Sruby a roubenky – zdravé a pohodlné bydlení nejen pro chalupáře a hajné

Sruby a roubenky – zdravé a pohodlné bydlení nejen pro chalupáře a hajné
12. 09. 2016

Dřevěné stavby, jako jsou roubenky a sruby, jsou ideální pro milovníky přírody a přirozeného stylu. Vsází totiž na linie a barvy dřeva a využívají všechny jeho dobré vlastnosti. Žít v roubence už ale dávno neznamená žít na samotě mimo civilizaci. Srubové domy totiž mohou obsahovat všechny výdobytky moderních technologií a nabízet tak plnohodnotné bydlení pro celou rodinu. Jak se roubenky a srubové domy staví, kolik stojí a jaké mají výhody? To se dozvíte v tomto článku.

Poctivé stavby ze dřeva

Pod pojmem dřevostavba si v dnešní době lze představit mnoho věcí. V módě jsou totiž montované domky z dřevěných desek, které se často honosně dřevostavbami nazývají. Sruby a roubenky ale s těmito stavbami nemají nic společného. Na rozdíl od nich jsou totiž skutečně celé ze dřeva. Zevnitř ani zvenku tak nejsou ničím omítnuté, nejsou ani pokryté vrstvou izolace. Přesto ale nabízí dobré izolační vlastnosti a tepelný komfort.

Čím se sruby a roubenky liší?

Sruby a roubenky jsou si v mnohém podobné. Staví se z opracovaných klád nebo hranolů bez pomoci jakýchkoliv lepidel. Vyrábět se při tom mohou průmyslově, kdy je zaručen jednotný vzhled dřeva, nebo ručně. V tomto případě je každá kláda originál a dřevěná stavba tak dostane osobitější nádech. Rozdíl mezi srubem a roubenkou je ale ve způsobu jejich skládání. Sruby jsou totiž v rozích spojeny takzvaným sedlovým spojem tak, že kousky klád přečnívají. Roubenky jsou pak spojeny spojem rybinovým. Rohy dřevěných profilů jsou tedy hladké a v jedné rovině.

Základem výroby je kvalitní dřevo

Srub ani roubenku si svépomocí zřejmě nepostavíte. Najděte si proto osvědčenou firmu, která srubové domy a roubenky staví, a již za pár měsíců se můžete těšit na nové bydlení. Podle čeho ale firmu vybrat? Myslete na to, že základem srubů i roubenek je kvalitní dřevo. Ideální dřevo na stavbu srubu by mělo mít 80 – 100 let. Pátrejte proto, od koho vaše firma dřevo odebírá a jak ho zpracovává. Ruční práce a poctivé opracování každé klády je totiž na finálním výsledku znát.

Mějte také na paměti, že se srubové domy i roubenky sestavují mimo váš pozemek. Dělníci totiž musí nejdříve zhotovit všechny potřebné zářezy a spoje, otvory na okna, ale i krovy a štítové konstrukce. Teprve poté mohou připravenou dřevostavbu dovést na váš pozemek a znovu ji sestavit. Vyberte si tak firmu, které můžete skutečně věřit a ujistěte se, že můžete proces výroby chodit kontrolovat.

Srubové domy a jejich výhody

Srubové domy a roubenky mají celou řadu výhod. Tou zřejmě nejčastěji zmiňovanou je ekologie. Výroba dřevěné stavby totiž zatěžuje životní prostředí pouze minimálně. Sruby a roubenky navíc vydrží stát i 200 let, stromy, které na stavbu roubenky padly, tak za tu dobu stihnou vyrůst hned několikrát. Ekologická je ale nejen stavba domu, ale i bydlení v něm. Dřevo je totiž živý materiál, který stále pracuje a dýchá. V roubence tak bude vždy čerstvý a zdravý vzduch a příjemné klima. Dřevo je ale zároveň také výborný tepelný izolant. Nemusíte se tak bát, že kvůli absenci polystyrenu či sádrokartonu více protopíte.

Další nespornou výhodou, kterou sruby a roubenky nabízí, je jejich rychlá stavba. Hrubou stavbu za vás vyrobí pracovníci firmy mimo váš pozemek. Již připravené díly tak stačí dovést a připevnit na základní desku. Srub či roubenka tak může být hotová už za dva měsíce, a to vše bez použití jediného hřebíku, bez kopání a nepořádku na pozemku. Bydlení ve srubu je navíc velmi romantické a stylové. Na své si tak přijdou milovníci přírodních materiálů, ale i ti, kteří se zajímají o design a bytové trendy. Srubové domy nabízí velký prostor pro fantazii.

Sruby a roubenky vás překvapí svou cenou

Myslíte si, že jsou roubenky a sruby nákladné? Tak to jste na omylu. Postavit roubenku nebo srub vás totiž vyjde podobě jako stavba zděného domu. Pokud tak máte vhodný pozemek, nemusíte se dřevěných staveb bát. Dřevěný srub vás dráž nepřijde, výrazně navíc ušetříte díky kratší době výstavby.

I sruby a roubenky mají své nevýhody

Tak jako vše, má i bydlení ve srubech a roubenkách své nevýhody. Náročnější je především péče o dům. Srubové domy je totiž nutné pravidelně impregnovat a natírat ochrannou vrstvou. Vhodné je také sruby pravidelně čistit od prachu, pavučin a dalších nečistot. Vzhledem k tomu, že dřevo i několik let po dokončení domu pracuje, měli byste věnovat velkou pozornost při navrhování domu. Dřevo totiž může sesychat a hýbat se. Není tak vhodné ukotvit skříňky na stěny srubu na pevno. Dům by je totiž mohl brzy poškodit. Zapomínat nesmíme ani na zvuky, které dřevo při své práci vydává. Obzvláště ráno a večer vás tak ve srubu může překvapit poměrně hlasité praskání a lupání.

Sruby sebou navíc nesou i některé ryze oficiální nepříjemnosti. Úředníci, kteří se bojí nových a netradičních věcí, se totiž často zdráhají vystavit stavební povolení. Vzhledem k tomu, že váš dům je dlouhou dobu pouze kupou dřevěných trámů, můžete narazit i při vyřizování hypotéky.

Velkou otázkou je také samotné umístění dřevěné stavby. Roubenky jsou v naší republice poměrně rozšířené a běžně se staví na vsích i na krajích měst. Klasické srubové domy jsou ale poněkud specifičtější a nehodí se všude. Ideální je tak mít velký pozemek na kraji lesa, kde se srub bude vyjímat. Menší sruby a roubenky se ale hodí i mezi klasické zděné domy na kraj vesnice či města. Pokud tedy chcete bydlet ekologicky a útulně, dejte stavbám ze dřeva šanci.



Napsat komentář: Sruby a roubenky – zdravé a pohodlné bydlení nejen pro chalupáře a hajné

RE: Sruby a roubenky – zdravé a pohodlné bydlení nejen pro chalupáře a hajné

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.