Kryolipolýza - efektivní bezbolestná liposukce zmražením tukových buněk

img
30. 09. 2015

Kryolipolýza je poměrně mladá metoda odbourávání tukových buněk, kterou světu poprvé představili v roce 2008 lékaři z Massachusettské všeobecné…

Kryolipolýza je efektivní nechirurgické odbourávání podkožního tuku. Tato neinvazivní metoda je založená na zmražení tukových buněk a jejich přirozeném odplavení lymfatickým systémem. Je to patentovaný způsob přístrojového narušení obalu buněk podkožního tuku. Patent vlastní americká firma Zeltiq, která dodává přístroje pro kryolipolýzu kosmetickým salonům a lázeňským zařízením.

Historie a princip kryolipolýzy

Kryolipolýza je poměrně mladá metoda odbourávání tukových buněk, kterou světu poprvé představili v roce 2008 lékaři z Massachusettské všeobecné nemocnice - Manstein a Anderson. Tito odborníci jako první prokázali, že lokální řízené ochlazování tkání působí efektivní destrukci tukových buněk neboli adipocytů. Výsledkem je šetrné a trvalé odstranění podkožních tukových vrstev. Princip je zjednodušeně založený na tom, že adipocyty jsou mnohem citlivější na účinek chladu, než buňky okolních tkání, jako jsou nervy, cévy, pigmentové buňky. Kryolipolýza je maximálně bezpečná, protože nezvyšuje hladinu cholesterolu nebo triglyceridů, což dokazují rozsáhlé klinické studie. 

Jak proces zmražení tukových buněk probíhá?

Tuková tkáň v ošetřované oblasti je díky speciálně konstruovanému aplikátoru efektivně nasátá tak, aby co největší její část byla ochlazena. Speciální membrána současně chrání pokožku před podchlazením a působí jednotně na ošetřovanou oblast. Ochlazení a krystalizace v tukové oblasti spustí proces apoptózy - řízeného odumírání buňky. Přirozená obranyschopnost těla následně tyto odumřelé buňky z organismu vyloučí. Poté, co jsou tukové buňky odstraněny, tuková vrstva se remodeluje a zmenšuje. Jak? Zbylé tukové buňky mají přirozenou snahu se shlukovat zpět natěsno k sobě a vytlačují tak prázdná místa po odumřelých buňkách, tím zmenšují tukovou vrstvu.

Kryolipolýza a nutnost opakovaní zákroku

Po ukončení kryolipolýzy je vhodné provést, nejlépe ručně, alespoň třicetiminutovou lymfatickou masáž, která napomůže odstranění odumřelých tukových buněk. Následně je také vhodné dodržovat pravidelný pitný režim, aby docházelo k odplavování odumřelých buněk kontinuálně.

Opakování procesu kryolipolýzy záleží na tom, jak velká je tuková vrstva, které se chceme zbavit. Vhodná jsou 2 až 4 opakování. Tento proces hubnutí je vhodný pro ženy a muže všech věkových kategorií a všechny fototypy.

Kontraindikace kryolipolýzy

Kryolipolýza není vhodná v případě těhotenství, onemocnění srdce včetně kardiostimulátoru, arterosklerózy a jiných cévních onemocnění, při onkologických onemocněních, epilepsii, onemocnění kůže, snížených ledvinových nebo pankreatických funkcích nebo jiných onemocněních ledvin a slinivky. Dále také při onemocnění jater, hyperlipidemii, hemophilii, RS, pro osoby citlivé nebo s alergií na chlad.

Dále není kryolipolýza doporučovaná pro osoby s Raynaudůovým syndromem, kryoglobulinemií, hypoproteinémií, problémy s tělesnou termoregulací, pro pacienty užívající antikoagulanty a diabetiky. Ošetření se pochopitelně nedoporučuje, pokud máte akutní bakteriální, virové infekce a infekce způsobené parazity. Ošetření není vhodné pro diabetiky.

Kryolipolýzou se neporušuje pokožka, čímž pádem nevznikají žádné modřiny a otoky.

