Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

img
26. 11. 2018

Poválečné Vánoce určitě nebyly bohaté, spousta lidí si nemohla dovolit okázalé hostiny, potravin bylo málo a byly drahé. Navíc zemi sužovaly různé…

Období první republiky dnes vnímáme jako symbol demokracie a nového začátku. Toto období si proto značně idealizujeme a necháváme se okouzlit starými časy, které rozhodně nebyly lehké. O Vánocích se ale za toto okouzlení nemusíme stydět a klidně se můžeme nechat inspirovat. Jak vypadala štědrovečerní tabule a na čem si lidé o Vánocích pochutnávali? Zkuste si tradiční recepty první republiky připomenout a uvařit si jídla, co jedl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Karel Čapek?

Čtěte také:

Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Vánoce za první republiky - po roce 1918

Poválečné Vánoce určitě nebyly bohaté, spousta lidí si nemohla dovolit okázalé hostiny, potravin bylo málo a byly drahé. Navíc zemi sužovaly různé nemoci související s válkou, připomeňme si třeba rozsáhlou epidemii španělské chřipky. Jak ale za první republiky naše země vzkvétala, i prvorepublikové Vánoce měly nepochybně své kouzlo. Válka a přímé nebezpečí bylo zažehnáno, rodiny byly pohromadě a uměly si vánoční čas společně užít. A samozřejmě si jej zpříjemnit i lahodnými pokrmy.

Některé z vánočních receptů první republiky známe dodnes a rádi se k nim každý rok vracíme. Jiné už upadly v zapomnění a o některých jste možná ani neslyšeli.

Vánoční recepty na cukroví

Jaké byly oblíbené vánoční recepty první republiky? Jako první vás pravděpodobně napadne vánoční cukroví. Prvorepublikové cukroví bylo poctivé a doma pečené, ozdobené oříšky, ovoněné hřebíčkem, zázvorem a jiným vánočním kořením. Schválně se podívejte do kuchařek svých babiček a zkuste letos vánoční cukroví upéct podle nich – pokud to tak tedy neděláte běžně.

Cukroví, které se peklo za první republiky, je totiž v českých rodinách populární dodnes. Vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké, medvědí tlapky, zázvorky nebo vosí hnízda patří mezi stoletím osvědčené vánoční recepty.

recepty první republiky (2)

Recepty první republiky – vánočka neboli štědrovnice 

Kromě cukroví nesměla na vánočním stole chybět vánočka nebo jak se také říkalo štědrovnice. Pekla se z bílé mouky a do jemného těsta se přidávalo hodně mandlí, vlašských ořechů a rozinek. Rodinný recept na vánočku doma určitě máte. Hlavně zapomeňte na pečení ve formách a zkuste si vánočku pěkně sami uplést tak jak to nepochybně dělávaly naše babičky. Chce to trochu cviku, ale určitě to zvládnete a vánočka vám pak bude chutnat o to víc.

Sušené plody nejen k jídlu

Recepty první republiky jsou kromě oříšků a koření také plné vůní a chutí sušených plodů – zejména jablek nebo hrušek. Ti bohatší si mohli dovolit i exotické ovoce, jako například pomeranče, mandarinky, datle nebo fíky. Sušené plody byly nejen k jídlu, ale také zdobily třeba vánoční stromeček a staraly se o příjemnou vůni v celém domě.

Prvorepublikové vánoční recepty na ozdobu

Vánoční stromeček se zdobil nejenom ovocem, ale i perníčky, marcipánem nebo jiným doma pečeným cukrovím. Pokud chcete letos vyzkoušet vánoční recepty první republiky, měli byste si upéct právě i vánoční ozdoby. Vašemu stromečku budou slušet a vám doma zase pěkně vánočně vonět – mnohem víc než třeba plastové barevné ozdoby.

Luštěniny a obiloviny v receptech první republiky

Od výzdoby ale zpět ke štědrovečernímu stolu. Recepty první republiky byly rovněž plné luštěnin a obilovin. Tyto suroviny byly dostupné i v nelehkých dobách konce války. Na Vánoce se tak podávala hrachová polévka či kaše nebo čočka na kyselo. Vyzkoušet můžete také houbového kubu z krup – jídlo, které si mohl dopřát každý a které je velmi chutné i zdravé.

Delikatesy první republiky – šneci na vánočním stole bohatých

Naopak rodiny z vyšších vrstev si dopřávaly jiné pokrmy, a to dokonce takové, které mnozí z nás běžně nejí ani v dnešní době. Možná se vám to bude zdát překvapivé, ale na prvorepublikovém štědrovečerním stole se objevovaly i takové delikatesy jako šneci. Vánoční recept na tuto dobrotu samozřejmě nepocházel odjinud než z francouzské kuchyně.

Známé recepty první republiky – kapr a salát

Naproti tomu některé recepty první republiky pro vás asi novinkou nebudou. Pokud si totiž dopřáváte tradičního kapra s bramborovým salátem, pak právě tento pokrm má původ v době první republiky, kdy si jej dopřávaly všechny společenské vrstvy včetně těch méně bohatých. Sladkovodní ryby totiž u nás byly dostupné a mohl si je dovolit téměř každý.

Kapr se za první republiky podával převážně na modro vařený v octě nebo na černo ve sladké omáčce z povidel. Až později, po druhé světové válce, se začal připravovat kapr smažený.

recepty první republiky (1)

Prvorepublikový vánoční recept na bramborový salát

A bramborový salát? Jak vznikl se asi už nedozvíme. Jisté je, že recepty první republiky na salát se začaly objevovat v českých kuchařkách. Nejprve si jej dopřávali bohatí, časem se rozšířil i mezi všechny ostatní. Pokud si budete chtít letos vyzkoušet prvorepublikový vánoční recept na tuto pochoutku, budete potřebovat brambory, vejce, jablko, nakládané okurky, cibuli, sůl, pepř a majonézu.

Brambory i vejce uvaříte, oloupete jablko a nakrájíte na kostky. Stejně tak nakrájíte i okurky, cibuli, vejce a brambory. Vše smícháte, přidáte majonézu. Poté už jen dochutíte solí, pepřem a citronovou šťávou, promícháte a necháte do druhého dne uležet.

recepty první republiky (4)

Vaříte podle receptů první republiky nebo některý z nich letos využijete poprvé?

Napsat komentář: Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

RE: Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.