Znáte kimchi? Korejskou pochoutku se štiplavou vůní musíte ochutnat!

Znáte kimchi? Korejskou pochoutku se štiplavou vůní musíte ochutnat!
12. 11. 2018

S podzimem přichází doba, kdy je potřeba více chránit svou obranyschopnost, abychom se vyhnuli všem chřipkám a nachlazením. Můžete zkusit osvědčené metody, ale můžete vyzkoušet i něco nového. Zvlášť pokud jste milovníci asijských kuchyní a zajímavých chutí, pochutnáte si na kimchi. Pokrmu ze zeleniny, který je doslova vitamínovou bombou a pokrmem, který vaši imunitu pořádně nastartuje.

Pikantní korejský salát kimchi

Kimchi (vyslovuje se [kimči]) je korejské národní jídlo. Jde o pikantní salát z nakládané kysané zeleniny doplněné dalšími ingrediencemi a kořením. Chutná výrazně nakysle, díky křupavé zelenině příjemně osvěží a pálivost obsažených chilli papriček navíc příjemně protáhne. V Koreji se kimchi nepodává jako hlavní chod, ale jako příloha v podstatě je každému jídlu. Skvěle se hodí zejména k masu nebo rýži.

Čtěte také:

Řepný kvas aneb kvašená řepa, která pomůže vašemu zažívání i obranyschopnosti

Kimchi recept – zelí, chilli a rybí omáčka

Stejně jako tradiční jídla u nás má i kimchi v Koreji mnoho variací, které se však liší jen nepatrně. Každá rodina má svůj recept, jak tuto lahůdku připravit. Základ je ale stejný. Hlavní součástí kimchi bývá čínské zelí, ale také okurky, ředkve nebo tuřín či směs těchto zelenin. Nezbytné jsou dále cibulka, sůl a koření, respektive kořenící pasta. Ta se připravuje z mleté chilli papričky, česneku, zázvoru a rybí omáčky.

Fermentovaná kořeněná zelenina

Smícháním zeleniny a koření příprava kimchi nekončí. Směs se nakládá do nádob, zejména na vesnicích do tradičních kameninových nebo keramických, a nechává se v nich po několik týdnů i měsíců. Dochází tak ke kvašení, tedy fermentaci. Přečtěte si o procesu fermentace víc!

Kimchi tak můžeme přirovnat třeba k českému kysanému zelí. Stejně jako ono pak hotové kimchi vydrží v chladu poměrně dlouho. Používá se tedy forma konzervace na zimu, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny.

Kromě toho se v Koreji připravuje i takzvané letní kimchi, jehož příprava a fermentace trvá kratší dobu, kvašení je méně důkladné a počítá se s rychlejší spotřebou během několika dnů.

Kimchi je vitamínová bomba

Kimchi je oblíbené nejen pro svou zajímavou pikantně nakyslou chuť, ale i obsah zdravých látek. Tento zeleninový salát je skvělým zdrojem vitamínů A, B a C, minerálů, vlákniny nebo třeba antioxidantů. Kimchi působí také jako probiotikum, kvašením se v něm množí zdravé bakterie, které posilují zažívání, udržují zdravý trávicí systém a podporují také obranyschopnost těla. Pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu, detoxikuje organismus a zpomaluje stárnutí.

"Není proto divu, že kimchi stojí na čele různých žebříčků nejzdravějších jídel."

Ingredience pro přípravu kimchi

Zaujalo vás kimchi natolik, že byste si tento korejský pokrm chtěli připravit doma? Žádný problém, sehnat ty správné ingredience dnes už není nic složitého a ani příprava nepatří k nejsložitějším.

Na tradiční korejské kimchi budete připravovat:

  • hlávku pekingského zelí
  • svazek jarní cibulky nebo několik klasických bílých cibulí
  • 2 litry vody
  • 5 lžic soli
  • 2 lžíce mletých chilli papriček
  • 4 stroužky česneku
  • 1 lžičku čerstvého nastrouhaného zázvoru
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • 1 lžíci medu nebo cukr

Kimchi recept

  1. Hlávku zelí nakrájíme na nudličky. Zelí je dobré nasolit a nechat dvě hodiny nebo přes noc odležet.
  2. K zelí poté přidáme na kostičky nakrájenou cibuli či jarní cibulku, podle chuti můžete do kimchi přidat můžete i bílou ředkev, okurky tuřín nebo třeba mrkev – vše nakrájené na tenké nudličky.
  3. Ze zbytku ingrediencí si připravíme směs, kterou přidáme do vroucí vody a krátce povaříme.
  4. Do skleněné nebo porcelánové nádoby pak vkládáme zelí nebo zeleninovou směs a proléváme zálivkou.
  5. Necháme vychladnout, zakryjeme potravinovou fólií nebo víčkem.
  6. V chladnu a temnu pak necháme kvasit tři dny.
  7. Poté můžete konzumovat.
  8. Salát vydrží v lednici přibližně pět dnů.

Kimchi pro zdraví

Kimchi můžete pojídat tak jako Korejci – tedy v mističce jako salát k různým jídlům. Použít ho můžete ale také jako ingredienci při vaření, například při přípravě asijských polévek nebo rýžových pokrmů se zeleninou. Nakyslá pálivá chuť kimchi dodá jídlům nejen zajímavou chuť, která potěší vaše chuťové buňky, ale i spoustu zdravých látek, které vaše tělo rozhodně ocení.



Napsat komentář: Znáte kimchi? Korejskou pochoutku se štiplavou vůní musíte ochutnat!

RE: Znáte kimchi? Korejskou pochoutku se štiplavou vůní musíte ochutnat!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.