Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

img
09. 05. 2018

Najděte si každý den aspoň chvíli jen sama na sebe, zklidněte svoji mysl, ať už meditací, posloucháním uvolňující hudby, nebo návštěvou oblíbeného…

Každé těhotenství a porod jsou individuální a jedinečnou zkušeností. Období těhotenství bývá spojeno s větší senzitivitou a celkovou vnímavostí ženy. Okolnosti a prožívání tohoto období, je u každé ženy jiné, takže neexistuje univerzální návod na to, jak se připravit na porod a jak splynout s celým tímto procesem proměny ženy v matku.  Pokusíme se vás však alespoň inspirovat některými tipy na to, jak se naladit na svoje miminko, být s ním v kontaktu a jak vědomý porod a těhotenství vnímat a prožívat.

Tento způsob vás povede k většímu pochopení jak sebe sama, svého těla, změn v těhotenství, tak i k vědomému propojení s dítětem, vnímání jeho potřeb a snad i celkovému zpříjemnění jak vašeho těhotenství a porodu, tak i následujícího každodenního rodičovství. S našimi tipy budete vědět, jak se připravit na vědomý porod

Čtěte také:

Buďte svěží pár hodin po porodu, vyzkoušejte bezbolestný hypnoporod! Jeho tajemství podlehla i britská vévodkyně Kate

Naše tělo a mysl jsou neoddělitelně propojeny. Způsob, kterým přemýšlíme, ovlivňuje naše prožívání reality a pocity i emoce, které potom ovlivňují naše tělo.

Najděte si každý den čas jen pro sebe

Najděte si každý den aspoň chvíli jen sama na sebe, zklidněte svoji mysl, ať už meditací, posloucháním uvolňující hudby, nebo návštěvou oblíbeného místa. Laďte se na sebe, svoje tělo i dítě v bříšku. Bude se vám tak postupně dařit vnímat potřeby jak svoje, tak potřeby dítěte. Prožívejte svoje těhotenství v důvěře ke svému tělu, kterému můžete také poděkovat za tento dar, že zvládá úspěšně nést a vyživovat vaše miminko.

Připravte se na vědomý porod a posilujte napojení na miminko v bříšku

Když je dobře mámě, je dobře i miminku. Děti se učí a vnímají již v prenatálním období, vyvíjí se u nich sluch, čich, hmat i chuť. Již od 8. týdne těhotenství začíná být miminko citlivé na dotyk. Mnohé maminky svoje rostoucí bříško intuitivně hladí a povídají si s miminkem, čímž přirozeně posilují jejich vzájemnou vazbu i napojení. Je velice důležité, aby maminka nezapomínala v těhotenství na péči o sebe samu a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Naučte se svoje dítě vnímat nejen jako svoji přirozenou součást, ale také jako jakési zrcadlo, které vám ukazuje také to, co se děje ve vás samotných a jaké potíže je třeba řešit. 

Zklidněte svoji mysl a žijte přítomností

Těhotenství a příchod dítěte na svět je velkou změnou v životě ženy, jejího partnera i dalších blízkých. Nenechte se však převálcovat plánováním a přípravami, či snad dokonce nemístnými obavami a přemýšlením typu: „co by, kdyby...“. Věřte ve svoji schopnost stát se dobrou matkou.

Dosáhnout dokonalosti je nemožné, proto se nepřetěžujte a nemějte na sebe nerealistické nároky. Raději si plně vychutnávejte přítomnost zázraku počínajícího rodičovství. Přijímejte každý den takový, jaký je, důvěřujte svojí intuici a objeví-li se nějaké obavy, berte toto období jako ideální čas pro to, svoje strachy s důvěrou zpracovat.

Emoce v těhotenství

Předejít mnohým negativním emocím je možné tak, že matky si uvědomí, že nejsou bezmocné a převezmou za sebe i za dítě plnou zodpovědnost. To, že si člověk připustí svoje emoce a pocity a nebude je potlačovat, naopak začne na sobě pracovat, je projevem vnitřní zralosti a síly.

