rybek či rostlin.

Napsat komentář: Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

RE: Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.