Závojnatky vám mohou dělat ozdobu v akváriu až 10 let. Další akvarijní rybičky k nim ale nedávejte

img
14. 05. 2019 Přečteno: 1473x

Ve volné přírodě můžete závojnatky najít v Asii, konkrétně v Číně a Japonsku. Dorůstají délky až 15 centimetrů. Pokud se o ně budete dobře starat,…

Krásné, pestré, elegantní a snadné pro chov. To jsou akvarijní rybičky zvané závojnatky. Vyšlechtěny byly před 500 lety v Číně z asijského karase zlatého. Závojnatka čínská vás oslní svými barvami i dlouhými ploutvemi připomínající závoj. Určitě je chovejte v hejnu, jen tak budou spokojené a bude se jim dobře dařit. Proto je nutné pořídit si větší nádrž, aby se měly akvarijní rybičky dobře.

Závojnatka – akvarijní rybka pochází z Asie a dožívá se až 10 let

Ve volné přírodě můžete závojnatky najít v Asii, konkrétně v Číně a Japonsku. Dorůstají délky až 15 centimetrů. Pokud se o ně budete dobře starat, tak se můžou rybky dožít i deseti let. Na první pohled vás zaujmou krásným zbarvením, které je sytě žluté až oranžovočervené.

Čtěte také:

Beta bojovnice je agresivní rybka s nádherným zbarvením

Upoutá vás také jejich přednost, po které jsou pojmenovány. Jejich ploutev připomíná krásný závoj. Dívat se, jak rybka proplouvá v akváriu a chlubí se svým tělem, vás určitě dostane.

Závojnatka čínská by se měla chovat v hejnu

To, co závojnatka čínská potřebuje, je hlavně několik kamarádů. Chovat by se měly v hejnu, aby byly spokojené. Ideální jsou 4 kusy. Důležitá je proto velikost nádrže, a to nejen kvůli velikosti rybky, ale i z důvodu velké produkce odpadních látek.

Voda v nádrží musí být sladkovodní. Teplota nemusí být příliš vysoká, tyto akvarijní rybičky nejsou náchylné a příliš náročné na chov. Může se pohybovat od 8 do 20 stupňů. Mezi další podmínky patří:

  • pH vody 6 až 8
  • tvrdost vody 5-19 °dKH

Pokud chcete vyvolat tření rybek, pak zvyšte na jaře teplotu na 23 stupňů. Na samečkovi by se měla objevit třecí vyrážka. Sameček pak samičku v nádrži pronásleduje a žduchá jí do bříška.

Jaká by měla být nádrž pro závojnatky? Často čistěte vodu

Nádrž by měla být prostorná, ale také dobře vybavená. Rozhodně do akvária nedávejte ostré kameny a ani příliš rostlin. Závojnatka totiž rostlinky ničí. Nejvhodnější jsou echinodory a anubiasy.

Protože ryby hodně znečišťují vodu, je potřeba ji často měnit. Nutný je také dobrý filtr, který vám s čištěním akvária bude pomáhat.

Další rybičky do akvária k závojnatce nepořizujte

Jelikož chov závojnatky vyžaduje spíše chladnější teplotu vody, příliš druhů akvarijních rybek se k ní nehodí. Problémem je také to, že závojnatky nemají zrovna dokonalé trávení. Jejich výtrusy znečišťují vodu, a to je pro některé druhy rybek nebezpečné, jelikož se prudce zvýší obsah dusíkatých látek ve vodě.

Proto je mnohem lepší, když budou rybky v akváriu samy. Bude to pohodlné nejen pro ně, ale i pro ostatní akvarijní rybičky, které by se jen trápily.

Čím akvarijní rybičky krmit? Závojnatka je všežravec

Akvarijní rybičky krmíme téměř čímkoliv. Závojnatka čínská je všežravec. Důležitou součástí jejího jídelníčku by měla být rostlinná složka i živé a mražené krmení. Strava musí být hlavně pestrá a měla by zahrnovat všechny složky. Jen tak budou závojnatky dobře růst a budou silné a zdravé. A co ještě rybičkám do akvária můžeme dopřát?

  • červy
  • slimáky
  • speciální granule

Napsat komentář: Závojnatky vám mohou dělat ozdobu v akváriu až 10 let. Další akvarijní rybičky k nim ale nedávejte

RE: Závojnatky vám mohou dělat ozdobu v akváriu až 10 let. Další akvarijní rybičky k nim ale nedávejte

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.