Likvidace eternitové střechy snadno a rychle
Eternitové střešní krytiny jsou zdraví nebezpečné. V České republice jsou dávno zakázané, přesto je však můžete vidět na střechách domů, chalup i chat. Pokud je sami stále na svém domě máte, je na čase se jich zbavit. Vždy je však dobré vědět, jak na to.
Proč je eternit zakázaný?
Už delší dobu je u nás používání eternitové střešní krytiny zakázané. Má to však pádné důvody. Eternitová střecha je tvořena cementovými lisovanými deskami s příměsí azbestových vláken (až 12 %), které jsou zdraví velmi nebezpečné. Azbest je látka vysoce karcinogenní, může tedy způsobit rakovinné bujení. Jeho používání tak bylo zakázáno v mnoha zemích včetně České republiky. Zákon o chemických látkách u nás přímo reguluje použití azbestu nejen na eternitových střechách.
Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit
Proč se eternit používal?
Eternitové střešní krytiny se u nás ve velkém používaly už od třicátých let minulého století. I přes svou dávno zjištěnou škodlivost způsobenou obsaženým azbestem, se eternit používal velmi dlouhou dobu.
Má své nepopiratelné výhody - odolnost vůči povětrnostním vlivům, ohni i vodě. Eternit se proto stal vyhledávaným stavebním materiálem a jeho tehdejší popularita způsobila, že se s ním dodnes setkáváme téměř na každém kroku. A to i přesto, že je zdrojem nebezpečí a ohrožuje naše zdraví. Je proto načase, abychom se všech zbytků eternitu šetrně zbavili.
Azbest na střeše
Azbest v eternitové krytině zpočátku nebezpečný není, protože se neuvolňuje ve velkém množství. Krytina patří do skupiny silně vázaných azbestů, kde jsou vlákna azbestu pevně zakotvena v pojivu - jejich únik je proto nepatrný. S postupem času však krytina začne zvětrávat nebo se jen mechanicky poruší a azbest začne unikat více. Po více jak dvaceti letech to lze vysledovat u prakticky každé eternitové krytiny, kterou poté už za bezpečnou označit nemůžeme.
Pokud tedy stále máte eternitovou střechu, je potřeba, abyste ji stále kontrolovali. Pokud není zatím příliš stará, nijak narušená nebo povětrnostními podmínkami nijak poškozená, můžete si zatím oddechnout. Vám ani vašemu okolí nehrozí bezprostřední nebezpečí. Pokud vám vadí, že je obrostlá mechem, rozhodně ho neodstraňujte! Mech funguje jako izolace a zamezuje tak úniku azbestových vláken do ovzduší. V ideálním případě nechte nenarušenou eternitovou střechu tak, jak je. Do žádných větších zásahů se nepouštějte ani střechu nijak nečistěte.
Jak se zbavit eternitu?
Existuje více možností, jak nebezpečný eternit odstranit. Pokud byste se chtěli střechy zbavit sami svépomocí, měli byste vědět, že je to zákonem zakázané. Při neprofesionálním odstraňování začne do ovzduší unikat azbest do svého okolí v mnohem větší míře, než kdybyste zvětralou střechu nechali zatím ladem.
Pokud se opravdu rozhodnete střechu odstraňovat sami, musíte nejdříve získat stavební povolení od stavebního úřadu a ohlásit plánovanou práci s azbestem na nejbližší územní pracoviště Krajské hygienické stanice. Dohled by nad vaší práci poté měl mít kvalifikovaný odborník. Nezapomeňte na ochranné pomůcky - ochranný oblek, těsnící brýle, kvalitní roušku a ušní ucpávky.
V ideálním případě byste však měli odstranění eternitové střešní krytiny přenechat specializované firmě, která vám může nabídnout léta zkušeností. V Česku se odstraňováním azbestu zabývá hned několik firem. Sice si připlatíte, ale zase vám odpadnou starosti s papírováním i likvidací nebezpečného eternitu. Firmy navíc disponují profesionální technikou, nevhodné krytiny vás tak zbaví za mnohem kratší dobu, než kdybyste se ji rozhodli odstraňovat sami.
Při výběru firmu dejte na doporučení a reference. Prohlédněte si pořádně, které služby vám poskytne a zda vykoná vše správně v rámci legislativy.
Firma, kterou si na odstranění eternitu najmete, by za pro vás měla:
- zajistit potřebnou dokumentaci a povolení
- vymezit ochranné pásmo
- použít vhodný bezpečnostní postřik zamezující uvolňování azbestu
- správnou manipulací odstranit eternitové dílce bez mechanického poškození, aby neunikal azbest
- průběžně měřit koncentraci polétavého azbestu
- uložit eternitové desky do neprodyšných obalů
- odvézt obaly s eternitem na skládku nebezpečného odpadu
Likvidace eternitových desek
Veškerá odstraněná eternitová krytina i ochranné prostředky, které jste vy nebo firma používali, jsou nebezpečným odpadem. Přišly do kontaktu s azbestem a musí být proto umístěny do neprodyšných obalů s označením, že obsahují azbest. Obaly je následně nutné přepravit na speciální skládky určené pro odvoz nebezpečného odpadu. Zde dochází k okamžitému a dlouhodobému zakrytí a zatížení. Při přepravě odpadu i manipulaci musí být zajištěna maximální bezpečnost, aby azbest nemohl v budoucnu unikat do okolního ovzduší.
Jiné využití eternitu
Stačí vyrazit na procházku městem a rozhlédnout se po domech nebo chatách. Eternitové nebudou jen střechy, ale i ploty, někdy uvidíte i celé eternitové pláště. Jejich příkladem se však rozhodně neřiďte. Pokud stále máte starou střešní krytinu, co nejrychleji ji zlikvidujte. Eternit obsahuje azbestová vlákna a je proto velmi nebezpečný. Obměnou střechy pomůžete zlepšit zdraví sebe i celého okolí.
Napsat komentář: Likvidace eternitové střechy snadno a rychle
RE: Likvidace eternitové střechy snadno a rychle
Michal
David