Jak vybrat zásnubní prsten

Jak vybrat zásnubní prsten
23. 05. 2016

Žádost o ruku může být jedním z nejkrásnějších okamžiků ve vašem životě. Pokud ji máte v plánu, určitě nepodceňte přípravu. Nejde jen o správné místo, načasování a formulaci žádosti, ale často je hlavní velkou neznámou i to, jak vybrat zásnubní prsten. Pokud jako většina mužů plánujete svou žádost o ruku tajně, s výběrem toho správného zásnubního prstenu vám pomůže tento článek. Podíváme se nejen na to, jak odhadnout správnou velikost, ale i na vhodné materiály, na design a na kameny v zásnubním prstenu.

Zásnubní prsten znamená pro ženu hodně

Našli jste tu pravou ženu a chcete ji požádat o ruku? Gratulujeme. Nyní před vámi ale stojí záludná otázka, jak vybrat zásnubní prsten. Muži mají často obavy o to, aby prsten ženě nebyl malý či příliš velký, aby nepůsobil lacině a aby se trefili do jejího vkusu. Další kapitolou je kámen na zásnubním prstenu – má být čirý nebo může být i barevný? Musí se jednat o pravý diamant nebo jsou možné i alternativní materiály? Má být jeden nebo je přípustné, aby jich bylo víc? Podívejme se tedy podrobně na to, jak vybrat zásnubní prsten, aby ženě padnul a aby se jí líbil. Bude ho totiž nosit celý život, určitě se proto vyplatí výběr nepodcenit.

Jak vybrat zásnubní prsten – materiál prstenu

Tři nejpopulárnější materiály zásnubních prstenů jsou zlato, stříbro a ocel. Výběr materiálu záleží na vašich preferencích, na vkusu ženy a také na ceně, kterou jste ochotni za zásnubní prsten zaplatit.

Zlatý zásnubní prsten

Zlato je tradičním a ověřeným materiálem pro zásnubní prsteny. Důvodů, proč je tento drahý kov ideálním materiálem pro zásnubní prsten, je několik. Zlato je velmi trvanlivé, drží si tvar i barvu a vydrží dlouho krásné. To je pro prstýnek, který by měl vydržet celý život, ideální. Zlato má vysokou hodnotu, která navíc stoupá v čase, proto je dražší než ostatní materiály.

Při výběru barvy zlata (žluté, bílé, červené) vycházejte z barvy šperků, které vaše partnerka nosí. Pokud žena nosí šperky z bílého kovu (stříbro, ocel, bílé zlato), nebo šperky nenosí, je jistější zvolit bílé zlato. Pokud je žena konzervativní, má ráda klasický styl a zlaté šperky, pak zvolte žluté zlato. Červené zlato se používá spíš v kombinaci s některým jiným zlatem, než samo o sobě.

Stříbrný zásnubní prsten

Stříbro je možností třeba pro ty, kdo nemají zlato rádi nebo hledají levnější alternativu. Stříbro má nižší hodnotu než zlato a je tedy levnější. Je ale také méně trvanlivé – rychleji se opotřebí, snadněji poškodí a má tendenci podléhat korozi.

Zásnubní prsten z oceli

Kovaná nerezová ocel, chirurgická ocel, nerezová ocel damasteel – to jsou čím dál populárnější alternativní materiály zásnubních prstenů. Ocel není cenný kov, cena takového zásnubního prstenu je proto mnohem nižší než u zlata a stříbra. Výhody oceli jsou její stálost, odolnost a hypoalergennost. Nevýhodou je pak to, že ocel nelze oproti zlatu a stříbru opravovat ani u ní jednoduše upravovat velikost prstenu. Pokud chcete ocel osadit drahým broušeným kamenem, na rozdíl od zlata a stříbra lze použít pouze přírodní či syntetický diamant, nikoliv jiné kameny.

Ocel jako materiál zásnubního prstenu bychom proto doporučovali spíše pro alternativnější ženy, které si nepotrpí na drahé šperky, bály by se je nosit nebo jsou na drahé kovy alergické.

