Nedostatek železa v krvi: 7 příznaků, podle kterých poznáte, jak jste na tom

img
04. 09. 2020

Železo v krvi patří mezi takzvané mikrobiogenní prvky, což jsou ty, které tvoří obvykle méně než 0,005 % hmotnosti těla. Přesto je jejich přítomnost…

Železo v krvi chybí až třetině lidí mezi 20. a 50. rokem života. Respektive mají nízkou hladinu železa v krvi. Což už je, dle lékařů, klasifikováno jako nedostatek železa. Příznaky se dostavují plíživě a často nás ani nenapadne, že by se nedostatek železa v krvi mohl týkat právě nás.

Čtěte také:

Vejce a jejich vliv na zdraví

Nejohroženější skupinou jsou především starší lidé, vegani a vegetariáni. Avšak v dnešní době, kdy mnoho lidí jí nevyváženou stravu, se může nedostatek železa týkat prakticky každého. Pokud je železo v krvi na nízké úrovni, mohou za to obvykle právě nevhodné stravovací zvyklosti.

Železo v krvi: K čemu je dobré?

Železo v krvi patří mezi takzvané mikrobiogenní prvky, což jsou ty, které tvoří obvykle méně než 0,005 % hmotnosti těla. Přesto je jejich přítomnost pro fungování organismu velmi důležitá. Proto je nedostatek železa takový problém. V lidském těle se nachází asi 3-4 gramy železa, z toho 60-70 % v molekulách hemoglobinu a v erytrocytech. Asi 10 % železa se uchovává v myoglobinu svalů a asi 5 % využívají některé centrální enzymy. Úkolem hemoglobinu a myoglobinu je vázat kyslík, který tělo využívá k různým metabolickým procesům. Enzymy regulují metabolismus v buňkách těla spalováním uhlohydrátů a lipidů na energii. A bez enzymů by lidské tělo nebylo schopné života. Tedy velmi zjednodušeně řečeno – bez železa nelze dýchat.

Železo v krvi: Kde se ukrývá?

Lidské tělo je schopno vytvářet některé vitamíny, nedokáže však vyrobit žádné minerální látky, mezi které patří i zmiňované železo – tyto látky naše tělo čerpá především z potravy. Jeho doporučená denní dávka je pro dospělého 20 mg (minimální denní příjem železa nezbytný pro červenou krvetvorbu je 10-15 mg), u dětí ve věku 1-10 let je to méně, asi 14 mg. Naše tělo získává železo výhradně stravou. Hlavním zdrojem železa je maso, především vnitřnosti jako játra, srdce a slezina. Dalšími zdroji jsou pak luštěniny, listová zelenina a některé druhy ovoce jako například jahody.

Nedostatek železa – co nám hrozí:

 • U dospělých se nedostatek železa projevuje nejčastěji jako anémie, tedy chudokrevnost.
 • Železo v krvi působí také na růst tkání, imunitní systém, odolnost proti únavě, či kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. 
 • U dětí, které potřebují růst, může dojít k poruše růstu kostí a retardaci růstu svalů.
 • Nedostatek železa se také může projevit ve schopnosti organismu regulovat tělesnou teplotu i v omezení metabolismu energie v nervech a tím také v oslabení jejich funkcí.

zelezo lusteniny

Nedostatek železa – příznaky:

 1. Bušení srdce, dušnost
 2. Syndrom neklidných nohou
 3. Zimnice či neustálý pocit chladu
 4. Bolest hlavy nebo závratě
 5. Bledá pokožka
 6. Nadměrná únava nebo vyčerpání organismu
 7. Křehké nehty, suché vlasy a kůže

Nedostatek železa: Jak srovnat jeho hladinu?

Schopnost těla absorbovat železo je silně závislá na stravovacích zvyklostech. Nejlépe se železo ve střevech získává z masa a vnitřností (až 20 % obsaženého železa), absorpce železa ze zeleniny, brambor a rýže je nižší a činí přibližně 2-5 %. Avšak i v evropských zemích, kde je konzumace masa vyšší, například ve Skandinávii, výzkumy zjistily, že děti získávají pouze 70-80 % doporučovaného množství železa. Opatrně musíme zacházet také s mléčnými výrobky, kávou, kakaem, čajem nebo šťavelany – zhoršují totiž vstřebávání železa.

Nedostatek železa můžeme doplnit z vhodných potravin

 • nejvíce železa obsahuje maso a vnitřnosti
 • nedostatek železa pomůže srovnat i melasa, ořechy, fazole, čočka, brokolice, špenát, pivovarské kvasnice, meruňky, obilné klíčky a seznam.
 • i některé byliny obsahují železo – například kopřiva, zázvor nebo pampeliška (především pampeliškové listy)
 • železo v krvi pomohou srovnat i vejce – zejména tedy jejich žloutek

Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Nedostatek železa v krvi: 7 příznaků, podle kterých poznáte, jak jste na tom

RE: Nedostatek železa v krvi: 7 příznaků, podle kterých poznáte, jak jste na tom

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.