Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

img
22. 10. 2019

Rýma často doprovází chřipku, nachlazení, alergii anebo infekci. Způsobují ji viry a bakterie, kterých je několik stovek druhů. Přenáší se kontaktem,…

S ochlazením přichází rýma. Smrkání a kýchání dokáže být opravdu nepříjemné. Proto se chceme rýmy zbavit co nejdříve. Aby byl náš boj s rýmou doopravdy úspěšný, musíme se držet několika zásad. Navíc rýma není jenom jedna, a proto se vyplatí vědět, s jakou se potýkáme právě my. Řekneme, jak vypadá virová a bakteriální rýma a jak zadní rýma. A hlavně poradíme, jak se zbavit rýmy opravdu účinně. 

Čtěte také:

Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Běžná rýma zmizí do týdne

Rýma často doprovází chřipku, nachlazení, alergii anebo infekci. Způsobují ji viry a bakterie, kterých je několik stovek druhů. Přenáší se kontaktem, ale i vzduchem. Záleží na typu. Spíše nás rýma nakazí, když máme oslabenou imunitu. Často při podchlazení, proto jsme k rýmě nejnáchylnější právě na podzim.

 • Rýma má inkubační dobu jeden až tři dny.
 • Samotná rýma by se měla vyléčit zhruba do týdne.
 • Při rýmě se nám špatně dýchá. Je to kvůli nateklým sliznicím, které ztěžují průchod vzduchu. Zhoršuje se schopnost čichu, máme zarudlý krk, zduřelé mízní uzliny a hůře se nám mluví.
 • Rýma se může objevovat pouze v určitých obdobích anebo když přijdeme do styku s určitou rostlinou nebo zvířetem. Pak jsou na vině alergeny. Mohou se objevit v jakémkoli věku. K tomu, jak se zbavit rýmy způsobené alergiemi, nám pomohou antihistaminika. Přečtěte si o alergické rýmě více. 

Jak se zbavit rýmy? 

Rýma sice není závažné onemocnění, ale rozhodně není nic příjemného. Aby se tělo s rýmou vypořádalo co nejdříve, měli bychom mu pomoci. Protože je rýma spíše příznak, než samotná nemoc, zároveň s rýmou je dobré nic neponechat náhodě a léčit i další obtíže, jako třeba bolavý krk. Nemusíme si kvůli rýmě brát v práci volno, ale rozhodně bychom měli nastavit klidový režim. Hodně odpočívejme a nepřetěžujme se. Jak se zbavit rýmy co nejdříve? 

 • Hodně pijme. Tekutiny pomáhají odstraňovat hlen z těla. Dobře nám udělají nejrůznější čaje.
 • Buďme v teple. Při prochladnutí se může rýma ještě zhoršit. Zabalme se do teplého oblečení a nosme šálu.
 • Zbavujme se posmrkaných kapesníků. V hlenu zůstávají viry a bakterie. Pokud kolem sebe budeme mít hromadu posmrkaných kapesníků, můžou se nám z ovzduší dostávat zase zpět do těla.
 • Podložme si hlavu. Zejména při odpočinku a spánku. Hlen se bude snadněji dostávat ven z těla a nebude nám zatékat zpět do dutin.
 • Jezme ovoce. Je plné vitamínů, které často působí jako antioxidanty. Pomůžou tělu bojovat s infekcí. Dobrý je například vitamín C.
 • Smrkejme co nejčastěji. Viry a bakterie nám nebudou zůstávat v těle. Jinak se může objevit bakteriální rýma anebo zadní rýma. Přečtěte si, jak naučit děti smrkat
 • Zkusme horké koupele. Teplo a pára uvolňují dýchací cesty a usnadňují smrkání. Navíc horko viry zabíjí. Hlavně se po koupeli zabalme do tepla a neděsme se, pokud se nám zvýší teplota. Naopak nám horečky pomohou viry zabít.
 • Aplikujme nosní spreje z mořské vody. Anebo si solný roztok vyrobme sami z čtvrt lžičky soli a a čtvrt litru vlažné vody. Slaná voda je dobrým pomocníkem, jak se zbavit rýmy. Zvlhčuje totiž nosní sliznice a čistí nos od škodlivých organismů. Věděli jste, že můžete mít závislost na nosních sprejích?
 • Vyhněme se mléčným výrobkům. Podporují tvorbu hlenu a rýma by se nám ještě zhoršila.
 • Nosní kapky nepoužívejme déle než jeden týden. Jsou návykové a navíc nám po určité době začínají škodit.

