Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

img
24. 06. 2020

Nesmírnou výhodou citrusů je, že toto šťavnaté ovoce tvoří z velké části voda. V parných letních dnech proto sáhněte po citrusových plodech, které…

Citrusy jsou bohatým zdrojem vitamínu C a obecně mají velký přínos pro náš organismus. Na pomerančích, mandarinkách a grepech si pochutnáváme především v zimě, kdy jsou obchody citrusových plodů plné. Pravidelně bychom je našemu tělu měli dopřát ale i v létě. Víte, že tělo citrusy v horkých dnech skvěle osvěží a mohou podpořit hubnutí?

Čtěte také:

Nejlepší potraviny na hubnutí - 20 potravin, které by neměly ve vašem jídelníčku chybět

Citrusy nejen skvěle chutnají, mají i řadu léčivých účinků. Obsahují velké množství vitaminů a rostlinných látek, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. A to nejen při nachlazení a chřipce. O citrusech se často mluví jako o univerzálním všeléku. Citrusové plody jsou silnými antioxidanty, pomáhají urychlovat látkovou výměnu, snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají význam při detoxikaci organismu a hubnutí.

Proč jíst v létě citrusy?

Nesmírnou výhodou citrusů je, že toto šťavnaté ovoce tvoří z velké části voda. V parných letních dnech proto sáhněte po citrusových plodech, které tělo osvěží a skvěle hydratují. Citrusy jsou ve staré čínské medicíně považovány za ochlazující potraviny. Pomáhají našemu tělu zbavit se přebytečného tepla. Dopřejte si proto i v létě každý den vodu s citronem, pomeranč nebo grep.

Zchlaďte se citrusy

Pouhé tři ingredience stačí k tomu, abyste si doma vykouzlili skvělé letní osvěžení, které budete chtít pít celé léto.

Citrusová limonáda – recept

Ingredience: 2 pomeranče, 1 citron, čerstvá máta a meduňka, perlivá voda a led, med

Postup: Citrusy očistíme a šťávu odšťavníme. Mátu a meduňku důkladně umyjeme a hmoždířem lehce rozdrtíme, aby vyniklo aroma bylin. Do džbánu dáme led, bylinky a šťávu z ovoce. Zalijeme perlivou vodou a podle chuti můžeme přidat med.

citrusy3

Citrusy a jejich vliv na hubnutí

Léto je tady a vy se ještě na poslední chvíli snažíte dát pár kilo dolů? Zkuste to s citrusy. Nastartujte metabolismus hned ráno sklenicí vlažné vody s citrónem. Vodu s citrusovými plody pijte ale celý den. Pokud se snažíte zhubnout a hlídáte si kalorický příjem, neměli byste citrusy vynechat. Citrusové plody mají totiž jen velmi málo kalorií a díky vysokému obsahu vody a vlákniny tělo rychle zasytí a dokážou i snížit pocit hladu.

Toto šťavnaté ovoce dokáže dělat s tělem přímo zázraky. Citrusových plodů můžeme sníst díky malému množství cukrů opravdu hodně. Skvělé je citrusy přidávat do salátů, jogurtu a nejrůznějších nápojů. Vyhněte se však citrusovým džusům, které jsou často plné cukrů. Mnohem lepší je si šťávu vymačkat přímo z ovoce.

Grep a citrony mohou redukovat hladinu cukrů v krvi. Citrusy tedy mohou být při hubnutí podpůrným doplňky stravy. Citrony pomáhají uvolňovat přebytečnou vodu z organismus. Citrusy mají účinek také při detoxikaci organismu. Dostatek vitamínu C, který ve velkém množství obsažený v citrusových plodech, dokáže pročistit žaludek a střeva.

Jak tělu citrusy prospívají?

Jsou bohaté na vitamíny a minerály

Kromě vitamínu C jsou citrusy bohaté také na vitamin A ve formě provitaminu betakarotenu, vitamin B a vitamin E. Citrusy obsahují hořčík, fosfor, vápník a další minerály důležité pro správné fungování těla.

Pročišťují tělo

Citrusy ukrývají velké množství vlákniny, díky které mají pozitivní vliv na trávení a střeva.

Prevence onemocnění

Citrusy pomáhají s regulací cholesterolu a podle některých studií jsou dokonce prevencí vážných nemocí.

Na co si dát pozor?

Citrusy mají kromě mnoha zdravých účinků i některé stinné stránky. Citrusové plody mohou být například nebezpečné v kombinaci s některými léky. Pozor bychom si měli dávat také na chemické složky obsažené ve slupce citrusů. Před konzumací je proto nutné ovoce důkladně umýt teplou vodou. Negativně mohou citrusy ovlivňovat i zubní sklovinu. Také pro citrusy proto platí pravidlo - všeho s mírou.

Autor článku: Klára Hanačíková 

Napsat komentář: Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

RE: Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.