Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

img
19. 01. 2017

Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…

Řezbářství je umělecké řemeslo, které má v našich končinách mnohaletou tradici. Dřevo je poddajný materiál, ze kterého lze s velkou dávkou zručnosti a fantazie vykouzlit neskutečné výtvory. Obliba řezbářství je na vzestupu, na trhu jsou k dispozici také řezbářské kurzy, během kterých se účastníci naučí základní řezbářské techniky a pokusí se o vlastní výtvor. Stejně tak i hotová díla dřevořezby jsou na uměleckém poli vysoce ceněná. Jaké nástroje jsou pro dřevořezbu důležité? A jaké existují řezbářské techniky?

Dřevořezba - základní nářadí

Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme zmiňovat za chvíli, budete pro dřevořezbu potřebovat pily a pilky, nožíky, hoblíky, vrtáky, ale také speciální nářadí jako je vlaštovka či poříz.

Pro návrh a nákres budoucího výtvoru se používají také nejrůznější druhy měřidel a metrů. Chystáte-li se navštívit nějaký kurz dřevořezby, vždy se předem informujte, zda a jaké vybavení budete potřebovat. Obvykle se vyžaduje minimálně vlastnění základních typů dlát a nožíků.

Dláta a jejich výběr

Dláta jsou pro každého řezbáře nepostradatelným pomocníkem. Řezbářské řemeslo se bez použití speciálních řezbářských dlát zpravidla neobejde. Na trhu je k dispozici velké množství dlát různých tvarů a velikostí, při výběru je ale třeba vyhnout se těm nejlacinějším. Rychle se ztupí a nemají dlouhou životnost.

Pořízení dlát je třeba vnímat jako investici do budoucna, pokud to s řezbářským řemeslem myslíte vážně, výběr nepodceňujte. Cena jednoho kvalitního řezbářského dláta začíná na ceně kolem 500 korun. A jaké dláto vybrat? To už závisí na tom, jaké řezbářské technice se budete chtít věnovat, od toho se bude odvíjet jejich šíře a tvar profilu.

Pokud vám půjde především o detaily, úzká dláta budou nezbytností, širší dláta zase zajistí výraznější strukturu. Pokud však s řezbářstvím teprve začínáte, pořiďte si kvalitní dláto o šířce kolem jednoho centimetru, brzy zjistíte, jaké nároky na pořízení dalšího vybavení vámi zvolená řezbářská technika klade.

Řezbářské řemeslo a ideální dřevo

V rámci řezbářství se používají různé druhy dřeva. Tradičním a hojně používaným typem je dřevo lipové, které se vyznačuje ideální pevností a tvrdostí, tj. není ani příliš měkké, ani tvrdé. V řezbářství se používají nejčastěji kruhovité pórovité typy dřeva, kromě zmíněné lípy pak ořech nebo bříza.

Pro svou tvrdost jsou obtížně zpracovatelné dřeviny listnaté, jako např. akát či dub. V tradičním lidovém řezbářském řemesle se pak používalo a používá dřevo z jehličnanů, protože bylo místními řezbáři nejdostupnější.

Řezbářství - figurální řezba

Základní řezbářskou technikou je figurální řezba, u které dochází k modelování různě velkých postav. Pracovní postup se liší v závislosti na tom, jak velká figura má být vymodelována.

Pokud jde o větší a masivnější postavy typu sochy, sloupu či totemu, základní obrysy se obvykle vyřezávají pomocí motorové pily. Jde-li o menší figury, používají se klasické ruční či elektrické pily. Hrubé řezání probíhá na základě měření podle nákresu a náčrtu.

Po vyřezání hrubého tvaru se dřevo opracovává pomocí řezbářských dlát či soustruhu. Pro vytvoření detailů pracují řezbáři s úzkými dláty, a to rovnými i profilovými. Touto technikou se zpracovávají i drobné figury, které jsou třeba součástí mnohých vyřezávaných betlémů. Dřevořezba malých postav se provádí přímo v ruce. Řez je prováděn rovně či šikmo.

Řezbářství - reliéfní řezba

U tzv. reliéfní řezby dochází k vydlabání různě hlubokých vrubů pomocí profilových dlát. Obecně lze reliéfní řezbu rozdělit na dva typy podle reliéfu – na plochý a zapuštěný. U plochého reliéfu se vyrývá okolí a pozadí hlavních motivů, ve výsledku pak hlavní motivy působí plasticky a vystupují do popředí. U plochého typu reliéfu se naopak vyřezává hlavní motiv, který je poté jakoby zapuštěný.

Řezbářství - vrubořezová technika

Konkrétním typem výše zmíněné reliéfní řezby je vrubořez. Vrubořezová technika se nejčastěji využívá při výrobě nejrůznějších dekorativních dřevěných předmětů do domácnosti. Řezbářské techniky tohoto typu jsou založeny na vydlabávání a vyřezávání ozdobných motivů, které jsou na dřevo nejprve předkresleny. Nejčastěji se vyrývají různé geometrické tvary, hvězdy, vločky apod. Jde o starobylou techniku, která je i v rámci dnešního řemesla vysoce ceněná.

Řezbářské techniky zdobení

V oblasti uměleckého řezbářství i řemeslné výroby se kromě výše uvedených základních řezbářských technik využívají i nejrůznější metody zdobení. Kromě samotného rytí a vyřezávání se mohou objekty zdobit i jiným materiálem či různými druhy dřeva.

Intarzie

Metoda zdobení, u kterého se skládají a lepí dýhy různých barev, struktur a odstínů. Aby zdobení vyniklo, používají se kontrastní odstíny dýh. Touto metodou lze vytvořit samostatné umělecké díly nebo dekoraci pro kus nábytku či vyřezávaný předmět.

Inkustrace

I zde dochází ke vkládání po podkladové desky, dochází ovšem ke kombinaci různých materiálů. V řezbářství lze zdobit drahými kameny, ale také kovem. V oblasti řezbářství se můžete setkat s tzv. chebskou technikou, která je příznačná právě pro kombinace vyřezávání a vkládání předmětů.

Tauzování

Do vyřezaných rýh se zatloukají kovové či cínové dráty, zatloukání musí být důkladné, aby došlo k vytvoření jednolitého, rovného povrchu na zdobeném objektu.

Vylévání kovem

Po provedení dřevořezby lze konkrétní místa vyplnit kovem, nejčastěji cínem, a vytvořit tak novou strukturu a barevné odlišení.

Prořezávání

Řezbářská řemeslná technika, u které se u relativně tenkého objektu prořezávají tvaru skrz celý materiál.

Kurzy řezbářství vám prozradí víc

Uvedli jsme si základní řezbářské techniky a techniky zdobení, se kterými se v tomto řemesle i umělecké sféře můžete nejčastěji setkat. Zevrubně jsme také uvedli problematiku řezbářského vybavení a nářadí.

Pokud se rozhodnete dřevořezbě a řezbářství blíže věnovat, doporučujeme navštívit začátečnické kurzy řezbářství, kde se dozvíte podrobnější informace jak o jednotlivých technikách, tak o nářadí a postupech výběru dřeva, vysychání a následného konzervování a finální úpravy.

Napsat komentář: Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

RE: Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.