Jak se připravit na porod?

V klidu a uvolnění se samozřejmě prožívá vědomý porod lépe, než ve stresu a křeči. Chcete-li porod prožít co nejvíce v uklidněné energii a vědomě, pak s tréninkem uvolnění začněte již v průběhu svého těhotenství nebo i již před otěhotněním. Bdělost a vnitřní ztišení napomáhají pocitu uvolnění a odevzdání se energii plynutí. Do energie plynutí je možné se dostat díky samotnému uvědomování si svého těla, myšlenek, pocitů, bytí. Napomoci může také pomalé cvičení, například jóga nebo tai-chi, nebo pomalá meditační chůze. Krom relaxace samotné je to také vnitřní zklidnění a vnímání dechu, které nás vedou do energie plynutí a uvolněné důvěry.

Vědomý porod (2)

Buďte vděční a poděkujte životu

Pěstujte důvěru v život, svoje ženství, své tělo i důvěru v miminko. Každý den večer poděkujte životu za to, co vám nabídl, a zkuste si uvědomit pozitivní momenty dne, za které jste vděčná. Vaše mysl se takto postupně natrénuje na to, aby takovéto momenty podvědomě vyhledávala a ukládala.

Vědomý porod - co to je?

Vědomé prožívání těhotenství a vědomý porod vede ženu především k sebeuvědomění sebe jako ženy a matky. Vědomí svých pocitů, emocí, myšlenek a proměňujícího se těla vede ke klidnějšímu prožívání těhotenství, zesílení vlastní intuice a k transformaci ženy jak na fyzické, tak i psychické a spirituální úrovni.

Při kontrakci se nesoustřeďte na bolest, ale na hluboké břišní dýchání. Jde o hluboký nádech nosem, břicho se roztahuje, pak pomalý výdech ústy.

Porod má obrovskou sílu nového nastavení a změn, je to přechodový okamžik, kterým začínáme novou etapu našeho dosavadního života a má potenciál znovunastavení vnímání sebe sama v životě a ve světě. 

  • Síla našich přirozených instinktů je mnohem silnější, než jak jsme na ně často zvyklí v naší dnešní lidské společnosti nahlížet, důvěřujte svému tělu i moudrosti přírody a nalaďte se na energii přirozeného bytí a plynutí.
  • V těhotenství i po příchodu miminka na svět žijte život beze stresu, věnujte se sami sobě, choďte na procházky, věnujte se tomu, co vás baví a naplňuje.
  • Naslouchejte svému hnízdícímu instinktu.
  • Přijměte za svoje těhotenství a svoje dítě plnou zodpovědnost, připusťte si svoje emoce a pocity, jedině tak s nimi můžete začít pracovat.
  • Přemýšlejte už dopředu nad tím, co by při porodu mohlo pomoci vašemu zklidnění a pocitu bezpečí, ať už je to hudba, vonné esence, přítomnost průvodce porodem. Vyzkoušejte aromaterapii při porodu.
  • Celé vědomí ženy je při porodu mírně změněné a specifické, aktivita šedé kůry mozkové se snižuje

Porodem vše teprve začíná

  • Na vědomý porod nejste sama, miminko prochází tímto procesem také a pomáhá vám.
  • Způsob prožití vašeho porodu velmi záleží na vašem přístupu k němu. Buďte maximálně otevřená tomu, co přichází, důvěřujete sobě i miminku a i porodní bolesti a nové reakce vašeho těla vnímejte jako něco přirozeného, co k celému procesu patří. Potom celý proces porodu bude pro vás přínosnou a pozitivní životní zkušeností.
  • Nemyslete jen na to, jak se připravit na porod, porodem totiž skutečné mateřství začíná, takže se soustřeďte i na to, co bude po něm, těšte na svoje miminko a sžívání s ním.

Přečtěte si také další článek o tom, jak se připravit na vědomý porod!

Napsat komentář: Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

RE: Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.