Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit
20. 04. 2020

Esenciální oleje jsou velmi populární. Avšak většina společnosti vnímá esenciální oleje pouze jako příjemné vůně do bytu. Další skupina pak v nich vidí všespásné přírodní produkty, které můžeme nadužívat, jak se nám zachce. Propaganda používání esenciálních olejů způsoby, které nejsou bezpečné má bohužel mnoho zastánců.

Zásady bezpečnosti: Esenciální oleje jsou silné koncentráty

Esenciální oleje jsou silně koncentrované látky, získané z rostlinného materiálu (květů, listů, kořenů, stonků, kůry, pryskyřic) převážně pomocí parovodní destilace. V případě citrusů se kromě destilace používá k jejich výrobě také lisování za studena. Pokud je rostlinný materiál natolik křehký, že by se destilací zničil, nakládá se do zvířecího tuku a následně extrahuje hexanovými rozpouštědly nebo alkoholem. Vzniká tak produkt, který má hustší konzistenci než esenciální olej destilovaný a musí se ředit alkoholem nebo jojobovým olejem. Cena esenciálního oleje se odvíjí nejen od kvality surovin, ale také právě od způsobu výroby. Nejnákladnější je enfleurage (nakládání do tuku) a extrakce pomocí CO2.

Čtěte také:

Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Esenciální oleje jsou lékem i jedem

Bezpečnost esenciálních olejů se v Česku a na Slovensku bohužel poměrně dost podceňuje. Chybí zde kvalitní literatura, knihy, které jsou u nás k dostání, neodpovídají zásadám uvědomělého používání esenciálních olejů. Obsahují mnohdy velmi nebezpečné rady, které mohou přivést uživatele nebo jeho blízké na nemocniční lůžko. Pokud si uvědomíme, že na destilaci 1 l esenciálního oleje je potřeba třeba sto kilo rostlinného materiálu, začneme se na ně dívat jiným objektivem.

I pro esenciální oleje platí známé pořekadlo: “V malém množství lék, ve velkém množství jed“. Každý esenciální olej má svoji vlastní biochemickou strukturu a účinné látky v něm obsažené určují, jakou má konkrétní léčivou aktivitu. V klinické formě aromaterapie školený aromaterapeut dokáže pomocí výpisu těchto látek a jejich procentuálního zastoupení přesně určit vhodnost jednotlivých esenciálních olejů a jejich možné kontraidnikace pro uživatele. Ale i laik, který se zajímá o zásady bezpečného používání aromaterapie, se jich bát nemusí. Dodržuje-li ředění, doporučení odborníkem a má-li k dispozici dobré studijní zdroje.

Bezpečnost esenciálních olejů

Na co byste se měli zaměřit, pokud chcete používat esenciální oleje bezpečně? Především na způsoby aplikace, ředění a vhodnost jednotlivých druhů pro určité věkové skupiny nebo uživatele se specifickými zdravotními potřebami. Pokud dělíme používání esenciálních olejů podle věkových skupin, nedoporučuje se laikům je aplikovat na děti do tří let věku, od tří let pak jsou povoleny citrusy. Někteří aromaterapeuti mají za to, že léčba esenciálními oleji není vhodná až do pěti let věku dítěte. Je to proto, že některé druhy mohou představovat podstatnou zátěž pro dětské orgány (játra, ledviny) a zbytečně je tak zatěžují.

 essential levandule

Některé druhy jsou vhodné až od šesti let, další od let deseti. Toto dělení je preventivním opatřením před možnou intoxikací nervového systému a možnou zástavou dechu, která se může vyskytnout jako reakce na molekuly 1,8 cineol a mentol. Skupiny, u kterých je potřeba velmi přemýšlet o aplikaci esenciálních olejů jsou také těhotné ženy, senioři nebo lidé se specifickými zdravotními obtížemi. Zde patří vysokotlací nebo nízkotlací jedinci, astmatici či epileptici, lidé na hormonální léčbě, onkologičtí pacienti, alergici.

Esenciální oleje a bezpečnost: Střídmost znamená efektivitu

U esenciálních olejů určitě neplatí čím víc, tím líp. Bezpečné používání a uvědomění si míry dávkování je základ práce s nimi. Efektivita aplikací se odvíjí od momentálních potřeb jedince a může se kombinovat více způsobů. Typicky třeba při nachlazení anebo pro vyrovnání hormonální rovnováhy před periodou. Nejčastěji používáme difuzi, inhalaci, kožní aplikaci. Esenciální oleje se musí vždy rozředit před nanesením na kůži v rostlinném oleji. Do 50 ml rostlinného oleje patří maximálně 25 kapek jednodruhového esenciálního oleje nebo směsi. U dětí a rizikových skupin je to poloviční množství, to znamená 12 kapek do 50 ml v závislosti na síle konkrétního esenciálního oleje.



Napsat komentář: Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

RE: Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.