Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

img
21. 05. 2014

Nejčastějšími příčinami vysušené a reaktivní pokožky bývá špatné prokrvení, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími…

Lidská kůže je tvořena dvěma základními vrstvami a to podkladovou částí tzv. dermis a povrchovou částí – pokožkou – epidermis. Ochrannou bariéru kůže běžně narušují vnější vlivy, nepříznivé účinky počasí, např. změny teplot, vítr, suchý vzduch a zevně působící chemické a fyzikální faktory, příliš časté mytí pokožky, ale také různé genetické dispozice. Důsledkem takového různého poškození a porušení pokožky bývá ztráta vody a průnik škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí.

Čtěte také:

Kožní mykóza

Takovéto faktory mohou vést dále k vyšší reaktivitě kůže a jejímu vysoušení. Vysušená kůže může být až šupinatá a bývá velice náchylná k poškození. Takováto suchá kůže není pouze kosmetickým problémem, stává se totiž zároveň branou pro některé virové a bakteriální infekce kůže. Předcházet takovémuto poškození naší pokožky můžeme péčí kvalitními prostředky, ale i úpravou životního stylu a stravy.

Příčiny suché, popraskané a podrážděné kůže

Nejčastějšími příčinami vysušené a reaktivní pokožky bývá špatné prokrvení, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími prostředky. Dávejte si rovněž pozor na nadměrné slunění a opalovaní bez opalovacích prostředků neriskujte raději vůbec. Příčinou vysušování kůže může být i ekzém, vyrážka, alergická reakce pokožky, infekce nebo plísně kůže a působení nejrůznějších virů a bakterií. Příčinou může být i dědičnost, větší náchylnost a dispozice k suchosti či naopak nadměrnému maštění kůže.

Suchá, popraskaná pokožka může také poukazovat na některá onemocnění, například lupénku neboli psoriázu. Kůže je nejen suchá, ale objevují se i zarudlá místa s odlupujícími se kožními šupinami, místa silně svědí a při onemocnění dochází rovněž k žloutnutí nehtů a deformacím kloubů. Suchá kůže se může více začít objevovat u žen v období klimakteria neboli přechodu. Kůže může být nejen suchá, ale i tenká, dochází k vypadávání vlasů, lámání nehtů a ztrátě libida. Klimakterium se manifestuje také bušením srdce, návaly horka, nočním pocením a nespavostí. Nervozita a podrážděnost ženy bývá v tomto období jejího života rovněž vyšší.

Nejen obezitu, ale především zadržování vody v těle způsobuje snížená funkce štítné žlázy. Dalšími projevy bývá suchá kůže, padání vlasů, celková zpomalenost, spavost a poruchy menstruace.

Zhoršený stav pokožky může být způsoben i užíváním některých léků.

Potraviny pro podporu zdravé kůže

 • Mrkev obsahuje betakaroten, který chrání pokožku tím, že UV záření rozptyluje a zabraňuje jeho průniku hlouběji do kůže.
 • Omega-3 mastné kyseliny – např. ryby nebo lněné semínko – urychlují hojení jizev a působí preventivně proti vzniku vrásek.
 • Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí pokožky a udržuje mladistvou pleť, může také příznivě ovlivnit hojení jizev.
 • Ovesné vločky a obiloviny jsou bohaté na obsah mědi a vitaminu B6. Obě tyto živiny napomáhají tvorbě melaninu - pigmentu, který chrání pokožku před sluncem.
 • Sladké brambory mají vysoký obsah vitaminů E a C. Tyto vitaminy společně chrání tukové a ve vodě rozpustné molekuly buněk kůže před útokem volných radikálů.
 • Olivový olej poskytuje pokožce významnou ochranu před stárnutím a vrásčitostí. Konzumovat více olivového oleje můžete tak, že si jej přidáte jako součást salátových dresinků, anebo si chléb místo namazání máslem namáčejte do olivového oleje.
 • Jablka jsou důležitým zdrojem skupiny antioxidantů - flavonoidů. Už jen několik jablek denně pomůže zvýšit ochranu proti škodám, které způsobují radikály vyvolané UV zářením. Flavonoidy se nacházejí i v čaji, bobulovitém ovoci, červeném víně, hořké čokoládě, obilninách a zelených fazolích.
 • Dále kůži prospějí také ořechy, fazole, meruňky, citrusy, sušené ovoce, např. švestky a samozřejmě dostatečný příjem tekutin.

