Vietnamské prase jako netradiční mazlíček překvapí svou inteligencí a čistotností

img
10. 04. 2018

Vietnamské prase pochází z jihovýchodní Asie a k nám do republiky se dostalo v druhé polovině 20. století. Nejprve jste ho mohli vidět pouze v…

Chcete vybočovat z řady? Nebaví vás typičtí mazlíčci jako jsou kočky, psi, papoušci nebo rybičky? Máme pro vás skvělý tip! Co takhle si pořídit vietnamské prase? Nemusíte se obávat, že vám promění domov v chlívek. Toto mini prasátko je skutečně velmi čisté a taky inteligentní. Někdy dokonce více než kdejaký pejsek nebo kočička. Chov vietnamských prasat je sice náročnější, ale o to zábavnější.

Vietnamské prase je inteligentnější než pes

Vietnamské prase pochází z jihovýchodní Asie a k nám do republiky se dostalo v druhé polovině 20. století. Nejprve jste ho mohli vidět pouze v zoologických zahradách, ale postupem času si našlo svou cestu i do našich domovů jako netradiční mazlíček.

Čtěte také:

Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček

Mnozí chovatelé tvrdí, že vietnamské prasátko je mnohem inteligentnější nežli pes. Dokáže se rychle a snadno naučit různým věcem. Nutno však říci, že svou chytrost využívají především ve svůj prospěch. Nebudou tedy téměř nikdy poslouchat na povel tak, jak jsme zvyklí u psů. Zvládne však povely jako „ke mně“ nebo „lehni“. Můžete s ním také chodit na procházky a venčit ho.

Vietnamské prase - chytré, čistotné a přátelské

Prasátka se naučí hygienickým návykům opravdu rychle. Kdo by si pomyslel, že mu tento netypický mazlíček udělá z domova chlívek, je na omylu. Prasátka jsou velmi čistotná a když jej naučíte konat potřebu na jedno místo, nebudete s ním mít potíže. Dokonce i na zahradě si najde jedno místečko, takže bude pro vás úklid jednodušší.

Vietnamské prasátečko je také přátelské, a to nejen k lidem, ale i k ostatním zvířátkům. Proto nemusíte mít obavy pořídit si prasátko, když máte doma psa nebo třeba kočku. Často se stává, že se z nich stanou nejlepší kamarádi. Jsou také velmi hraví a pořád zkouší, co by mohli slupnout k obědu.

Chov vietnamských prasat není pro každého

Ne každý se smíří s tím, že se nebude moci s prasátkem pomazlit jako s jiným mazlíčkem. Přeci jen nemá tak heboučkou a příjemnou srst jako kočka. Také vás nebude nikdy poslouchat zcela na slovo, i když ho můžete naučit pár základním povelům. Chov vietnamských prasat však vyžaduje trpělivost a důslednost. Často se může stát, že vám okouše omítku nebo požmoulá oblíbenou botu.

A jak dlouho vám může dělat mini prasátko společnost? Při dobré péči se dožívají až 15 let. A jedno důležité upozornění. I když se jedná o mini mazlíčka, jeho hmotnost se pohybuje od zhruba 40 kg až do úctyhodných 120 kg. Proto se nedivte, když vám z roztomilého malého prasečího kamaráda za pár let vyroste obří prase.

Prasátko potřebuje kvalitní krmení

I když je prase všežravec, neznamená to, že mu dáme vše, nač si vzpomeneme. Chov vietnamských prasat vyžaduje kvalitní a vyváženou stravu. Ke koupi existují kompletní krmné směsi, které obsahují všechny potřebné látky vhodné pro správný růst a vývoj. A na čem si nejvíce smlsne?

 • Čerstvá tráva
 • Seno
 • Mrkev
 • Kukuřice
 • Řepa
 • Jablka

Chov vietnamských prasat-najděte si svého veterináře

Někdy se bohužel může přihodit, že prasátko bude potřebovat veterinární pomoc. Je ale potřeba na tuto možnost myslet dopředu a sehnat si co nejdříve dobrého veterináře. Ne všichni zvěrolékaři jsou totiž ochotní se o prase postarat nebo s nimi nemají tolik zkušeností, aby mohli správně poradit. Může se proto stát, že budete za svým veterinářem muset jezdit několik desítky kilometrů.

Výhody a nevýhody vietnamského prasete jako mazlíčka

Závěrem vám shrneme, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody tohoto netradičního mazlíčka, abychom vám co možná nejvíce usnadnili rozhodování, zda se do takového dobrodružství vůbec pustit.

Výhody

 • Prase je velmi inteligentní a čistotné
 • Rádo jí trávu, "poseče" vám celou zahradu
 • Jsou přátelská
 • Dají se naučit základním povelům

Nevýhody

 • Potřebujete na ně čas a trpělivost
 • Finanční náročnost ohledně krmení
 • Potřeba najít si dobrého veterináře
 • Rádi kousají a jí vše okolo
 • Mohou vážit desítky kilo

Napsat komentář: Vietnamské prase jako netradiční mazlíček překvapí svou inteligencí a čistotností

RE: Vietnamské prase jako netradiční mazlíček překvapí svou inteligencí a čistotností

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.