Psí sporty
16. 05. 2018

Jak se připravit na porod fenky? Správná výživa pro březí a kojící feny je zásadní

Březost feny si žádá zvýšenou pozornost a nesmí se podcenit. Fena vyžaduje zvláštní péči, vývoj plodu pak závisí především na kvalitní a vyvážené stravě. Pokud podceníte výživu, hrozí riziko zdravotních komplikací feny i štěňat. Poradíme vám, na co si dát pozor, jak připravit fence i štěňatům ideální prostředí a jaké krmivo pro březí a kojící feny zvolit.

Březost fenky může trvat až 63 dní a dělí se na trimestry po 21 dnech. Po celé období je třeba na fenu dohlížet a dostatečně o ni pečovat. Pokud dodáte svému mazlíčkovi vyváženou, ale pestrou stravu, získá dostatek energie a živin pro sebe i plod. Fenka si zpravidla dokáže po celé těhotenství poradit sama, je ale potřeba udržovat její místo v čistotě, nerozrušovat ji a dbát na dostatečný přísun živin a tekutin.

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: Ve 2. měsíci je potřeba častý kontakt s lidmi a kvalitní strava

Krmivo ovlivňuje vývoj plodu i zdraví feny

Každý chovatel by měl v době březosti zvýšit pozornost v oblasti příjmu potravy svého psa, který se chystá na porod štěňat. Základem je kvalitní skladba jídelníčku a jeho uzpůsobení konkrétnímu zdravotnímu stavu zvířete. Přiměřeným krmením feny v období březosti dojde k navýšení hmotnosti o 15 až 25 % v porovnání se stavem před očekáváním štěňat.

Na trhu jsou i speciální granule pro březí a kojící feny, které mají ideální poměr živin, vitamínů a minerálů. Příkladem jsou značkové granule Purina Pro Plan, které obsahují ideální množství vápníku, fosforu, vitamínu D a dalších důležitých látek pro kvalitní vývoj matky i plodu. tyto granule jsou vhodné i pro štěňata.

Komplikace při nesprávné výživě březí feny

Nesprávně zvolená výživa či nepřiměřené množství může negativně ovlivnit zdraví i feny a následně také vývoj plodu. Oplodněná vajíčka mohou v nejhorším případě odumřít nebo se špatně vyvíjet, což se projeví při porodu nebo následně poruchami vývoje štěňěte.

1.-4. týden březosti feny

V průběhu prvního měsíce březosti není třeba nijak výrazně upravovat stravu feny. Energetické požadavky ve stravě feny tak zůstávají stejné jako u normálních dospělých psů. Krmení probíhá standardně 1x až 2x denně krmivem, na které je fena dlouhodobě zvyklá i v běžných dávkách. Není třeba výrazně upravovat denní režim. Fena svou hmotnost výrazně nezvyšuje, potřebuje dostatek pohybu a běžný režim.

5.-8. týden se zvyšují energetické požadavky na krmivo pro fenu

Od 40. dne přichází exponenciální růst plodu, díky čemuž se začínají výrazně měnit požadavky na výběr granulí pro březí feny. Fena potřebuje dostatek živin pro sebe i štěňata. V tomto období od 5. do 8. týdne březosti se energetické požadavky zvyšují až o 30 % oproti běžné zátěži malých plemen, u velkých plemen jde až o 50% nárůst. Kvalitní krmivo pro březí a kojící feny je vhodné podávat ve stejných porcích, ale zvýšit četnost krmení na 3x až 4x denně.

Před porodem feny je třeba doplňovat fosfor a vápník

V posledním měsíci březosti se výrazně zvyšují požadavky na množství vápníku a fosforu v důsledku rychlého vývoje kostí plodů. Speciální krmivo značky Purina určené pro březí a kojící feny po porodu obsahuje vyvážený poměr vápníků a fosforu, a tak dodá potřebné množství minerálů bez ohrožení zdraví feny.

Správná výživa má vliv na bezproblémový porod feny

Blížící se porod feny lze jednoduše zpozorovat. Přibližně 14 dnů před koncem březosti lze zaznamenat první přípravy na porod. Mléčné žlázy se začínají zvětšovat a větší je také „přezka“. Fena se s blížícím se porodem začíná přesouvat na klidná místa, častěji močí a víc pije. O to důležitější je v tomto období speciální strava obohacená o všechny potřebné vitamíny pro správný vývoj plodu i zdraví matky. V samotný den porodu je fena neklidná a odmítá jíst granule, chuť k jídlu se vrátí přibližně po 12 hodinách po porodu. Po celou dobu březosti a porodu je potřeba dbát také na dostatečný pitný režim feny.

Při porodu fena vyhledává hlavně soukromí a klid

V poslední předporodní fázi by měl majitel připravit ideální prostředí pro fenu. S nastupujícím porodem klesá feně tělesná teplota a začíná hledat tiché klidné místo. Buďte u porodu přítomní, ale dopřejte feně potřebný klid. Zvíře bývá nervózní, nepřijímají potravu. Chování feny těsně před porodem je individuální – některé vyhledávají svého páníčka, jiné se snaží najít klidné místo o samotě. Porodní místo si pes často hledá někde v úkrytu, které ale pro majitele bývá hůř čistitelné a větratelné.

Při porodu potřebuje mít fena hlavně dostatek vody k pití, čisté místo a klid. Fena si dokáže v průběhu porodu poradit sama díky instinktivním pudům. Rozrušení, zbytečný pobyt nebo asistence by naopak mohly být ke škodě a mohly by narušit průběh celého porodu. Po porodu se doporučuje udržovat v pelíšku vyšší teplotu a zamezit průvanu.

Péče o fenu a štěňata po porodu

Fenu i štěňata je vhodné nechat co nejvíce v klidu. Fenka se o svá mláďata postará sama. Pokud to není nutné, raději na štěňata nesahejte a přenechejte starostlivost fence. Štěňata jen zkontrolujte a v dalších dnech pravidelně važte pro kontrolu správného vývoje a růstu. Fenky prvorodičky mohou výjimečně vykazovat agresivní chování vůči majiteli i vlastním štěňatům. Tento stav se ale rychle upraví a během jednoho dne nastoupí mateřský pud a starostlivost. Do té doby je ale potřeba štěňata chránit, případně krmit běžně dostupným umělým psím mlékem.

Nezapomínejte na speciální granule pro březí a kojící feny i po porodu

Porodem ale speciální strava pro fenu nekončí. S nástupem kojení je výživa feny obzvlášť důležitá, protože štěňata mají velké energetické nároky a fena rychle hubne. Speciální granule pro březí a kojící feny dodají všechny potřebné živiny pro zvýšený energetický výdej. Pro správnou tvorbu mateřského mléka je rozhodující příjem bílkovin. Standardní krmiva pro dospělé psy mají vyvážený obsah všech živin, proto feny potřebují speciální krmivo pro období březosti a kojení. Nedostatečný přísun živin a energie se u feny záhy projeví úbytkem hmotnosti, sníženou produkcí mléka i celkovou slabostí.

Pokud se budete o psa dobře starat v průběhu březosti, porodu i po něm, odvděčí se vám dobrým zdravotním stavem a krásnými štěňaty.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo