img

Šalvěj

Šalvěj a léčivé účinky

  • Proti zánětům, pocení a křečím

Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy stařeckého třasu. Díky šalvěji se budeme méně potit. Je proto ideálním pomocníkem proti nočnímu pocení. Šalvěj je močopudná a usnadňuje vylučování moči z těla. Tato rostlina náš organismus celkově posiluje a uzdravuje.

  • Skvělá na mozek, soustředění a stres

Velmi dobrý vliv má šalvěj na činnost mozku a nervové soustavy. Působí proti obrně a onemocnění míchy. Díky ní se budeme například lépe soustředit. Pomůže nám zvládat stres a má uklidňující účinky. Obklad z šalvěje nám také uleví od bolesti hlavy

  • Léčí nachlazení, kašel a bolavé zuby

Šalvěj je skvělá na nachlazení, rýmu a kašel. Čistí a zklidňuje sliznice, odvádí hlen z plic a žaludku. Odvar z šalvěje léčí nejrůznější záněty v ústech anebo i zánět hrtanu a mandlí. Léčí hnisání a uvolňování zubů a zabraňuje krvácení dásní. Pokud trpíme paradontózou, šalvěj nám pomůže.

  • Odpuzuje hmyz a hojí kousnutí

Mastičky z šalvěje zklidní kousnutí od hmyzu. Navíc šalvěj hmyz celkově odpuzuje. Můžeme si sáček s šalvěje přidat mezi prádlo, abychom se nám šatní moli vyhnuli obloukem anebo dát květináč šalvěje pod okno.

  • Šalvěj pro krásu: pro krásné vlasy, pleť a zuby

Odvar z šalvěje působí proti lupům a dokonce jsou díky němu šedivé vlasy tmavší a budou tak méně viditelné. Také jej můžeme použít jako pleťovou vodu. Stahuje totiž póry a důkladně čistí. Šalvěj dokonce bělí zuby. Zabraňuje také nepříjemnému dechu. Stačí rozžvýkat pár lístků šalvěje. Proto se používá například do zubních past.

  • Uzdravuje plíce, ledviny i játra

Ideálním pomocníkem je šalvěj při léčbě plicních onemocnění. Hojivě působí na astma a bronchiální katary. Blahodárně působí i na jiné orgány, léčí játra a ledviny. Obklady z šalvěje jsou dobré na srdeční slabost a šalvěj také čistí krev.

  • Léčí průjem, nadýmání a nechutenství

Účinná je šalvěj i při onemocnění žlučníku a žaludku. Pokud máme podrážděné zažívání anebo žaludeční problémy, šalvěj nám uleví. Působí také proti nadýmání, průjmu a při jiných střevních problémech. Povzbuzuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení jídla. Pokud trpíme poruchami příjmu potravy jako je třeba anorexie, šalvěj nám může pomoci. U maminek šalvěj snižuje sekreci mléka.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!