Inhalace proti nachlazení

Přečtěte si také o chronické rýmě

Bakteriální rýma trvá déle 

Pokud už rýma trvá nějakou dobu, může se z virového onemocnění stát bakteriální. V hlenu v dutinách se totiž po nějaké době začínají bakterie množit. A bakteriální rýma se bohužel léčí delší dobu, než ta virová.

 • Poznáme ji podle toho, že hlen už nemá čirou barvu, ale naopak žlutou nazelenalou. Ale příznaky jsou někdy matoucí, přesnou diagnózu určí lékař.
 • Bakteriální rýma je také doprovázená vyššími teplotami.
 • Zatímco běžné rýmy se tělo zbaví samo, k té bakteriální už je někdy potřeba přizvat lékaře. Na to, jak se zbavit rýmy, nám může předepsat antibiotika. 

Zadní rýma způsobuje bolest hlavy a zaléhání uší 

Zadní rýma je jiný název pro zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Nosohltan je horní částí hltanu. Zhruba v oblasti krčních mandlí. Na nosohltan je napojená Eustachova trubice, která vede do středního ucha. Právě proto se někdy zadní rýma projevuje i zalehnutím uší. Často se přidá i bolest hlavy a obtíže s dýcháním. Hlen totiž tlačí na dutiny.  Zadní rýma se projevuje tak, že v dutinách sice máme hlen, ale nedokážeme ho vysmrkat. A to proto, že je tak hustý, že se nemůže dostat ven. V hlenu se začínají množit bakterie, které mohou způsobit další zdravotní problémy. 

 • Zadní rýma je způsobená viry a bakteriemi. Objevuje se například při nachlazení. Přečtěte si, jak se zbavit nachlazení
 • Ale způsobuje ji také alergická reakce, problém s nosními mandlemi, infekce anebo drobný předmět, který nám v dutinách uvízne.
 • Hlen, který v dutinách máme, musíme zředit. Poté bude ho budeme schopni vysmrkat.
 • Pokud máme otoky v obličeji, rozostřené vidění anebo nás zadní rýma trápí déle jak týden a neustupuje, vyhledejme lékařskou pomoc.

chronickaryma1

Jak se léčí zadní rýma?

 1. Proplachujme si nos. Dobře nám k tomu poslouží izotonický roztok. Vhodné jsou také spreje s mořskou vodou, usnadní vysmrkávání díky zvlhčení nosní sliznice. Solný roztok na vyplachování si můžeme připravit i sami doma. Pomáhají i přípravky s bylinnými silicemi, které přijímáme ústy.
 2. Vzkoušejme zvlhčování vzduchu. K tomu nám pomůžou nejen speciální zvlhčovače, ale i pobyt v horké sprše.
 3. Pomoci může i napařování hlavy. Do nádoby si nalijeme horkou vodu a dýcháme vycházející páru. Přes hlavu a nádobu si dejme ručník, aby se k nám dostalo páry co nejvíce.
 4. Zadní rýma se řeší také dostatečným pitným režimem. Čím více tekutin do sebe dostaneme, tím více tekutin se dostane i k samotnému hlenu. Nebude mít tak hustou konzistenci a rýma rychleji odezní.
 5. Zadní rýma je někdy doprovázená až horečkou. Pak je vhodné léčit nejenom samotnou zadní rýmu, ale také snižovat horečku.

Napsat komentář: Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

RE: Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.