Dětské chůvičky – malí pomocníci s hlídáním dětí
Elektronické dětské chůvičky dovedou pohlídat Váš poklad ve chvíli, kdy nemůžete být u něj. Dětských chůviček se nabízí mnoho typů – jednosměrné, obousměrné, analogové, digitální či s přenosem obrazu. V tomto článku se na ně podíváme blíže, ukážeme si, pro koho je vhodný který typ chůvičky a na co si dát pozor při jejich výběru.
Elektronické dětské chůvičky pro většinu rodičů představují opravdu ceněný vynález. Chůvička rodičům totiž umožňuje dítě monitorovat i v okamžiku, kdy nejsou přímo u něj. Chůvičky jsou v podstatě takové vysílačky, které zprostředkovávají přenos zvuku (a případně i obrazu) mezi miminkem a jeho rodičem. Své využití proto najdou hlavně ve větších bytech, rodinných domech, ale i na dovolených či při podobných příležitostech.
Hlavní výhodou, kterou dětské chůvičky rodičům přinášejí, je klid a přehled o dítěti. Když chtějí mít rodiče jistotu, že jejich potomek klidně spí, aby se mohli beze strachu věnovat jiným činnostem nebo si i odskočit k sousedům, připadá v úvahu elektronická dětská chůvička. Ne každý má totiž k dispozici babičku nebo jinou osobu, která dítě pohlídá. Princip chůviček je ten, že vám na dálku ohlásí, když dítko začne plakat. Některé modely umožňují kontrolu dítěte také obrazem a obousměrné chůvičky dovedou přenést váš hlas k dítěti, takže jej můžete utišit i na dálku.
Analogovou či digitální chůvičku?
Zda pro vás bude výhodnější pořídit chůvičku analogovou nebo digitální závisí hlavně na tom, v jakém prostředí ji budete používat a kolik do chůvičky chcete investovat.
Analogové dětské chůvičky
Analogové chůvičky jsou vhodné spíše do méně obydlených míst, jako jsou vesnice či okraje měst. Vysílají na nižších frekvencích, a tak jim nebrání v provozu stromy, zdi či jiné pevné překážky. Mají nižší počet přenosových kanálů a jsou náchylnější na rušení jinými přístroji. Cenově jsou výhodnější než digitální chůvičky.
Digitální dětské chůvičky
Digitální chůvičky se lépe vypořádávají s rušením ostatními přístroji či se signály jiných chůviček, proto jsou vhodnější pro použití ve městě a hustě osídlených oblastech. Některé modely dokáží samy najít volný kanál a v případě potřeby ho změnit. Kromě toho poskytují také kvalitnější zvuk a obraz a bývají vybaveny dalšími doplňkovými funkcemi. Z těchto důvodů očekávejte u digitálních chůviček vyšší pořizovací cenu.
Typy dětských chůviček
Jednosměrné chůvičky
Fungují jen jedním směrem jako pasivní vysílačky. Zvuk přenášejí od dítěte k rodiči, takže se rodiče díky chůvičce dozví, že děťátko pláče.
Obousměrné chůvičky
Tyto chůvičky umožňují vzájemnou komunikaci mezi dítětem a rodičem. Díky tomu má rodič možnost dítě nejen slyšet, ale také na něj mluvit a hlasem jej utišit na dálku.
Videochůvičky
Videochůvičky dokáží kromě zvuku přenášet k rodičům také obraz, takže je možné dítě zkontrolovat i pohledem. Tento typ chůviček je vhodný především do menších bytů, jelikož je více náchylný na rušení (např. mikrovlnkou, wifi), mívají také menší dosah. Mnoho rodičů se rozhodne pro stálou instalaci těchto chůviček do dětských pokojíčků.
Internetové videochůvičky
Tento typ videochůviček využívá k přenosu signálu internet. Díky tomu mají prakticky neomezený dosah, netýkají se jich šumy ani rušení a mají tak i nejlepší kvalitu zvuku i obrazu. Fungují na PC a dají se propojit také s operačními systémy vašeho mobilu či tabletu.
Na co si dát pozor při výběru dětské chůvičky
Dosah chůvičky
Dosah chůvičky je klíčový, proto dobře zvažte, kde a jak chcete chůvičku používat. Dosah uváděný na chůvičkách výrobcem je počítán na volném prostranství, což znamená, že ve skutečnosti bude díky překážkám mezi vámi a dítětem menší. Některé chůvičky mají i funkci kontroly dosahu, díky které se dozvíte, že jste se s chůvičkou dostali již mimo její dosah.
Spolehlivost
Spolehlivost chůvičky souvisí s jejím dosahem, ale také s přeladěním na jiný kanál či s nabitím. Kvalitní chůvička pohlídá spojení a upozorní vás, když se budete pohybovat na hraně dosahu nebo když omylem přepnete kanál. Chvilka nepozornosti se může projevit ztrátou spojení, a pakliže chůvička není spolehlivá, vaše miminko může plakat sebevíc, ale vy ho v chůvičce neuslyšíte.
Myslete na to, že dětský a rodičovský díl chůvičky by měl být na první pohled rozlišitelný, aby nedošlo k jejich záměně. Některé výrobky na trhu mají oba díly stejné, což je velmi nepraktické a může to vést k pochybením.
Citlivost mikrofonu chůvičky
Citlivost mikrofonu volte s ohledem na vaše dítě a na to, jak nahlas nebo potichu pláče. Nižší citlivost mikrofonu některých modelů není vhodná pro tiše plačící děti. Naopak citlivější mikrofony mohou v hlučnějším prostředí zbytečně vyvolávat planý poplach.
Praktické tipy pro používání chůviček
Automatické nabíjení baterií chůvičky
Většina modelů dětských chůviček je uzpůsobeno na síťový i bateriový provoz. Díky tomu nemusíte mít rodičovský díl chůvičky stále zapojen v síti, ale můžete se s ním bezdrátově pohybovat. Některé modely díky tomu nabízejí i možnost nabíjení baterií – dětský díl slouží jako základna a rodičovský díl je na baterie, které se automaticky dobíjejí, je-li rodičovský díl (např. přes den) umístěn v základně.
Další vybavení chůviček
Dětské chůvičky na trhu nabízejí mnoho nadstavbových funkcí jako je např. měření teploty v místnosti s dítětem, přehrávání ukolébavek, noční světlo, infrakamera s nočním viděním a mnohé další. Určitě toho při výběru chůvičky využijte a zvolte si takový model, který bude nejvíce odpovídat vašim potřebám.
Chytrý telefon chůvičkou
Elektronickou chůvičkou se může stát i váš chytrý mobilní telefon. Existují totiž aplikace, které po instalaci do smartphonu fungují jako chůvička. Telefon s běžící aplikací pak stačí nechat u potomka v postýlce a tento telefon při překročení určité úrovně hluku zavolá na zvolený druhý telefon, který vy budete mít u sebe. Takovou aplikací je např. BabyPhone Deluxe pro Apple nebo Baby Monitor & Alarm pro Android. Aplikace jsou většinou placené, ale můžete vyzkoušet i nějaké jednodušší verze zdarma.
Napsat komentář: Dětské chůvičky – malí pomocníci s hlídáním dětí
RE: Dětské chůvičky – malí pomocníci s hlídáním dětí