Zařizujete výběh pro králíky? Postarejte se, aby byl bezpečný

img
04. 06. 2019

Předtím, než výběh pro králíky umístíme, rozmysleme si, kam přijde. Králík bude s radostí okusovat veškerou zeleň, na kterou dosáhne. Řada z nich ale…

Hezčí počasí neoceníme jen my, ale i náš králík. Proto mu můžeme zařídit venkovní výběh pro králíka. Předem se ale musíme postarat o několik důležitých věcí, jako je správný výběr místa a bezpečné zábrany. Pokud chováme králíčků víc, výběh pro králíky musí být dostatečně velký. Poradíme, jak chovat králíky ve venkovním výběhu, aby měly radost jak naše zvířátka, tak my.

Na výběh pro králíky potřebujeme správné místo

Předtím, než výběh pro králíky umístíme, rozmysleme si, kam přijde. Králík bude s radostí okusovat veškerou zeleň, na kterou dosáhne. Řada z nich ale není pro králíčka vhodná. Zelí, květák anebo rebarbora by králíkovi mohli zamávat se zažíváním. Protože jsou králíčci na trávení obzvlášť citliví, špatná zeleň by mohla být fatální.

Čtěte také:

Jaké jsou nejčastější nemoci králíků? Králičí mor nebo kokcidióza mohou způsobit úhyn celého chovu

Dejme si pozor, aby zeleň, kterou bude výběh pro králíky mít, nebyla upravená hnojivy či pesticidy. Králík by se snadno mohl otrávit.

Dejme si pozor i na škůdce. Například výběh pro králíky poblíž mraveniště může být nebezpečný.

Výběh pro králíky by měl být v klidném prostředí. Pokud ho umístíme v části zahrady, která je poblíž rušné silnice nebo u plotu, za kterým má soused štěkajícího psa, králík bude mít strach. Zvířátko je od přírody velmi plaché, postarejme se mu proto o příjemné prostředí.

Dobré je místo ve stínu. Horko králíkům škodí a snadno by se mohli přehřát. Pokud nemáme na zahradě stinné místo, měl by mít výběh pro králíky alespoň přístřešek, kam se mazlíček schová.

7 pravidel, jak chovat králíky ve výběhu

  1. Ideálně by měl být výběh pro králíky přikrytý. Zvláště, pokud žijeme na vesnici nebo poblíž lesů. Králík by se mohl stát kořistí dravce.
  2. Králíka nenechávejme ve výběhu bez dozoru. V případě problému můžeme pohotově zasáhnout. Například pokud začne pršet nebo se králíkovy podaří z výběhu dostat.
  3. Základem, jak chovat králíky ve výběhu, je dobré zabezpečení. Králíci jsou velmi vynalézaví a obratní. Ujistěme se, že se králík nemůže žádnou skulinou dostat ven. Navíc jsou to výborní skokani a dokážou vyskočit opravdu vysoko. Proto by měl být výběh pro králíky vysoký.
  4. Nespoléhejme na to, že je králík náš mazlíček a v případě, že se mu podaří z výběhu dostat, neuteče. Králík není ještě tak domestifikovaný jako například pes a pobyt venku v něm může probudit zvířecí pudy. můžete si přečíst naše rady, jak na chov králíků pro začátečníky
  5. Králíčkovi na výběh připevněme napáječku. Vodu v misce by si snadno mohl zašpinit trávou nebo hlínou. Nezbytností, jak chovat králíky, je neustálý přístup k čerstvé vodě.
  6. Krytí na výběh pro králíky si snadno můžeme vyrobit. Stačí si koupit síť proti slunci. Pokud venkovní výběh pro králíka není zastřešený, dejme mu dovnitř boudu, kam se bude moci schovat před sluncem.
  7. Venkovní výběh pro králíka můžeme zpestřit hračkami. V oblibě mají králíčci například ty dřevěné, které můžou okusovat.

Vyberte si nejlepší venkovní výběh pro králíka

Platí, že čím větší, tím lepší. Králík je aktivní zvíře a spíše ocení prostor, kde se bude moci proběhnout. Na trhu existují různé druhy výběhů. Jak si vybrat ten pravý?

1. Venkovní výběh pro králíka s kovovým rámem: Můžeme si vybrat jak s krytých, tak nekrytých výběhů. Některé dokonce poskytují ochranu proti slunci. Většinou se skládají s několika kovových rámů, které jednoduše spojíme dohromady. Můžou být čtyřhranné, šestihranné i osmihranné. Výhodu je, že se králík nemá jak utéct a ani se ven neprokouše. Zároveň lze s tímto výběhem pro králíky i snadno manipulovat. Tvar si vybírejme podle možností na naší zahradě a před vypuštěním králíčka se ujistěme, že všechny díly do sebe zapadají, jak mají.

2. Venkovní výběh pro králíka s dřevěným rámem: Je bytelný, pevný a bezpečný. Podobně jako u kovových, může být krytý i nekrytý. Raději volme krytý. Budeme mít jistotu, že se králíčkovi nic nestane. Při výběru si dejme pozor, aby byl výběh pro králíky odolný i v nepříznivém počasí. Také počítejme s obtížnější manipulací. Vyplatí se, pokud ho chceme mít většinu času na jednom místě.

3. Venkovní výběh pro králíka z nylonu: Obchody nabízí i ohrádky z textilií. U takových výběhů ale buďme opatrní. Králíkovi se může podařit prokousat se ven. Navíc většinou tento typ výběhu bývá menší. Výhodou je snadná manipulace. Pokud hledáme výběh pro králíky vhodný například pro občasný pobyt na chatě, může se hodit.

4. Vlastnoručně vyrobený výběh pro králíky: Snadno si můžeme postavit vlastní výběh pro králíky. Stačí nám trocha šikovnosti a potřebné náčiní. Můžeme jej uzpůsobit potřebám našeho králíčka a tvaru naší zahrad Dejme si ale pozor, aby se králík nemohl zranit například o špatně zatlučený hřebík. Stejně tak, aby výběh neměl skuliny a králík nám neutekl.

Napsat komentář: Zařizujete výběh pro králíky? Postarejte se, aby byl bezpečný

RE: Zařizujete výběh pro králíky? Postarejte se, aby byl bezpečný

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.