Bouda pro kočku krok za krokem. Váš mazlíček si ji zamiluje
Venkovní kočky rády prozkoumávají okolí, ale stejně tak rády pohodlně odpočívají. Proto by na naší zahradě neměla chybět bouda pro kočku. Abychom mazlíčkovi udělali radost a zároveň ušetřili nějakou tu korunu, postavme si vlastní. Kočičí venkovní bouda by měla být zateplená, prostorná a útulná. Poradíme, jak na to. Vlastnoruční venkovní pelíšek pro kočku udělá radost jak mazlíčkovi, tak nám.
Chov kočky venku má svá úskalí. Známe všechny?
Řada z nás chová své mazlíčky na zahradě. Kočky mají více prostoru k pohybu, na hry a na prozkoumávání. Ale na některé věci bychom si měli dát pozor. O co se musíme postarat?
Venkovní bouda pro kočky: Kočka se musí mít kam schovat při špatném počasí. Také jí kočičí venkovní bouda dává pocit bezpečí. Bouda pro kočku by měla být zateplená.
Krmení: U chovu venkovních koček se snadno může stát, že za krmením přijdou i jiní nezvaní hosté. Proto krmení nenechávejme přes den volně.
Okolí: Musíme se postarat, aby byla kočka v bezpečí. Pokud bydlíme blízko rušné silnice, kočka by měla být raději s námi doma.
Obojek: Snadno se může stát, že se kočka zatoulá. Když bude nosit obojek s naší adresou a telefonním číslem, případný nálezce se nám ozve.
Antiparazitika: Pokud žije kočka venku, nikdy nevíme, co mohla sníst. Proto je nezbytností kočku odčervovat. Podobně bychom ji měli chránit i před jinými parazity, jako jsou blechy nebo klíšťata.
Očkování: Venkovní kočka se může nakazit nejrůznějšími nemocemi, ať už od cizích koček nebo dalších zvířat. Pečlivě dodržujme všechna očkování.
Jedovaté látky: Na zahradě spousta rostlinek vypadá krásně, ale některé jsou pro kočku silně jedovaté. Mezi takové patří oleandr nebo lilie. Zajistěme, aby ji u nás na zahradě nic nehrozilo. Co potká na svých toulkách, bohužel neovlivníme.
Kastrace: Je prospěšná pro každou kočku. Pokud neplánujeme mít koťata, pro venkovní kočky je přímo nezbytností. Mazlíček se bude méně toulat, prát s ostatními a zabráníme nečekané várce koťat.
Na co myslet, než bude bouda pro kočku hotová?
Bouda pro kočku je ideálním místem pro odpočinek. Zejména pro venkovní kočky je velmi důležitá. Za nepříznivého počasí se mazlíček potřebuje někam schovat. Předtím, než se do konstrukce podle návodu pustíme, zkusme promyslet, jestli naše kočka nemá zvláštní potřeby.
- Pokud je větší, ujistěme se, že navrženými dvířky bez problémů projde.
- Jestliže má nemocné klouby a nerada skáče, nedávejme boudu příliš vysoko.
- Také prověřme, že na místo, kam bychom chtěli boudu dát, se hotová konstrukce opravdu vleze.
Bouda pro kočku krok za krokem
Co budeme potřebovat na stavbu boudy pro kočku?
- Překližka (můžou být i OSB desky nebo palubky)
- Dřevěné hranoly
- Izolační pěna
- Voděodolný nátěr
- Nástroje
Nejprve si rozmysleme, jak velká má bouda pro kočku být. Záleží na počtu koček, které ji budou sdílet, stejně jako na jejich velikosti. Bouda pro jednu průměrně velkou kočku by měla být 50 cm hluboká, 80 cm široká a 60 cm vysoká. Aby se mazlíčkovi dobře odpočívalo, měla by kočičí venkovní bouda přijít do závětří.
1. Načrtněme si plánek. Pomůže nám spočítat, kolik překližky, dřevěných hranolů a dalšího materiálu budeme potřebovat.
2. Materiál podle potřeby nařežme. Překližka bude tvořit stěnu a dřevěné hranoly opěrný rám.
3. Vytvořme rámy. Vezměme desku překližky a po obvodu k ní přitlučme dřevěné hranoly tak, aby nám vznikl rám. Ten zajistí lepší stabilitu boudy. Na stěnu, která má sloužit jako základna, napříč prostředkem přitlučme jeden hranol navíc.
4. Pokud máme boudu větší, dejme hranoly i doprostřed překližky. Tím bude bouda pro kočku ještě stabilnější.
5. Nyní vyřežme vstupní otvor. Vezměme stěnu boudy a otvor na ní nakresleme. Poté vyřežme. Otvor by měl být dostatečně velký na to, aby jím mohla kočka pohodlně prolézt. Pokud ale bude velký moc, bouda pro kočku nebude útulná.
6. Pokud chceme, aby měla bouda pro kočku nohy, teď je ta správná chvíle. Vezměme základnu a ze strany, kde jsou hranoly, do rohů přitlučme nohy. Nožky jsou dobré ze dvou důvodů. Kočky milují vyvýšená místa. A zároveň je to praktický způsob jak zabránit hnití či plesnivění boudy od země. Čím vyšší má naše bouda být, tím spíše se ujistěme, že je opravdu stabilní.
7. Pokud chceme, aby byla bouda pro kočku zateplená, nejlevnějším materiálem je polystyren. Stačí, aby měl tloušťku 5 cm. Pokud budeme chtít kočce zabránit, aby se k polystyrenu dostala, přidejme na vrstvu polystyrenu ještě vrstvu překližky.
8. Stlučme všechny stěny dohromady. Hranoly stěn by měly směřovat dovnitř boudy. Poslední přitlučme střechu. A bouda pro kočku je na světě.
9. Na střechu můžeme přidat šindele.
10. Zvenku boudu natřeme voděodolným nátěrem. Ten zajistí, že bouda bude v dobrém stavu za každého počasí.
11. Dovnitř kočce dejme deku nebo pelíšek pro kočku. Zkrátka něco, na čem se jí bude pohodlně odpočívat.
Tip: Bouda pro kočku nemusí mít střechu přidělanou napevno, ale otevírací. Tak se nám bude snadno uklízet. Stačí jednu stranu střechy připevnit ke zbytku boudy pomocí pantů.
Nechce se nám kočičí venkovní bouda stavět? Vyřeší to polystyrenový box
Kočičí venkovní bouda nemusí být nutně dřina. Stačí, když si koupíme velký polystyrenový box. Vyřežeme do něho dostatečně velký otvor, aby se jím kočka protáhla. Polystyren je na boudu ideální materiál. Nenasakuje totiž vlhkost a k tomu skvěle izoluje.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků