Rodičovský příspěvek, porodné, mateřská: Na co máte nárok v roce 2019?

img
13. 11. 2018 Přečteno: 1191x

Porodné je částka, na kterou máte nárok, pokud není vaše finanční situace příznivá a vaše příjmy jsou nízké. Vyplácí se jednorázově ženě, která…

Rozhodli jste se pro důležitý krok v životě – pořídit si miminko? Jste v krásném očekávání, sháníte na dítě oblečení a hračky, ale začínají vás trápit i nepříjemné věci spojené s penězi, tedy to jak dítě uživíte a finančně zajistíte? Podívejte se, na jaké příspěvky máte v těhotenství a po porodu nárok v roce 2019 a které vám mohou pomoci finanční potíže vyřešit.

Čtěte také:

Váš průvodce mateřskou a rodičovskou dovolenou

Porodné

Porodné je částka, na kterou máte nárok, pokud není vaše finanční situace příznivá a vaše příjmy jsou nízké. Vyplácí se jednorázově ženě, která porodila první nebo druhé dítě. Na první dítě žena dostává 13 tisíc korun, na druhé pak 10 tisíc korun. Pokud se dětí narodí najednou více, žena má nárok na 19 500 korun. Částku dostáváte jako rodička jednorázově a žádost na ni je nutné podat do 1 roku po porodu.

Na porodné máte nárok pouze, pokud jsou vaše příjmy do 2,7násobku životního minima. Na porodné u prvního dítěte tak v roce 2018 dosáhnou domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, matka - samoživitelka musí mít příjem do 13 176 korun, aby porodné dostala. O porodné si můžete zažádat na úřadu práce (v bydlišti matky) pomocí formuláře nebo elektronicky.

Pokud by náhodou při porodu žena zemřela, právo na porodné dostává otec. Právo na porodné má také osoba, která dítě mladší jednoho roku převezme do trvalé péče.

Tabulka pro výpočet porodného

Úplná rodina (oba rodiče)

Životní minimum rodiny

Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na porodné (2,7násobek životního minima rodiny)

Při narození/převzetí prvního dítěte

7 710

20 817

Při narození/převzetí druhého dítěte (první dítě je mladší 6 let)

9 450

25 515

Zdroj - Poslední aktualizace: 14. 1. 2016, Autor: MPSV odbor 44

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství)

Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská je dávka nemocenského pojištění, která slouží jako náhrada mzdy či platu v době, kdy je matka dítěte na mateřské dovolené.

Kdo má na mateřskou nárok?

 • Příspěvek v mateřské můžete pobírat od začátku osmého a nejpozději od začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, který vám určí lékař.
 • Do té doby také musíte mít řádné nemocenské pojištění, matky zaměstnankyně to mají proto, co se týče mateřské snazší, protože za zaměstnankyně odvádí zaměstnavatel nemocenské pojištění povinně.
 • Výše mateřské se vypočítává z denního vyměřovacího základu.
 • Mateřská se tedy vypočítá tak, že se váš příjem za posledních 12 měsíců dělí počtem kalendářních dnů připadajících na toto období. Z důvodu zápočtu denního vyměřovacího základu je nepřímo stanovena i maximální výše mateřské, která bude 36 750 Kč měsíčně.
 • Když tedy například vyděláváte kolem 27 tisíc hrubého, můžete dostat pomoc v mateřské okolo 120 tisíc korun (částka je za celého půl roku).
 • Mateřská dovolená nesmí být menší než 14 týdnů a nesmí skončit dřív, než doběhne šestinedělí. Přečtěte si o mateřské dovolené víc
 • A trvat může maximálně 28 týdnů, tedy půl roku.  
 • Pokud se vám narodila dvojčata, mateřská dovolená se může protáhnout až na 37 týdnů.
 • Opět musíte vyplňovat formulář, tentokrát vám ho vystaví lékař, většinou gynekolog, který v něm uvede očekáváný termín porodu. Vy ve formuláři žádosti uvedete, kdy chcete začít příspěvek čerpat.

Pozor - Jak je to s mateřskou pro podnikatelky / OSVČ

 • Podnikatelky mají v čase mateřství podstatně míň jistot, protože pro podnikatelky je nemocenské pojištění dobrovolné. Takže pokud jste si jako podnikatelka neplatila poslední dva roky pojištění, na příspěvek v mateřské nemáte nárok.

mateřská, porodné (1)

Je mateřská i pro otce?

Pomoc v mateřské může dostávat i otec dítěte. Musí se však nejprve písemně dohodnout s matkou dítěte a dostávat příspěvek bude až od sedmého týdne života dítěte. Aby mohl peníze čerpat, musí splnit ty stejné podmínky, co matka. Přečtěte si o otcovské dovolené víc!

Můžete si při mateřské přivydělávat?

Pokud byste chtěla při mateřské pracovat, můžete, ale musíte počkat až po šestinedělí. Poté akorát nemůžete nastoupit ke stávajícímu zaměstnavateli a dělat stejnou práci jako před porodem.

Pro stejného zaměstnavatele ale můžete dělat práci jinou a zaměstnavatel vám musí dát podepsat novou smlouvu. U jiných zaměstnavatelů není žádné omezení a pracovat můžete na jakékoli pozici.

Rodičovský příspěvek

Na rodičovský příspěvek máte nárok po ukončení pobíraní peněžité pomoci v mateřské a může ho pobírat jeden z rodičů (tedy nárok mají i otcové dítěte), který se o dítě trvale stará, a to maximálně do věku 4 let až do vyčerpání celkové částky 220 000 korun.

Pokud se narodí více dětí současně, rodič má nárok na rodičovský příspěvek až do 330 000 korun. Rodičovský příspěvek se vyplácí pouze na nejmladší dítě v rodině. Otec dítěte, který žádá o rodičovský příspěvek, nemusí být zároveň manželem matky dítěte, ale musí být uveden jako otec v rodném listu dítěte.

Jak se vypočítává výše rodičovského příspěvku?

Výši rodičovského příspěvku určuje průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) pak není rozhodující příjem, ale měsíční výše nemocenského pojištění.

Rodiče s nízkými příjmy mohou pobírat rodičovský příspěvek v maximální výši 7 600 korun, přestože by při výpočtu na tuto částku nedosáhli.

Rodiče, z nichž nebyl ani jeden před narozením dítěte účasten na nemocenském pojištění, mají nově možnost volit výši vypláceného rodičovského příspěvku 7 600 korun a tedy dávku vyčerpat během 3 let.

Jak požádat o rodičovský příspěvek?

 • Žádost o rodičovský příspěvek musíte podat před ukončením pobíraní mateřské.
 • Pokud jste na příspěvek v mateřské neměli nárok, požádejte si o rodičovský příspěvek už ode dne narození dítěte.  
 • K vyplnění žádosti na úřadě potřebujete občanský průkaz, rodný list všech dětí do věku 4 let, doklad o tom, jak dlouho a jakou částku jste pobírali jako příspěvek v mateřské, pak také podklady pro vyměření měsíčního rodičovského příspěvku, tedy například potvrzení příjmů rodiče s vyšším příjmem pro účely nemocenských dávek od zaměstnavatele.
 • Před podáním žádosti si dobře rozmyslete, jak dlouho a v jaké výši chcete rodičovský příspěvek pobírat.
 • Na rodičovský příspěvek má vliv také to, jestli máte trvalé bydliště a aktuální trvalý pobyt v České republice.
 • Pokud se přestěhujete mimo Českou republiku na delší dobu, musíte to nahlásit na Úřad práce a měli byste se dohodnout na případném pozastavení čerpání rodičovského příspěvku po tu dobu, kdy jste mimo republiku, nebo vám jí Úřad práce může sám přerušit.

POZOR - NOVINKA PRO RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK OD ROKU 2020

Momentálně má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 220 tisíc korun. Vláda chystá jeho navýšení až o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020 - tedy na částku 300 000 korun.

Napsat komentář: Rodičovský příspěvek, porodné, mateřská: Na co máte nárok v roce 2019?

RE: Rodičovský příspěvek, porodné, mateřská: Na co máte nárok v roce 2019?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.