Jak vybrat zásnubní prsten – design prstenu

Při výběru celkového designu a stylu zásnubního prstenu je velmi důležité respektovat životní styl vaší partnerky. Aby prsten neskončil na dně šperkovnice, odpovězte si na následující otázky:

  • Jaké jsou dosavadní šperky, které ráda nosí? Jak často je nosí?
  • Má ráda klasické šperky a doplňky či preferuje modernější styl?
  • Preferuje šperky a doplňky spíše jemné a drobné nebo naopak robustní a výrazné?
  • Má ráda bohatě zdobené věci (šperky, šaty, nábytek) nebo preferuje jednoduché linie?
  • Jak se obléká? Bude se vybraný prsten hodit k jejímu stylu a k většině jejího šatníku?
  • Jaké má ráda doplňky a např. nábytek? Z toho lze usoudit její vkus na tvary, linie, robustnost, modernost a zdobnost, které bude preferovat i u zásnubního prstenu.

Jednoduché pravidlo říká, že pokud si nejste jistí, vyberte radši šperk podobný těm, které už žena má. Rozumné také je se v případě nejistoty držet spíše designu klasického a jednoduššího než naopak. Na pomoc můžete přizvat také některou z ženiných blízkých kamarádek.

Jak vybrat zásnubní prsten – kámen na prstenu

Prsten určený k zasnoubení by měl mít vždy alespoň jeden bílý kámen. Kamenů může být i více, pak ale platí, že by jeden měl být výraznější než ostatní. Určitě není nutné pořizovat prsten s obrovským přírodním diamantem o hmotnosti několika karátů a v ceně několika měsíčních platů. Vězte, že i malý kamínek dokáže dát prstenu tu správnou jiskru. Jaké tedy máte možnosti?

Briliant

Briliant je vybroušený přírodní diamant. Jedná se o drahokam nejvyšší hodnoty a tudíž o nejdražší a zároveň nejcennější variantu osazení prstenu. Briliant lze vsadit v podstatě do jakéhokoliv kovu, ovšem tradičně se díky své vysoké hodnotě vsazuje do drahých kovů – zlata a stříbra. Briliant je nezničitelný, nepoškrábatelný a v čase neztrácí svou hodnotu. Existují brilianty různých velikostí a kvalit, od kterých se pak odvíjí cena prstenu. U menších kamínků není cena o tolik vyšší oproti zirkonu, takže nemusí být nutně finančně nedostupný.

Zirkon

Zirkon je synteticky vyráběný materiál, ze kterého se brousí kameny do šperků. Svými vlastnostmi se blíží diamantu a je tak jeho perfektní náhražkou, při kvalitním zpracování je pouhým okem od briliantu nerozeznatelný. Zirkon je v současnosti asi nejčastější volbou pro zásnubní prsteny, je trvanlivý a lze jej použít do všech materiálů.

Jiný kámen na zásnubní prsten

Existuje také celá řada přírodních a umělých kamenů, které lze pro zásnubní prsten také použít. Tyto alternativní kameny (např. barevné drahé kameny, přírodní nebroušené kameny či perly) se osazují tradičně jen do zlata a stříbra a lze je osadit do prstenu i na prsten. Tato možnost se hodí pro ženy, které preferují některý konkrétní typ kamenů, mají výrazný styl či jsou celkově alternativněji založené. Klasikou zásnubních prstenů pořád zůstává jeden výrazný bílý kámen.

Existuje také velké množství variant osazení zásnubních prstenů. Zde uvádíme čtyři základní druhy osazení drahými kameny, se kterými se můžete setkat:

Solitér

Jde o nejklasičtější zásnubní prsten s jedním kamenem a jemným osazením. Kámen je nejčastěji uchycen pomocí tzv. krapen. Oblíbený je briliantový brus a brus princess nebo také tvar slzy či srdce.

Side stone

Drahokamy zde lemují hlavní kámen a dodávají mu jiskru a barvu. Je zde možné použít jednodušší či mírně masivnějším typ osazení.

Three stone

Tři kameny s největším prostředním kamenem. Jeden drahokam zde představuje minulost, druhý přítomnost a třetí budoucnost.

