Čím krmit kotě? Jsou kapsičky pro koťata správnou volbou?

Krmení pro koťata by rozhodně mělo mít jiné složení než krmivo pro dospělé kočky. Pokud má vaše kočička mladé nebo jste si domů přivezli nové kotě, věnujte pozornost správné výživě. Mláďata potřebují živiny pro růst, zároveň mají i citlivější trávení.

Čím krmit kotě, aby bylo zdravé?

Koťata ve věku tří týdnů, dosud závislá na výživném mléku matky, začínají zkoušet pevnou stravu. Tehdy se hodí dávat jim granule či kapsičku, musí to však být výrobek speciálně určený pro koťata. Krmiva pro koťata by měla být navržena tak, aby obsahovala veškeré nutné látky a nemusela být doplňována ničím jiným. Kotě bude samozřejmě v přechodové fázi nějakou dobu stále sát mléko od své matky a zároveň i jíst pevné krmivo.

Krmení pro koťata musí obsahovat větší poměr bílkovin, aminokyselin, vápníku a některých vitamínů. Množství přijatého tuku pak může být úměrné tomu, co konzumují dospělé kočky. Komerčně populární krmiva bohužel mívají často vyšší množství soli, aby byla chutná, a to může obecně u koček vést k tvoření močových kamenů.

Krmivo určené pro koťata by se mělo podávat až do stáří jednoho roku, trávicí ústrojí totiž funguje stejně i v době, kdy už kotě začne dospívat. Někteří odborníci doporučují toto speciální krmivo podávat také kočičí matce, aby měla dost živin ke zdravému vývoji plodů a následnému kojení.

Kapsičky pro koťata, nebo granule? Jak správně krmit kotě?

Čím krmit kotě — granulemi, nebo konzervou či kapsičkou? Vše je v pořádku, má-li konkrétní krmivo správné složení a zpracování. Ideálně by mělo být certifikováno jako dobrá strava koťat.

Kapsičky pro koťata představují lákavou pochoutku, stejně jako pro většinu koček. Kočky by přece jen měly dostávat kvalitní maso. Takzvané vlhké krmivo – kapsičky, paštiky a konzervy – je důležité hlavně proto, že se malým zoubkům mláďat žvýká mnohem lépe než granule. Také pomáhá koťatům s příjmem vody, a navíc je to skvělý způsob, jak je přimět spolknout odčervovací tabletku. Přesto jim samozřejmě od začátku vyhraďte místo nebo raději více míst na misky s vodou.

Granule pro koťata můžete ze začátku zkusit namáčet do vody, aby se daly pokousat. Granule jsou vyrobeny jako kompletní krmivo se vším všudy, navíc se nezkazí. Mohou stát v misce den či dva a kotě si na ně bude chodit po troškách. Říká se také, že granule pomáhají čistit zuby, to je však pravděpodobně mýtus – drobky se mohou zaseknout v zubech a živit tam bakterie, stejně jako je tomu u masa.

Čím krmit kotě: Mohou koťata mléko či maso ze stolu?

Pokud kapsičky pro koťata podle vás nejsou dostatečně šťavnatá a chutná strava, možná jste v pokušení hodit svému mazlíčkovi kousek masa. Na toto je však třeba dávat velký pozor, a to hlavně u koťat, protože jsou náchylnější.

Jestli můžou koťata mléko, to je otázka s velmi jasnou odpovědí: ne. V kultuře sice přežívá obraz kočky mlsající smetanu, trávicí trakt koček ale mléko nesnáší a u koťat to platí dvojnásob! Podáním mléka způsobíte kočce průjem a dehydrataci. Koťata pijí pouze kočičí mléko, dokud jsou malá – nemají-li matku, mohou dostat speciální typ mléka vyvinutý pro koťata.

BARF strava a syrové maso pro kočky je sice přirozená cesta, ale není lehké ji nakombinovat tak, aby skutečně pokryla všechny potřeby a nepředstavovala riziko. Konkrétně jde o parazity a bakterie v syrovém mase. Je možné zničit je v mrazáku, ale u koťat je syrové maso přesto rizikem, kterému je radno se vyhnout.

Staršímu kotěti snad neublíží malý kousek vařeného masa, není-li solené a kořeněné, ale držte se běžného krmení. Pamlsky by měly tvořit maximálně 10% potravy a nejlépe by to měly být produkty pro tento účel bezpečně vyrobené.

Jak často podávat krmení? Pro koťata je nutné dělit je na malé dávky

Kapsičky pro koťata servírujeme na misku po kouscích, otevřený zbytek skladujeme do konce dne, kdy by měl být spotřebován, v lednici. Pro kočky je přirozené jíst málo, ale často. To platí obzvlášť u mláďat, která potřebují sice hodně výživy, ale mají malý žaludek a rychle jim dochází energie. Koťata ještě kojená mohou dostat malou dávku 3x denně, starší 5-6x denně.

Střídání kapsiček a granulí má tu výhodu, že si kočička zvykne na více druhů stravy. S krmením pak bude flexibilnější, což se hodí v případě, kdybyste museli přejít na jiné krmivo. Pověstná vybíravost je u koček přirozená, není tedy špatně, pokud kočka odmítá jíst, na co je zvyklá. Na druhou stranu, není zrovna zdravé stále experimentovat a u koťat jsou náhlé změny jídelníčku škodlivé.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...