Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

img
11. 05. 2020

Pokud historii canisterapie vezmeme opravdu od základu, je potřeba začít již ve starověku. V tomto období byl pes společníkem především lékařů.…

Každý se někdy cítil „pod psa“ a právě onen pes uvedený v přirovnání, které všichni známe, dokáže naše psychické rozpoložení změnit. Canis znamená latinsky pes a ten umí s lidskou duší dělat divy. Proto se canisterapie stala doslova zázrakem pro lidi, kteří trpí duševními nemocemi, depresemi, nebo se cítí osamělí. Cvičený pes určený pro canisterapii dokáže skutečně léčit.

Canisterapie zaznamenala v Česku rozvoj až po roce 1989. Ve světě má ale mnohem starší kořeny. Psi znamenali pro lidi už od dávných dob mnoho. Byli jim nápomocní v běžném životě a neodmyslitelně patřili do jejich rodin. Pro přátelskou a věrnou povahu se stal pes jako takový vyhledávaným společníkem po celá staletí. Což se zachovalo až do dnešní doby.

Čtěte také:

Velká psí plemena: 10 nejoblíbenějších psů, mezi kterými si najdete svého favorita!

Jaký je pes vhodný pro seniory? Poznejte klidná psí plemena

Canisterapie a její historie

Pokud historii canisterapie vezmeme opravdu od základu, je potřeba začít již ve starověku. V tomto období byl pes společníkem především lékařů. Věřilo se, že sliny psa jsou léčivé a dokáží zhojit kdejaké rány, proto lékaře pes doprovázel na každém kroku. Ve starém Řecku se dokonce přikládala malá psí plemena na bolavé revmatické klouby nemocných. První záblesky canisterapie se ale začaly objevovat už v 10. století v Americe, kde se psi podíleli na léčení pacientů různých nemocí, především pak válečných veteránů.

Postupně se canisterapie rozvíjela a v 18. století začínala mít konkrétnější obrysy. V roce 1792 byla ve Velké Británii založena klinika, která se specializovala na léčbu duševních nemocí pomocí zvířat. Psi zde hráli svou roli zatím jen okrajově, používali se spíš králíci a některé druhy drůbeže. Těžko si však představit, že duševně nemocné lidi léčila například slepice, či husa.

Canisterapie a její vývoj ve 20. století

Období druhé světové války bylo pro mnohé náročným obdobím, nejvíce však pro raněné vojáky, kteří hrůzy zažívali den co den. Proto se neléčilo jen tělo, ale začínal se klást důraz i na psychický stav nemocných. Zvířata byla v tomto ohledu zcela zásadní. Lidem se prokazatelně lepšil duševní stav, pokud byli v kontaktu se zvířaty. V roce 1966 se v norském rehabilitačním centru začali ve větší míře používat i psi, jako terapeuti. Canisterapie se tedy prolínala mnoha obdobími naší historie.

 canis

Canisterapie: Může se stát terapeutem každý pes?

Dá se říct, že terapeutem může být jakýkoliv pes, kterého jste naučili alespoň základní povely. Pejsek nesmí mít strach z lidí a neměl by být ani agresivní. Ideálními adepty jsou tedy psi veselí, přátelští, zvyklí poslouchat. Pří výcviku canisterapie se ale klade důraz nejen na psychickou pohodu zvířete, nýbrž i psovoda. Oba by měli být na sebe napojení, důležité je být tým. Canisterapie a její výcvik vyžaduje ovšem i dost času. Proto, pokud nejste rozhodnutí věnovat se cvičení pejska dostatečně, raději se do toho nepouštějte.

Canisterapie: Dokáže opravdu zázraky?

Canisterapie je skutečně takovým malým zázrakem. Cvičený pejsek dokáže působit na mnoho složek lidského zdraví:

  • Když psa uvidíte, co uděláte jako první? S největší pravděpodobností ho pohladíte. Dotyk srsti živého stvoření dokáže stimulovat motoriku, jak jemnou, tak hrubou.
  • Pokud máte doma pejska, určitě víte, že když je vám smutno, pozná to a přispěchá vás rozveselit. A tak vlastně funguje i canisterapie. Pes léčí už jen svou přítomností. Tato němá tvář k vám bude hovořit víc, než si myslíte. Naladí vás na pozitivní vlnu.
  • Když chce ven, řekne si o to. Ano, určitě to z běžného života znáte taktéž, pokud máte psího kamaráda. Canisterapie podporuje právě i pohyb, pes vás podnítí ke hře.

Pro koho je canisterapie vhodná?

Canisterapie je vhodná především pro tyto osoby:

  • Tělesně postižení lidé: například se svalovou dystrofií, či dětskou mozkovou obrnou.
  • Mentálně postižení lidé
  • Lidé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci: například ti, co prožili nějaká těžká životní traumata, nebo ti co mají nahromaděný stres, trpí depresemi, či duševními nemocemi.
  • Rehabilitující pacienti

Canisterapie se doporučuje v podstatě všem věkovým kategoriím, všem lidem, kteří potřebují podpořit léčbu své duše, ale i těla. A to pes dokáže skvělým způsobem.

Napsat komentář: Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

RE: Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.