Salóny provádějící kryolipolýzu

V každém větším městě v České republice najdete v současnosti salón krásy, který má přístroj na zmrazení tukových buněk a kryolipolýzu provádí. Než se rozhodnete zákrok podstoupit, dobře se informujte o salónu samotném a o zázemí, které poskytuje. Zjistěte si, jestli má salón platný certifikát na provádění tohoto úkonu, jaký používá stroj k zákroku, jestli je personál dobře proškolen, zdali má dost zkušeností a vše proběhne v pohodlném, čistém a bezpečném prostředí. Kryolipolíza se provádí v oblastech břicha a podbřišku, stehen a paží. Kryolipolíza by v žádném případě neměla být bolestivá a není zde nutný ani žádný čas na zotavení nebo větší regeneraci. Ihned po zákroku se v podstatě můžete vrátit ke své něžné pracovní činnosti.

Kdy se dostaví výsledky po zmražení tukových buněk

V závislosti na množství podkožního tuku je nutné kryolipolýzu provádět v 1 - 4 procedurách, a to v pravidelných intervalech v rozmezí 6 týdnů. První výsledky zákroku může pacient zpozorovat po 3 - 4 týdnech, finální efekt redukce tuku se projeví přibližně za 2 - 4 měsíce. Pomocí kryolipolízy může dojít k redukci tukové vrstvy o 20 - 40%. Vzhledem k tomu, že tukové buňky jsou působením technologie eliminovány, je efekt redukce tukové vrstvy trvalý. Je ale pochopitelně nutný dostatek pohybu a udržování konstantní hmotnosti.

Kryolipolýza - Pro a proti

Pro kryolipolýzu

  • Nejedná se o chirurgický zákrok.
  • Liposukce tuku je v tomto případě bezbolestná.
  • Kryolipolýzou se neporušuje pokožka, čímž pádem nevznikají žádné modřiny a otoky.
  • Po zákroku zmražení tukových buněk není potřeba žádna doba na rekonvalescenci.
  • Po zákroku se hned můžete vrátit ke svému běžnému profesnímu a společenskému životu. 
  • Kryolipolýza nemá žádná omezení co se stravování, cvičení a užívání léků týká.
  • Zákrok samotný je velice pohodlný a ošetření trvá jednu hodinu.

Proti kryolipolýze

Vysoká pořizovací cena, která se pohybuje kolem 10 000 Kč. Reakce zákazníků, kteří kryolipolýzu podstoupili, se různí. Někteří si výsledku pochvalují, jiní tvrdí, že se jim centimetry zase vrací, a to zejména v břišní partii, kde se kryolipolýza provádí nejčastěji. Jako u mnoho dalších zákroků reaguje každé tělo velmi individuálně, to je nutné před samotným zákrokem zvážit. Metoda hubnutí pomocí zmražení tukových buněk není metoda úpravy postavy, která by byla vhodná pro obézní osoby. Nejvhodnějším adeptem pro kryolipolýzu je osoba s místním nahromaděním tuku, které musí být takové, aby šlo správně nasát do aplikační koncovky přístroje. Vybírejte opravdu jen certifikovaná pracoviště, která mají patentované přístroje, jinak se výsledek nemusí dostavit a navíc může dojít i k poškození kůže.

Celebrity a kryolipolýza

Velké oblibě se kryolipolíza těší v Austrálii, kde se díky přístupné ceně už před více jak pěti lety rozšířila i mezi obyčejné lidi. Ovšem populární je také díky celebritám jako je třeba Britney Spears, která ji zkoušela a také propagovala. U nás si kryolipolízu pochvaluje třeba herečka Alice Bendová nebo modelka Simona Krainová, která ji podstoupila po druhém těhotenství. Povolené bříško právě po těhotenství je záležitost, která trápí mnoho žen a kryolipolíza si s ní umí poradit. Povolená kožní řasa se dá do přístroje dobře nasát, a proto je efektivita zákroku opravdu viditelná.

Napsat komentář: Kryolipolýza - efektivní bezbolestná liposukce zmražením tukových buněk

RE: Kryolipolýza - efektivní bezbolestná liposukce zmražením tukových buněk

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.