Jak projevit úctu zemřelému? Tradiční i bizarní druhy pohřbů ve světě
Pohřeb můžeme považovat jako poslední zastávku na cestě našich milovaných zesnulých. Dar, kterým vzpomínáme na památku těch, kteří už nejsou mezi námi. Pozůstalí se sejdou v obřadní síni, společně vzdají hold a zavzpomínají na nejlepší okamžiky s člověkem, který je opustil. Za doprovodu smuteční hudby poté vyráží na tichý průvod k hrobu, kde jejich příbuzný nebo přítel bude už navždy odpočívat. Tak si pohřeb představí skoro každý z nás. Nejen v Česku, ale v mnoha zemích po celém světě však existují mnohem neobvyklejší pohřební rituály a zvyky.
České druhy pohřbů: Zpopelnění i ukládání do země
Pozůstalí si u nás mohou vybrat z širokého výběru tradičních možností pohřbu. Nestandardní druhy rozloučení české pohřební služby příliš nenabízí. Ve výsledku tak záleží hlavně na finančních možnostech a na náboženském vyznání zemřelého. Se zesnulým se pozůstalí mohou rozloučit v obřadní síni nebo v kostele. Většina Čechů se nakonec rozhodne pro tradiční způsob, který je kremace. Tu je možné provést s obřadem i bez něj. Další možností je uložení do země, často spojované s církevním obřadem. Pokud se rozhodnete právě pro pohřeb do země nebo hrobky, připravte se nicméně na velký příplatek.
Pokud se musíte při volbě druhu pohřbů z finančních důvodů uskromnit, většina českých pohřebních služeb nabízí ekonomický pohřeb. Minimální náklady, předem určená obřadní místnost i s hudbou a vyřízení úmrtního listu vám ušetří čas i značné množství peněz. Zároveň umožníte všem pozůstalým důstojné rozloučení se zesnulým.
Po zpopelnění můžete ostatky zesnulého také nechat rozptýlit. K dispozici vám jsou tzv. rozptylové loučky s kvalitním trávníkem, které jsou důležitou součástí téměř každého hřbitova. Pokud byste měli zájem o rozptýlení popela na neobvyklejším místě, stačí vám jen souhlas jeho vlastníka. Pokud si tak zesnulý přál užívat poslední odpočinek na fotbalovém hřišti, parku nebo vodách Vltavy, jeho přání určitě zvládnete splnit.
Jednou z mála moderních forem pohřbívání, kterou Češi mohou využít, je například pražský Les vzpomínek. Můžete zapomenout na náhrobní kameny a hrobky, zesnulí zde odpočívají pod kořeny stromů. Přírodní pohřebnictví je velmi populární ve Velké Británii a Německu, u nás jeho tradice teprve pomalu vzniká.
Kremace je pasé. Teď frčí zmražení nebo výlet do vesmíru
V zahraničí kromě klasických nemají jen klasické druhy pohřbů, ale můžete využít i mnohem nestandardnější způsoby posledního rozloučení.
Ve Spojených státech můžete věčný odpočinek symbolicky uctít diamantem. Stačí jen trochu posmrtného popela a vysoký tlak. Vzniklý drahý kámen je sice malý, za to ho můžete použít jako ozdobu broží nebo manžetových knoflíků. Malá není ovšem cena výroby, technický diamant z popela pozůstalé přijde v přepočtu na více než půl milionů korun.
Pokud váš nebožtík věřil ve velký pokrok moderních technologií, můžete mu dopřát věčný odpočinek v ledu. Kryogenický spánek opět není nejlevnější záležitostí, počáteční investice je v řádech stovek tisíc, uchovávání těla každý rok poté přijde už na miliony.
Italský projekt Capsula Mundi dává pohřbívání pod kořeny stromů nový rozměr. Zesnulý není umístěn do rakve, ale do organické kapsle. Člověk se tak stává hlavním zdrojem výživy pro strom, který vám může vyrůst na zahradě, v parku nebo v lese.
S pohřbem svých nejbližších nemusíte zůstat jen při zemi. Jejich popel můžete nechat vystřelit v přepravce do vesmíru. Mohou se tak přidat k dalším nebožtíkům, kteří se už na planetární orbitu poslat nechali.
Mumifikace ze starého Egypta jako zajímavé druhy pohřbů
Pro rozloučení s vašimi nejbližšími nemusíte využívat nejmodernější technologie, ani využívat standardní nabídku každé pohřební služby. Inspirace může přijít od prastarých pohřebních rituálů a zvyklostí, které se dodnes ve světe využívají.
Mumifikace nebožtíka dávno není jen ztracenou tradicí egyptských faraonů. Americká firma Summum všem svým zákazníkům poskytuje mumifikační pohřební služby a následné uložení do zlaté schránky. Jejich služby nejsou nijak levné, za tradiční egyptský způsob pohřbívání zaplatíte v přepočtu přes milion korun.
Mezi časté druhy pohřbů patří také námořnický způsob - spuštění do vody. Nebožtík je na lodi převezen na otevřenou vodní plochu a následně je do ní spuštěn. Stejný proces jde provést pouze s jeho popelem. Vodní pohřeb toleruje velké množství náboženství a církví, včetně křesťanství, islámu, hinduismu i buddhismu.
Druhy pohřbů ve světě: Při nebeském pohřbu tělo roztrhají supi
Zvyky dodržované v buddhismu, zvláště pak v Tibetu a v Mongolsku, leckoho možná překvapí. Při rituálním nebeském pohřbu, také známém jako jhator, se tělo zesnulého předává supům. Buď celé, rozčtvrcené nebo rozsekané na malé kousky slouží jako dar ostatním žijícím bytostem. Supi tak slouží jako prostředek pro oddělení nesmrtelné duše od již mrtvého těla.
Poměrně odstrašujícím zvykem bylo pohřbívání na Papui-Nové Guineji, kde se nebožtíci žádného hrobu nedočkali. Domorodci z kmene Fore jako důkaz úcty a náklonnosti své zesnulé konzumovali. Jejich rituální kanibalismus skončil s přísným zákazem po vypuknutí epidemie nervové nemoci kuru. V tradici tak nyní pokračují už jen příslušníci kmene Kolufo.
Ať už se nakonec rozhodnete pro pohřeb do země, nebo by pro zesnulého byla nejvhodnější kremace, vždy je nutné hlavně brát ohled na poslední přání zesnulého. Pohřební služby vám nabízí široký výběr tradičních pohřbů s obřadem i bez něj, vyberte proto ten, který bude jako poslední zastávka na cestě vašich nejbližších nejvhodnější.
Napsat komentář: Jak projevit úctu zemřelému? Tradiční i bizarní druhy pohřbů ve světě
RE: Jak projevit úctu zemřelému? Tradiční i bizarní druhy pohřbů ve světě