FIP u koček je zrádné smrtelné onemocnění. Prevencí je podpora imunitního systému.
02. 11. 2018

Čipování koček je základem péče o kotě jako ochrana před ztrátou kočky

Čipování koček je jednoduchou formou, jak označit domácího mazlíčka a zajistit si tak jeho nález, pokud se zaběhne nebo ztratí. V naší republice není čipování koček povinné, záleží na každém majiteli, zda se pro tento krok rozhodne či nikoliv. Především u koček s průkazem původu je využití čipování již samozřejmostí, v případě v některých výstav je to dokonce i jedna z podmínek při registraci. Rádi vám představíme, jak tento proces probíhá a jaké jsou výhody aplikace čipu, abyste se mohli rozhodnout, jestli i vaše kotě bude čip potřebovat.

Péče o kotě může zahrnovat i čipování

Pokud jste si pořídili kotě s průkazem původu a plánujete s ním také objíždět výstavy, pak je nutné, abyste nechali kotě očipovat. Aplikace čipu pod kůži kočky bývá totiž podmínka k tomu, abyste mohli kočku na výstavu zaregistrovat a účastnit se jí.

Čtěte také:

Jak často odčervovat kočku a kdy ji očkovat? Vše, co jste potřebovali vědět

Jestli ale nechcete při péči o kotě nic zanedbat a chcete předcházet trvalé ztrátě kočky, pak je čipování koček také vhodnou volbou. Nejlepší výhoda čipu je v tom, že pokud se chlupatý mazlíček zaběhne, uteče nebo jej dokonce někdo ukradne, je velká pravděpodobnost, že se vám zase v pořádku vrátí.

Čipování koček je nutné také v případě, kdy s kočkou chcete vyjet do zahraničí. Nejenže musí mít kočka platný pas, veškeré očkování, ale také musí mít aplikovaný čip. Vše můžete bez problémů zařídit u svého veterináře.

Kdy čipovat kočku?

Vašeho mazlíčka můžete opatřit mikročipem kdykoli, není žádný věkový limit pro aplikaci. Pokud se tedy chystáte do zahraničí se starším mazlíčkem nebo se rozhodnete pro čipování vaší kočky, která se začala toulat, není nikdy pozdě. Většinou se však čipy aplikují při prvním očkování kotěte nebo při kastraci.

Čipování kočky byste však měli zařídit dříve, než je pustíte do světa. Mnoho chovatelů tak čipuje koťata před předáním mazlíčků novým majitelům. Stejný postup probíhá také v útulcích.

Jak čipování koček probíhá?

Čip se kotěti či kočce aplikuje díky duté jehle do podkoží v levé oblasti krku nebo mezi lopatky. Čip je vyrobený z materiálu, který není nebezpečný a nereaguje s okolní tkání a nijak ji nedráždí. Jeho cena se pohybuje okolo 500 korun. Samotné čipování koček probíhá jen několik vteřin a není tak bolestivé, jak by se mohlo zdát. Běžné očkování je prý mnohem nepříjemnější. Proto se nemusíte obávat, že bude vaše kočka trpět.

Čip je dlouhý 1 cm a 2 mm široký. Obsahuje číselný kód, který se po načtení čipu pomocí čtečky čipů zobrazí. Následně se podle kódu v registru zvířat nalezne majitel, kterému může být zvíře vráceno. Proto je potřeba se nejprve registrovat.

Čipování koček vyžaduje také registraci. Bez ní je čip bezcenný

Čip je však bez registrace naprosto bezcenný a při ztrátě mazlíčka jej nikdy nedohledáte. Čipovaná zvířata se evidují v Národním registru majitelů zvířat (NRMZ) nebo do Centrální evidence zvířat v ČR. Majitel kotěte, které je čipované, odešle do tohoto registru vyplněný registrační formulář. Evidence je placená služba a cena se pohybuje od 190 do 500 korun. Registrační poplatek je jednorázový a pokrývá náklady spojené s registrací a se zveřejněním údajů v prvním roce. V dalších letech již žádné poplatky platit nemusíte.

Výhody čipování koček

Nechat kotě očipovat má mnoho výhod, které jistě stojí vzít v úvahu při rozhodování, jestli kotěti necháme čip aplikovat. Výhody aplikace mikročipu zahrnují:

  • rychlá a skoro bezbolestná aplikace
  • trvanlivost 25 let
  • dokonalá čitelnost
  • kočka nemůže čip ztratit
  • lehká dohledatelnost kočky při její ztrátě

Nezapomínejte hlásit změny údajů!

Pokud se rozhodnete pro aplikaci čipu u kočky, aby se i při potížích vždy bezpečně vrátila domů, nesmíte zapomenout také průběžně hlásit veškeré změny údajů. S čipem je sice vaše kočka dohledatelná v registru, je ale potřeba aby byl nalezen i její pravý majitel. Proto je nezbytné mít uvedenou aktuální adresu a telefonní číslo. Při změně kontaktních údajů se tak obraťte na správce databáze mikročipů.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo