Nejlepší animované filmy pro děti, u nichž se budou bavit i dospělí

img
23. 12. 2016

Že je animovaný film pouze kreslená pohádka pro děti, která nemá hlavu ani patu? Ale kdeže. Animované filmy (a že jich je velká spousta) baví nejen nejmenší diváky, ale kouzlo mají i pro dospělé, ať už díky vtipným hláškám, příběhům parodujících skutečný život či vykreslením jednotlivých postav. A jaké animované filmy byste tedy měli rozhodně vidět spolu se svými ratolestmi? Sestavili jsme pro vás žebříček 10 nejlepších animovaných filmů, u nichž se budete možná bavit víc, než vaše dítě.

Nepodceňujte animované filmy 

Animované filmy pro děti prostě baví celou rodinu – děti uchvacuje krásná obrazová stránka filmu, naopak dospělí se smějí vtipům, které děti ani nevnímají. Proto jsou také animované filmy tak populární a po celém světě vydělávají miliardy dolarů.

Pokud tedy nevíte, co s dětmi dělat za deštivého odpoledne, nebo když televizní programy večer nic zajímavého nenabízí, pusťte si některý z níže uvedených filmů. Děti budou nadšením bez sebe a vy možná uznáte, že animované filmy pro děti nejsou pouze pro ty dospělé, kteří v sobě mají stále dětskou duši.

Vzhledem k tomu, že je takřka nemožné seřadit animované filmy podle oblíbenosti od nejlepšího po nejhorší (jedná se vždy o subjektivní hledisko), je náš žebříček postaven od nejstarších filmů po ty nejmladší. Bylo ale velmi těžké vybrat 10 filmů, které byste rozhodně měli vidět, jelikož kvalitních animovaných filmů je daleko víc.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Animované filmy o Asterixovi a Obelixovi se celkově těší velké oblibě, ale snímek 12 úkolů pro Asterixe stojí nade všemi. V tomto filmu se mohou stateční Galové stát vládci celého Říma – stačí, aby legendární dvojice splnila dvanáct náročných úkolů, které jim vymyslel sám Caesar. Jedná se sice o bláznivou komedii, která je však protknutá inteligentním humorem a dospělí se budou určitě chytat za břicho například u dokonalé parodie na byrokratický systém.

Toy story: Příběh hraček (1995)

Mezi legendární animované filmy pro děti rozhodně patří Toy story: Příběh hraček. A to nejen kvůli tomu, že se jedná o vůbec první kompletně 3D počítačově animovaný celovečerní snímek, díky němuž za slávou vykročilo studio Pixar. Tento animovaný film navíc ukazuje svět, který si každé dítě představovalo ve svých snech – hračky se v něm probouzejí k životu. A hlavní hrdina kovboj Woody řeší existenciální otázku, jestli ho jeho majitel Andy nenahradí lepší a modernější hračkou, kterou je mluvící superkosmonaut Buzz Rakeťák.

Shrek (2001)

Geniální parodie na klasické pohádky i známé filmy pro dospělé – to je Shrek. A stejně se jmenuje hlavní postava filmu, kterou je zpočátku mrzutý zelený obr, jehož okolnosti přimějí k tomu, aby se vydal zachránit princeznu Fionu. Animovaný film Shrek stojí na kombinaci kvalitního počítačového zpracování, spousty vtipů a narážek a také na povedené hudbě. Ovšem nejvíce vás bude asi bavit

mluvící osel, který chrlí jednu hlášku za druhou. Nebylo tak žádným překvapením, když Shrek v roce 2002 získal Oscara za nejlepší animovaný film roku.

Doba ledová (2002)

Mezi nejoblíbenější animované filmy pro děti patří Doba ledová, která by neměla uniknout ani dospělým. V tomto snímku se vše točí okolo trojice, již tvoří dobromyslný mamut Manny, hrdý šavlozubý tygr Diego a potřeštěný lenochod Sid (kterého navíc skvěle nadaboval Jiří Lábus). Tato trojice prehistorických zvířat spolu migruje do teplejších krajin, což jim zkomplikuje nález lidského mláděte, které se budou snažit vrátit zpět jeho rodičům. Co si však z Doby ledové budete pamatovat asi nejvíc, je šavlozubá veverka se svým žaludem, jež dokáže zaručeně vyvolat záchvaty smíchu.