Další možné kožní defekty a komplikace na pokožce

Kromě suché, popraskané a podrážděné kůže se můžete setkat i s dalšími kožními komplikacemi a defekty, které mají nejen estetický charakter, ale i svoje zdravotní dopady. Jsou jimi např. celulitida. pomerančová kůžeCelulitida je nepříjemný, především kosmetický problém. Projevuje se zvrásněním kůže, dolíčky a tzv. pomerančovou kůží. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které poté tvoří drobné kapsy, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak dále plní toxickými látkami, které by jinak měly odváděny lymfatickými cévami, tak vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky. I když celulitida není chorobou v pravém slova smyslu, může se stát civilizačním onemocněním.

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce. Dalším zásadním faktorem, který může celulitidu způsobovat, je ochabování vazivové tkáně. Příčinu lze spatřovat v nevyvážené stravě člověka, nedostatku pohybu nebo nedostatečném příjmu tekutin. Přestože celulitida bývá spojována především s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i štíhlých a zdravých lidí.

Společně s celulitidou patří strie k nejčastějším kosmetickým problémům především žen, ale objevují se i u mužů. Strie jsou drobné jizvy objevující se na povrchu pokožky v místech, kde pokožka v krátkém čase změní svoji plochu. Tyto jizvy jsou červené, modročervené nebo růžové barvy, časem vyblednou na bílo-stříbřité jizvičky, nikdy však již bez speciální terapie z povrchu pokožky sami úplně nevymizí. Strie nevznikají vnějším mechanickým poškozením kůže, ale popraskáním elastických vláken pod kůží. Nejčastěji jsou postiženy boky, zadek, stehna, břicho a prsa. S rostoucím věkem je kůže méně pružná a vznik strií tedy pravděpodobnější.

Popraskaná kůže na rukou

Pokud se objeví popraskaná kůže na rukou, jedná se o problém poměrně nepříjemný, protože citlivou pokožku na rukou vnímáme vzhledem k běžným denním činnostem stále. V takovémto případě se doporučuje především omezit kontakt pokožky se saponáty a jinými mycími prostředky, protože ty naši pokožku poměrně hodně vysušují. Popraskaná pokožka na rukou se často také komplikuje třepením nehtů. Nehty i kůže se poměrně rychle regenerují, pokud našemu tělu dodáme kvalitní látky z potravy a dopřejeme mu dostatečnou a vhodnou péči. Takovým nehtům, které rostou pomalu a třepí se, dodáváme pro zlepšení stavu především dostatečné mastné kyseliny a kolagen. Do svého jídelníčku tedy zkuste zařadit trochu více ryb, slunečnicových semínek, olivového oleje nebo ořechů.

K tomu, abyste popraskané pokožce předcházeli nebo alespoň její projevy minimalizovali, je vhodné vyzkoušet domácí regenerační zábaly, které pokožku zjemní a dostatečně vyživí. Užitím takového regeneračního zábalu posílí i Vaše nehty a budou odolnější.

Domácí regenerační zábaly na suchou a popraskanou kůži

Mandlovo-medový krém

 • 2 polévkové lžíce mandlového oleje
 • 1 polévkové lžíce medu

Smíchejte včelí med a mandlový olej a jemnou masáží aplikujte na ruce. Ráno si umyjte ruce vlažnou vodou.

Bylinkový krém

 • 2 lžíce pivovarských kvasnic
 • 5 lžic extraktu habru obecného
 • Tinktura benzoinu ¼ polévkové lžíce

Smícháte pivovarnické kvasnice, extrakt z habru obecného a tinkturu benzoinu. Vše smíchejte dohromady a vymíchejte do jemné pasty, nechejte zchladit po dobu 20 minut a poté aplikujte jako svůj domácí zábal na ruce. Asi po 30 minutách vše opláchněte teplou vodou.

Růžový krém na ruce

 • ¼ hrnku růžových lístků
 • polévková lžíce růžových šípků
 • ½ hrnku horké (nikoliv však vroucí) destilované vody
 • 1 polévková lžíce strouhaného včelího vosku
 • 1 polévková lžíce kakaového másla
 • ½ hrnku mandlového oleje
 • 1 polévková lžíce vitaminu E v tekuté formě
 • 6 kapek růžového esenciálního oleje

Růžová voda: V misce rozdrťte lístky růže a šípek. Horkou vodou zalijte a nechte přes noc odstát. Šťávu ze směsi vymačkejte do skleněného hrnku a vytvořte růžový extrakt, známý také jako růžová voda.

Směs na zábal na ruce: Růžovou vodu smíchejte se včelím voskem a kakaovým máslem, za stálého míchání přiveďte ke střední teplotě. Přimíchejte mandlový olej, odstavte jej z ohně a vychlaďte. Smíchejte růžový extrakt, vitamin E a esenciální olej. Míchejte až do dokonalého promíchání surovin. Výslednou směs vychlaďte a ve skleněné nádobě uzavřete. Používejte jako domácí masku na ruce nebo i domácí zábal na nehty, který napomáhá účinně bojovat proti třepení nehtů a celkově je posiluje.

