Obec Člunek je rozdělena na části Lomy a Kunějov. První historická zmínka o obci pochází z roku 1542. K zajímavým historickým památkám patří kostel svatého Jana Nepomuckého z 18. století či kaple v Lomech i Kunějově. Člunek je známá obec také pro dochované hodnotné objekty lidové architektury, včetně historicky cenných usedlostí a stavení ve stylu selského baroka.

Příležitosti pro aktivní i pasivní odpočinek

Jihočeská obec Člunek je ideálním místem aktivního i pasivního odpočinku. Ti, co upřednostňují pasivní formu relaxace, si užijí krásu okolní přírody a rybníků, a budou mít skvělou příležitost doplit chybějící energii. Naopak příznivci pohybu a aktivního trávení volného času ocení značenou cykloturistickou trasu, která prochází přímo obcí.

Trasa vede k rybníku Klikovský, ve kterém se můžete v horkých letních dnech i okoupat. Cykloturistická trasa dále pokračuje přes Kaproun na Zvůli. Česká Kanada je díky svým vyznačeným běžeckým stopám vhodná pro aktivní odpočinek i během zimního období.

Přírodní park Česká Kanada

Obec Člunek je ideálním místem k odpočinku především díky přírodnímu parku Česká Kanada, do kterého patří. Nedaleko vsi se nachází přírodní rezervace Krvavý a Kačležský rybník. Rybníky jsou ornitologicky významné a vynikají také výskytem chráněných mokřadních druhů rostlin.

Oblíbenou turistickou atrakcí přírodního parku Česká Kanada je úzkokolejná železniční trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Úzkokolejná trať je v provozu od roku 1897, kdy byla slavnostně zahájena její činnost, a je nedílnou součástí přírodního parku Česká Kanada. Pokud obec Člunek navštívíte, budete mít jedinečnou možnost projet se po této železniční trati i vy a zhlédnout krásy okolní přírody přímo z vlaku.

Pokud vás láká kouzlo tradičních jihočeských vesnic, obec Člunek pro vás bude ideálním útočištěm pro odpočinek i poznávání okolních přírodních i historických památek.

Obec Člunek - Česká Kanada