Hledá se Nemo (2003)

Po animovaných filmech Toy Story, Životě brouka a Příšerkách, s.r.o. vytáhlo filmové studio Pixar další velký trhák – Hledá se Nemo. Tento snímek, který získal v roce 2004 Oscara za nejlepší animovaný film, pobaví dospělého diváka zaručeně. Ve filmu Hledá se Nemo, kdy se rybí otec Marlin snaží zachránit svého uneseného syna Nema, se totiž objevuje tolik vtipů, hlášek a narážek, které děti nemají šanci pochopit a dospělí u nich budou smíchy brečet. Jedna scéna za všechny – žraloci mají sezení jako v protialkoholní léčebně a musí opakovat hlášku: „Ryba je kámoš, ne žřádlo."

Ratatouille (2007)

A další pecka z animátorské dílny Pixar, tentokrát o přátelství člověka a krysáka Remyho, který sní o tom, že bude jednou vyhlášeným šéfkuchařem. To je Ratatouille, jenž se řadí mezi nejlepší animované filmy pro děti, u něhož se dospělí zasmějí, a možná i uroní slzu dojetím. To v okamžiku, kdy Remy uvaří výborné jídlo a udělá dojem na jinak přísného kritika. Animace ve filmu Ratatouille dosáhla už takové dokonalosti, že například u romantických záběrů na noční Paříž možná zapomenete, že se díváte na počítačové dílo, a ne na skutečné záběry. Ratatouille uspělo i odborné kritiky – v roce 2008 získal snímek dvě ocenění za nejlepší animovaný film, a to Oscara a Zlatý Glób.

VALL-I (2008)

Země je natolik zahlcena odpadky, že je lidstvo nucené opustit svou mateřskou planetu. Myšlenka, která se dotýká skutečného světa, tvoří kostru animovaného snímku VALL-I. Stejnojmenný hlavní hrdina je sympatický robot, který má za úkol čistit Zemi od odpadků, nakonec ovšem sehraje důležitou roli v další budoucnosti lidského pokolení. Z pohledu dospělých diváků se totiž tento animovaný film věnuje další ožehavé problematice, kterou je ovládnutí lidského života technikou a roboty. A do toho samozřejmě spousta komických situací i románek mezi dvěma hlavními hrdiny. Prostě další pecka od Pixaru, kterou stojí za to vidět.

Jak vycvičit draka (2010)

Studio Pixar ovšem není jediné, jež dokáže stvořit excelentní animované filmy. Je tu například studio DreamWorks, které po Shrekovi v roce 2010 vyslalo do světa snímek o vikinském chlapci Škyťákovi s názvem Jak vycvičit draka. Škyťák se jako mnoha jiných dětí ve skutečném životě potýká s problémem, že není takový, jak si ho představuje jeho otec. Nezabíjí totiž draky, naopak se s nimi

přátelí a marně se snaží ostatním Vikingům vysvětlit, že pro ně draci nejsou hrozbou. Snímku Jak vycvičti draka nechybí rychlý spád, vtipné hlášky, propracované provedení, ani kvalitní hudba.

Na vlásku (2010)

Kouzelná pohádka ze studia Walt Disney s názvem Na vlásku vznikla na motivy klasické pohádky bratří Grimmů. Hlavní hrdinkou je princezna Locika, jež byla unesena už jako dítě a ze světa nezná nic kromě tajné věže, kde ji drží čarodějnice Gothel. Jednoho dne se však Locika rozhodne objevit svět, a to v doprovodu zlodějíčka Flynna, s nímž se bude čím dál víc sbližovat. Animovaný film Na vlásku je hudební komedie, do níž své hlasy zapůjčili Helena Vondráčková nebo Ivana Korolová. Snímek má úžasnou atmosféru a je v něm spousta humorných situací. Snad každého pobaví roztomilý chameleon Pascal nebo kůň Maximus, který má lidské i psí vlastnosti.

V hlavě (2015)

Po několika neúplně úspěšných snímcích se studio Pixar vytasilo s téměř dokonalým dílem. Film V hlavě totiž krásně ukazuje, jak jsou řízeny lidské emoce. U ovládacího pultu v každé lidské hlavě sedí Radost, Strach, Hněv, Smutek a Znechucení a společně řídí lidské chování. Hlavní hrdinkou je dospívající dívka Riley, která prožívá těžké období. A navíc postavičky v její hlavě musí řešit velmi komplikovanou situaci. Ve filmu se objevuje spousta vtipných situací a narážek na běžný život – v mužské hlavě se například promítá fotbalový zápas, zatímco postavičky v ženské hlavě sní o krásném brazilském pilotovi.

Napsat komentář: Nejlepší animované filmy pro děti, u nichž se budou bavit i dospělí

RE: Nejlepší animované filmy pro děti, u nichž se budou bavit i dospělí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.