1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?

img
26. 04. 2018

Zatímco před skoro třiceti lety se 1. máj slavil spíše jako Svátek práce, dnes se dostává ke slovu romantičtější tradice. Pro někoho lásky čas, pro…

1. máj, lásky čas. Pořekadlo, které slyšíme s blížícím se květnem stále častěji. A k němu neoddělitelně patří polibek na prvního máje, nejlépe pod rozkvetlou třešní. To ale není jediná prvomájová tradice. Odkud se tyto zvyklosti vzaly a proč je vlastně slavíme? Poznejte staré české tradice oslavující lásku, které jsou stále aktuální.

1. máj není pouze o polibcích

Zatímco před skoro třiceti lety se 1. máj slavil spíše jako Svátek práce, dnes se dostává ke slovu romantičtější tradice. Pro někoho lásky čas, pro jiné svátek zamilovaných a pro dalšího zase český Valentýn. Názvů má 1. máj mnoho, spojuje je ale oslava lásky a zamilovanosti. Verše Karla Hynka Máchy jsme se všichni učili už na škole. Máj právem patří mezi jednu z nejznámějších básní u nás. Právě proto je, obzvlášť v Praze, prvomájovou tradicí přinést kytičku na Máchův hrob.

Čtěte také:

Svátek práce neboli První máj je oslavou lidské práce, ne politickým svátkem

Oslavy jara a lásky ale nepatří pouze k českým tradicím. Už staří Řekové a Římané slavili svátky Floralia.  Název svátků pochází od jména bohyně Flóry, která měla na starost jaro a plodnost.

Polibek na prvního máje, aby dívka neuschla

Zatímco polibek na prvního máje pod rozkvetlou třešní známe asi všichni, podle tradice se můžeme políbit i pod břízou, anebo vůbec jakýmkoli rozkveteným stromem. Pokud tedy v okolí nemáme kvetoucí třešeň, nezoufejme, neuschneme. A co se oním „uschnutím“ vlastně myslí? Ženě má polibek zaručit svěžest, mladost a vitalitu po celý následující rok. Ale pozor, podmínkou je, aby to byl polibek z opravdové lásky.

V dřívějších dobách se polibek na prvního máje bral mnohem vážněji, v podstatě to byl první krok k zasnoubení. Kde se tento zvyk ale vzal, se přesně neví.  Nejspíše začaly dívky odměňovat polibkem chlapce, kteří jim 1. máj postavili před dům májku. A proto se v některých oblastech nelíbají pod tradiční třešní, ale břízou. Májka se totiž většinou dělala právě z břízek.

Dnes se políbí pod rozkvetlým stromem až tři čtvrtina Čechů. A dokonce více padesátníků, než dvacátníků. A že je líbání jen prospěšné ukazují i průzkumy. Lidé, co se častěji líbají, mají nejen spokojenější vztah, ale jsou zdravější a žijí déle.

Májka: symbol lásky i jara

Na venkově se už odedávna staví na prvního máje májka. To je holý kmen stromu, který má na svém vrcholku věnec ozdobený barevnými pentlemi a květinami. Patří k jednomu z nejtradičnějších symbolů jara, první dochovaná zmínka pochází už z roku 1422. Podle prvního květnového dne také dostala své jméno.

Tento zvyk se na některých vesnicích, a dokonce i městech, udržel dodnes. Každá obec postaví svou vlastní opentlenou májku, kterou si musí chránit. Pokud by ji náhodou nějaký přespolní usekl a ukradl, je to ostuda. Proto se májka hlídá i v noci.

Mládenci dříve stavěli na 1. máj menší májku také před domem dívky, která se jim líbila. Tím jí ukazují svou úctu, náklonnost a oddanost.

1 máj_láska (2)

Chodníčky lásky a nakreslená srdíčka

Dalším zvykem oslavujícím lásku bylo vysypávání chodníku mezi domy dvou zamilovaných. Používal se k tomu písek, vápno anebo piliny. Říkalo se jim chodníčky lásky a kromě romantického gesta znázorňovali spojení dvou duší. I tehdy si zamilovaní kreslili před domy srdíčka se svými iniciály, často z bílého vápna. Na rozdíl od nás, většinou jen když byl 1. máj.

Dříve se 1. máj slavil celý den

Chlapci na první májovou neděli vzali májku a obcházeli s ní vesnici. Děvčata jim dávala dárky, jako třeba věnečky z květin. A později se začala slavit takzvaná májová veselice anebo jinak Kytka. Někde na návsi, jinde v hostinci.

Večerní taneční zábavu většinou organizovala děvčata. S malou verzí májky, stromkem na talíři, kterému se říkalo májíček, obcházela sousedy a vybírala peníze na hudebníky a občerstvení. Večer dala přicházejícím chlapcům zelený věnec, odtud se také zábavě říkalo Věneček.

Studentský majáles pochází už z 15. století

Tradicí, která neodlučitelné patří k prvomájovým slavnostem, je i studentský majáles. Tento svátek studentů se oživuje obzvlášť v posledních letech, kdy se z něj kromě tradice stává i komerční záležitost. Kořeny majálesu sahají až do středověku. První dochované zmínky se datují už v patnáctém století.

V této době se totiž začaly rozvíjet univerzity a studentů přibývalo. Na majálesu si mohli od učení a disciplíny odpočinout, proto se studentům už od začátku v tento den tolerovalo divoké veselí, výstřelky a pobuřující chování.

Jak oslavit 1. máj dnes?

Nemusí to být jen tradiční polibek na prvního máje pod rozkvetlým stromem, využijme jarního počasí. Kromě klasické večeře v restauraci můžeme s drahou polovičkou vyrazit na piknik do přírody anebo parku. Můžeme se vydat na procházku, třeba k pomníku autora slavných veršů o prvním máji.  

Anebo se pustit do sportovních aktivit, jako je vyjížďka na kole, turistika či brusle. Večer můžeme pozorovat hvězdy. A díky nově příchozímu jaru můžeme protějšku vlastnoručně natrhat kytku. Bude to ještě o něco romantičtější gesto, než když kytici koupíme.

Zajímá vás, jak si v lásce povedete? Podívejte se na Horoskop lásky pro rok 2018

Napsat komentář: 1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?

RE: 1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.