Sázení česneku na podzim by se nemělo uspěchat. Víme, jak docílit velké úrody

img
21. 10. 2019 Přečteno: 1319x

Česnek by se měl sázet na podzim hlavně proto, že vám rychle zakoření. Poté když na jaře taje sníh a prší, je česnek v zemi dostatečně zavlažován…

Česnek je skvělý pomocník v kuchyni po celém světě. Dokáže na první pohled z obyčejného a nezajímavého jídla vykouzlit úplnou pochoutku. Nechcete se spoléhat na obchody a chcete si vypěstovat svůj vlastní česnek na zahrádce? Máme pro vás přehledný článek o tom, jak na sázení česneku na podzim, abyste se mohli doma těšit ze své vlastní úrody česneku.

Čtěte také:

Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty

Sázení česneku: Proč na podzim?

Česnek by se měl sázet na podzim hlavně proto, že vám rychle zakoření. Poté když na jaře taje sníh a prší, je česnek v zemi dostatečně zavlažován přirozenou cestou. Díky tomu se zvyšuje jeho výnosnost.

Podle pranostiky se traduje, že sázení česneku je vhodné na svatého Havla, tedy 16. října. Ovšem správně byste se měli řídit spíše teplotou venku. Důležitější, než nějaké datum v kalendáři je čekat, až teplota půdy klesne pod 9 stupňů Celsia. Česnek zakoření a nezačne rašit už před zimou.

Kdy na sázení česneku? Ideálně listopad

Česnek tedy sázíme nejlépe v listopadu, můžeme i v prosinci. Sledujte aktuální počasí. Když počkáte na správnou teplotu půdy, předejdete tak napadení houbovou chorobou, která je pro česnek silně nebezpečná. Tato choroba pak způsobuje hnilobu. Přečtěte si, jaké další práce na zahradě v listopadu jsou vhodné. 

Vyberte dobrou odrůdu česneku

Pro ideální sázení česneku je třeba vybrat vhodnou odrůdu. Máme dva základní rozdíly mezi česnekem.

 • Odrůda paličák – V průběhu květenství je nutné odstřihávat pacibulky. Pokud tak neučiníte, můžete se připravit o značnou část česnekové úrody. Tato odrůda má stroužky, které jsou uspořádané pravidelně kolem tuhého středu.
 • Odrůda nepaličák – Jeho střed není tuhý a stroužky má uspořádané nahodile. Mnohem více se hodí pro pravidelnější konzumenty, kteří se nechtějí otravovat s loupáním.

Odrůd česneku je však mnohem více. Například u nás je mnohem častěji pěstován paličák. Inspirujte se v článku nejlepší recepty z česneku

sázeníčesneku2

Přečtěte si další tipy, jak na sázení česneku

Pro sázení česneku si připravte půdu

Nyní přichází na řadu příprava půdy na sázení česneku. Záhon by měl být na zahradě na prosluněném místě. Půdy musí splňovat však další kritéria. 

 • dostatečně hluboká
 • středně těžká
 • propustná

Naopak naprosto neideální půdy pro pěstování česneku jsou: 

 • zamokřené
 • těžké
 • mělké 

Záhon je nutné důkladně zrýt, a to asi do hloubky 15 cm. Stroužky sázejte do hloubky cca 8 cm, šířku mezi řádky nechejte 25 až 30 cm. Nesmí zde být žádný plevel. Na stejné místo nevysazujte česnek dříve než po 5 letech.

Při sázení česneku myslete i na hnojení

Dostatek humusu a vápna. Tak přesně by měla vypadat půda, do které budete vysazovat česnek. Důležité je česnek přihnojovat, aby se u v půdě dobře dařilo a vy pak mohli sklízet hojnou úrodu. Rozhodně se vyvarujte přímého hnojení organickými hnojivy anebo přehnojování pomocí dusíku. 

Česnek potřebuje spíše sirnatá hnojiva. Jen tak se mu bude dařit. Ovšem ne vždy máte na úrodu štěstí. Můžete se potýkat také s různými problémy. 

česneksázení

Kdy se chystat na sklizeň? 

Sázení česneku máte za sebou a i když se o česnek staráte, jak nejlépe umíte a podle našich rad, může být jeho stav ovlivněn i sklizní a skladováním. Když na sklizeň zapomenete, může se stát, že se hlávky budou rozpadat. Jak poznáte zralý česnek? Paličák je připravený ke sklizni, když je posledních pár dužnatých listů méně než 5 cm nad zemí. Nepaličák sbírejte tehdy, kdy nať leží na zemi

Česnek skladujte na tmavém místě, které je zároveň dobře větrané. Čím bude místo sušší, tím lepší. Pokud jej necháte na vlhkém místě, pak brzy zplesniví. Česnek ale nesušte na slunci. Pak přijdete o velice cenné vitamíny. 

Jakých chyb se při sázení česneku vyvarovat? Nezapomínat na moření

Už i během vegetace nebo při skladování může nastat problém v podobě houbových chorob. Této chorobě ale jde zabránit a předcházet jí: 

 • sázíme nepoškozené stroužky
 • nerozdělujte česnek na stroužky delší dobu před výsadbou
 • nezapomínejte na moření

K moření můžete použít přípravek Rovral Aquaflo. Připravenou mořící směs musíte použít v co nejkratší době. Nikdy si ji proto nesnažte připravit dopředu, jelikož je nutné ji použít hned ten den. Po rozloupání máčejte česnek 20 minut v připravené mořící směsi a poté ihned vysaďte.

Už víte, jak na sázení česneku?

Napsat komentář: Sázení česneku na podzim by se nemělo uspěchat. Víme, jak docílit velké úrody

RE: Sázení česneku na podzim by se nemělo uspěchat. Víme, jak docílit velké úrody

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.