Žako papoušek si s vámi může i popovídat. Víme, jak ho naučit dobře mluvit

img
16. 12. 2019

Jestli se rozhodujete, jakého papouška si domů pořídíte, pak je žako skvělou volbou. Ovšem pozor. Naprostí začátečníci by měli dát přednost třeba…

Žako papoušek patří mezi nejčastěji chované papoušky v zajetí. Je velice inteligentní a v zajetí se může dožít až šedesáti let. Rád se k vám také přitulí. Je velice aktivní a vyžaduje mnoho pozornosti a péče. Úplným začátečníkům se proto nedoporučuje. Rádi vám však poradíme, jak na chov papoušků, aby byl žako spokojeným společníkem ve vaší domácnosti.

Papoušek žako - chov je náročnější

Jestli se rozhodujete, jakého papouška si domů pořídíte, pak je žako skvělou volbou. Ovšem pozor. Naprostí začátečníci by měli dát přednost třeba andulkám nebo korelám. Žako papoušci vyžadují mnohem náročnější péči a je s nimi větší starost.

Čtěte také:

Papoušek Kakadu – přítel na celý život

Papoušek potřebuje především velkou dávku pozornosti. Jestli na něj nebudete mít přes den čas, bude smutný. Žako je přítulný, má rád lidský kontakt a je aktivní. Když ho budete pozorovat, můžete si všimnout, že neustále něco oždibuje, hraje si, šplhá a neposedí na jednom místě.

Žako papoušek nemá rád změny

Jestli se v rodině, kde papoušek žije, něco změní, žako nebude nadšený. Na změny nereaguje příliš dobře. Stačí třeba změnit klec, přenést ji někam jinam anebo přivítat do rodiny nového člena. Při změnách bývá nespokojený, což se může projevit třeba tím, že si začne škubat peří.

Papoušek žako má rád svou jistotu a chrání si své teritorium. Pokud do domácnosti přibude kočka, pes nebo jiný mazlíček, může být skleslý. Pozor byste také měli dávat na své návštěvy. K cizím lidem totiž dokáže být někdy až agresivní.

Jak naučit papouška mluvit?

Chcete si se svým papouškem někdy i popovídat? Není problém. Papoušek žako je oblíbený také kvůli tomu, že jej můžete naučit snadno mluvit. Napodobuje různé zvuky, opakuje slova i celé věty. Je schopen naučit se i několik desítek slov, což je obdivuhodné.

Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou udělat z papouška řečníka:

  • Papoušek potřebuje k učení klid. Ideální doba je odpoledne nebo k večeru.
  • Buďte trpěliví a nespěchejte. Rozhodně papouška netrestejte, pokud mu půjde učení pomaleji, než jste zamýšleli.
  • Vyberte si jedno slovo, které ho chcete naučit, a to mu neustále opakujte.
  • Slovo vyslovujte jasně, nahlas a zřetelně. Je potřeba mluvit ale vlídným a klidným hlasem.
  • Jakmile zopakuje slovo poprvé, pochvalte jej a pokračujte dále
  • Klidně mu za odměnu dejte nějaký pamlsek
  • Nové slovo jej naučte teprve tehdy, kdy umí perfektně slovo předchozí

 

Žakové jsou schopní naučit se mluvit v souvislosti s nějakou situací. Dokáže se třeba naučit pozdravit, jakmile někdo vejde do místnosti anebo třeba poděkovat za pamlsek.

Žako papoušek zvládá i různé triky

Papoušek se nenaučí jen mluvit, ale také zvládne s přehledem nějaké triky. Jaké? Třeba dávat mince do pokladničky. Nejprve jej naučte házet mince do mističky. Trefit se do malé škvírky u pokladničky dá mnohem více práce.

A jak na to? Položte před papouška minci a čekejte, než si jí všimne a chytne do zobáčku. Dejte před něj mističku s několika mincemi a ukažte mu, co po něm chcete. Nezapomínejte být opět trpěliví, neočekávejte zázraky a odměňujte. Když tomu však dáte čas, papoušek vše pochopí.

Papoušek žako - chov vyžaduje prostornou klec

Žako potřebuje bytelnou a dobře vybavenou klec, ve které se nebude nudit. Velká prostorná klec nebo voliéra je nejlepší řešením. Rozměry klece by měly být alespoň 110x80x170 cm. Rozteč drátů je nejlepší 2-2,5 cm, aby nemohl žako prostrčit mezi dráty klece hlavu.

A co nesmí v kleci chybět?

Bidla - různě velká a tlustá. Především je nesmí papoušek obemknout prsty celé. Je vhodné kombinovat různé tvary a povrchy.

Napáječka - neustálý přísun k čerstvé vodě je základem. Musí být z odolného a kvalitního materiálu, aby odolal papouškovým nezmarům.

Miska na krmivo - ideální jsou misky z nerezu, které jsou opatřeny držákem k připevnění ke kleci. Nejlepší jsou misky dvě, jedna na suché krmivo a druhá na ovoce nebo zeleninu.

Hračky - papoušek musí mít dostatek podnětů k hraní, aby se nezačal nudit a nedělal skopičiny. Hračky přispívají k psychické pohodě a rozvíjí myšlení papouška.

Chov papoušků: důležitá je pestrá strava

Papoušek musí do svého těla dostávat pravidelně všechny potřebné látky a vitamíny. To znamená, že potřebuje vyváženou a pestrou stravu. Mezi základní krmivo patří:

Kvalitní směsi

Kupujte kvalitní směsi pro velké papoušky, jelikož jsou přizpůsobeny jejich nutričním potřebám. Měly by obsahovat vitamíny, minerály a všechny potřebné živiny. Součástí krmiva by měly být hlavně slunečnice, oves, kukuřice, pohanka, ječmen, dýňová semínka a oříšky.

Ovoce a zelenina

Každodenní přísun ovoce a zeleniny je také nezbytný. Obsahuje mnoho vitamínů a vlákniny, což je skvělá prevence proti obezitě papouška. Žakové mají nejraději sladké ovoce, proto vybírejte vždy zralé. Nesnědené zbytky hned odstraňte z klece, aby se nezkazily.

Ovoce: jablko, třešně, hruška, hrozny, maliny, ostružiny
Zelenina: mrkev, okurek, hrášek, rajče, salát

Zelené krmivo

V létě můžete papouškům podstrojit čerstvé rostliny jako jsou pampeliška, kopřiva a jitrocel. Dávejte je po menším množství a nikdy ne zapařené.

Napsat komentář: Žako papoušek si s vámi může i popovídat. Víme, jak ho naučit dobře mluvit

RE: Žako papoušek si s vámi může i popovídat. Víme, jak ho naučit dobře mluvit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.