Pavé

Jedná se o atypický zásnubní prsten s velkým množstvím menších kamenů, kde centrální kámen je zpravidla větší a výraznější. Typické je masivnější a širší osazení.

Jak vybrat zásnubní prsten – správná velikost prstenu

Výběr správné velikosti zásnubního prstenu bývá pro muže asi ten největší oříšek. Jak nejlépe změřit velikost prstenu, aby o tom partnerka nevěděla?

Zásnubní prsten se nosí na prsteníčku levé či pravé ruky (aby levá zůstala volná pro prsten snubní). Pokud vaše budoucí žena již prsten na správném prstu nosí, máte téměř vyhráno. Ideální je si prstýnek vypůjčit a nechat jej přeměřit přímo ve zlatnictví. Není-li možné si prsten na potřebnou dobu nenápadně půjčit, můžete jej zkusit přeměřit sami.

Nejjednodušší, ale ne příliš přesné, je pravítkem změřit jeho vnitřní průměr. Lepší než pravítko je použít posuvné měřítko s přesností na 0,1mm. Další možností je srolovat do vnitřního kruhu prstenu proužek papíru a změřit vzdálenost jeho překrývajících se bodů či nasadit si prsten na vlastní ruku a v místě, kde se prsten na vašem prstu zastaví, změřit provázkem jeho obvod. Pokud naměříte 50 milimetrů v obvodu, jedná se o velikost prstenu 50.

Pokud vaše nastávající žádný prsten nenosí a vy jí své úmysly nehodláte prozradit, je situace o dost složitější. Můžete se nějak obratně a nenápadně zeptat přímo jí nebo zkusit správnou velikost vysondovat u některé její blízké kamarádky. Kamarádku lze také pověřit úkolem, aby vám tuto informaci pomohla zjistit, např. může s vaší partnerkou zajít do zlatnictví a „jen tak“ si zkoušet prsteny s tím, že si zjištěnou velikost zapamatuje. Dalším oblíbeným trikem je koupit si společně nějaké obyčejné prsteny např. z pouti na památku. Díky tomu opět zjistíte správný údaj.

Pokud nic z toho není možné, zkuste velikost prstenu odhadnout. Velikosti prstenů u žen se pohybují přibližně v rozmezí 45 až 65 milimetrů (na obvod). Pokud má Vaše žena užší prsty, pak se bude velikost prstenu pohybovat spíše lehce pod 50, pokud jsou její prsty objemnější, bude to kolem 60 mm (velikost 60). Pro přesnější odhad můžete zjistit velikost svého prstu a tu porovnat s prsty jejími.

Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, vždy je lepší koupit prsten větší, aby budoucí nevěsta prsten na prst vůbec navlékla. Navíc je mnohem snazší obvod prstenu zmenšit než ho roztáhnout. Kvalitní šperkaři a zlatníci poskytují možnost první úpravy velikosti prstenu zdarma, případně vám špatně zvolený prsten rádi vymění.



Napsat komentář: Jak vybrat zásnubní prsten

RE: Jak vybrat zásnubní prsten

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jirka

    30. 4. 2017 20:25
    Zdravím, já právě nyní vybírám zásnubní prsten, akorát, že nevím, koho vzít na radu. Svoji přítelkyni znám, ale víte jak, potřeboval bych ten výběr tak nějak "posvětit". No uvidíme, co vymyslím. Koukal jsem na tyhle stránky: https://www.aurellio.cz/zasnubni-prsteny/. Co na ně říkáte? celý příspěvek
  • lucka

    17. 3. 2017 14:45
    Já žádal přítelkyni o ruku před třemi měsíci....bylo to na den přesně, kdy jsme si dali první pusu a o ruku jsem jí požádal přesně tom stejném místě. Chvilku mi trvalo, než jsem to vymyslel, ale myslím, že přítelkyně byla nadšená - aspoň tak vypadala :) S výběrem mi pomáhala její sestra. Měl jsem… celý příspěvek
  • Matěj

    1. 6. 2016 04:29
    Tak hlavně jesrli ten prsten dáváte té správné ženě :-)
  • Jakub Šilhavý

    31. 5. 2016 06:44
    Dekuji za clanek, prave vybiram pritelkyni zasnubni prsten.