Popraskaná kůže na nohou

Vznik suché pokožky na nohou může být způsoben nadměrnou fyzickou zátěží nebo sportem, avšak vliv na nezdravou pokožku může mít i špatná obuv nebo prašné prostředí. O pokožku nohou je nutné rovněž dostatečně pečovat, kůže může být ztvrdlá a hrubá, pokožka ztrácí svoji elasticitu a dochází ke vzniku různých trhlin a prasklin na nohách. Trhliny jsou nejen neatraktivní, ale mohou být i velmi bolestivé. Pravidelná péče o nohy se vyplácí, nejvhodnější je užití krémů s glycerinem, ty zjemní a hydratují pokožku.

Domácí lázeň pro nohy

Do mísy s horkou vodou přidejte koupelovou sůl, plátky citronu a esenciální olej. Nohy v této lázni máčejte po dobu asi 20 minut. Lufou poté proveďte masážní peeling svých chodidel. Po exfoliačním procesu nohy namažte krémem, nejlépe hydratačním.

Speciální mléčná lázeň pro nohy

Chodidla ponořte do plnotučného mléka a přidejte levanduli. Lázeň musí být teplá. Můžete vložit i sáček s kuličkami a s nimi si v lázni hrát, tím dopřejete svým nohám i masáž a relaxaci. Hýčkejte svoje nožky takto cca po dobu 20 minut a poté proveďte peeling pomocí soli do koupele. Poté opět vysušte a masírujte hydratačním krémem.

Napsat komentář: Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

RE: Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Kuba

  28. 11. 2017 09:34
  Zdravím lidi, mám lupénku od svích 15 let, a mnoho sem ztratil ale držte se Bůh je s nami, věřte, že každa nemoc se dá vylečit nebo aspon zmírnit. Kortikoidy sem přestal používat hned po půl roce a začal používat přírodní krém + pravidelně piju ajurvédské sypané bylinné čaje, a sem uz víc jak rok… celý příspěvek
 • Kristýna Procházková

  28. 11. 2017 09:04
  Vyzkoušeje si dávát přes noc na ruce krem a do rukaviček. Kůže bude hebká a nebude popraskaná.
 • David Lipold

  27. 11. 2017 15:12
  Hledal jsem nápovědu pro syna na popraskané ruce ale než jsem našel už byli v pořádku
 • Martin

  3. 11. 2016 17:33
  Zajímavé, já měl poslední roky problémy se zrohovatělou pokožkou na nohách, poslední dobou se snažím vypít denně aspoň 3 litry tekutin oproti předchozím 1,5 - 2 a je to o dost lepší.. tek nevím, jestli je to tím, ale pokud jo, tak to určitě stojí za pokus
 • Jarka

  4. 10. 2016 08:43
  Ja jsem jiz vyzkousela plno kremu a masticek na suchou plet a nejvice mi pomahaji ty bio oleje a masticky z prirodnich bylinek atd
 • dante

  7. 3. 2016 10:16
  Osobně mám poslední dva roky obrovské problémy s přesušováním a svěděním...dříve jsem to neměl... po asi 10 návštěvách různých kožních lékařů a nulového řešení jsem to vzdal a čekám až to dojde do stavu, kdy to budou řešit víc... je to otravné, 95% problémů se objevilo na nohou... celý příspěvek
 • olga

  13. 8. 2015 16:30
  Má milovaná vnučka měla na rukou suchý , popraskaný a krvavý ekzem,paní doktorku jí psala nespočet mastí a mastiček ,které měly jen ten efekt , že byly nesmírně drahé.Jednou,když u mě malá přespala,jsem ji ručičky na noc namazala obyčejnou měsíčkovou mastí a do rána měla ekzem o 90% lepší.Tak jsem… celý příspěvek
 • Dáša

  31. 12. 2014 18:54
  Naštěstí netrpím na ekzémy, jen se mi v zimě dělají zejména na prstech a pak spáncích sušší místa. Nějak mě to neobtěžuje, spíše to je esteticky nevzhledné. Začala jsem používat měsíc zpět, baobabový olej a musím říct, že mám kůži daleko pružnější a takovou hydratovanou. Takže pojedu v baobalovém… celý příspěvek
 • Mirek

  29. 9. 2014 14:35
  Měl jsem taky často suchou pokožku na rukách. Zejména na prstech. Byl to spíš možná takový ekzém. Manželka někde od kamarádek přinesla doporučení na baobabový olej. Tak jsem ho tedy vyzkoušel a byl jsem mile překvapen. Ekzém zmizel a kůže je teď mnohem pružnější!
 • Zobrazit další komentáře