Batikování v mikrovlnce

img
27. 05. 2020

Už před více jak 2000 lety lidé zdobili svůj šat batikem. Některé pozůstatky batikovaných látek se dochovaly v Egyptě z 5. století před naším…

Máte doma staré tričko, tílko, kalhoty, nebo jakýkoliv jiný oděv, který byste rádi oživili barvami a nevšedním vzorem? Pak je pro vás vhodné batikování v mikrovlnce. Jedná se o jednoduchou a časově nenáročnou metodu, jak si šatník zpestřit kousky, které vám bude leckdo závidět. Fantazii se meze nekladou. Je jen na vás, jaké vzory a barvy zvolíte.

Batikování vychází ze slova ambatik, což znamená v javánštině malovat, nebo psát. Javánština je jazyk, kterým se hovoří na ostrově Jáva a v Indonésii, právě odtud pochází ty nejpozoruhodnější batikem obarvené tkaniny.

Čtěte také:

Tradiční barvení látek pomocí přírodních materiálů

Batikování – způsob zdobení textilu, který zvládnou i děti

Batikování a jeho historie

Už před více jak 2000 lety lidé zdobili svůj šat batikem. Některé pozůstatky batikovaných látek se dochovaly v Egyptě z 5. století před naším letopočtem. Samozřejmě batikování v mikrovlnce tehdy lidé neznali, ale uměli si poradit různými jinými metodami. Zdobili například tkaniny přírodními barvivy z různých druhů ovoce, z částí květů rostlin i stromů.  Batikování jako takové se rozšířilo do světa z Číny.

batik 

Batikování v mikrovlnce je jen jeden ze způsobů zdobení látek

Pokud jste se rozhodli pro batikování v mikrovlnce, vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak svůj oděv barevně vyzdobit. Existuje však mnoho dalších metod, jak si kreativně textil obarvit. Známá technika je například batika pomocí Sava. V tomto případě textil barevně odbarvujete. Nebo se nabízí třeba vosková batika, která je ovšem časově náročnější a vyžaduje notnou dávku zručnosti.

Batikování v mikrovlnce: Co k tomu potřebujete?

 • Obstarejte si kvalitní barvy na textil (mohou být sypké, nebo tekuté).
 • Oděv, který použijete k batikování v mikrovlnce, musíte zvolit z přírodních materiálů, nejlépe tedy z bavlny či lnu.
 • Tkaninu byste měli mít světlé barvy, aby vzory vynikly.
 • Sežeňte si bavlněný provázek, nebo režnou nit a mikrotenový sáček.
 • A v neposlední řadě je k batikování v mikrovlnce důležitá samozřejmě mikrovlnná trouba.

Batikování v mikrovlnce: Jak postupovat?

 1. Kus oděvu, který jste si k batikování v mikrovlnce vybrali, musíte nejprve namočit ve vodě. Oděv nesmí být suchý, jinak by se poškodil.
 2. Provázkem si můžete vyvázat na textilii jakékoliv vzory, je to jen na vaší představivosti.
 3. Poté na povrch oděvu buď sypete vybrané barvy v prášku, nebo nanášíte štětcem či stříkačkou barvy tekuté. Zde můžete projevit svou kreativitu.
 4. Nabarvený textil vložíte do mikrotenového sáčku, v kterém utvoříte pár malých otvorů – třeba párátkem a necháte otevřený.
 5. Oděv v otevřeném sáčku vložíte do mikrovlnné trouby na zhruba sedm minut. (Dobu si případně nastavte dle typu a výkonnosti vaší mikrovlnky.)
 6. A batikování v mikrovlnce se blíží k úspěšnému konci. Po sedmi minutách textilii opatrně vyjmete (bude horká) a namočíte do studené vody s trochou octa (zhruba 2 dcl).
 7. Textil vymácháte, odstraníte provázky a opět promáchnete nyní v čisté studené vodě.
 8. A jste na úplném konci procesu batikování v mikrovlnce! Oděv necháte uschnout a poté opět vyperete, tentokrát již v pracím prášku, bez aviváže. Pak už jen svůj nový kousek v šatníku vesele nosíte a necháváte se obdivovat okolím.

Batikování v mikrovlnce: Důležitá upozornění na závěr!

 • Při batikování v mikrovlnce nezapomeňte, že oděv v sáčku musí být vždy mokrý!
 • Při vyjmutí sáčku z mikrovlny si počínejte opatrně, ať se nepopálíte, sáček bude horký!
 • Nikdy nenechávejte sáček s textilem v mikrovlnce déle, než doporučenou dobu, hrozí vznícení a spálení oděvu!

Napsat komentář: Batikování v mikrovlnce

RE: Batikování v mikrovlnce

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.