13. 05. 2020

Jaké jsou příznaky a projevy otravy u koček a jak rychle reagovat?

U bytových koček se s otravami tak často nepotkáte, ale i tady si o nich povíme. Květiny, pokojové rostliny nebo některé lidské jídlo může být pro kočku nebezpečné. Kočky žijící venku jsou pak více ohroženy, mohou ulovit a sežrat třeba myš, která už je otrávena jedem na hlodavce. Jak postupovat a na co si dávat pozor?

Otrava u kočky – příznaky otravy od hlodavců

Špatnou zprávou je, že i když si sami dáváte pozor a doma hlodavce netrávíte, kočka může takovou přiotrávenou myš sežrat u sousedů nebo na poli. Této otravě často nelze příliš zabránit, je třeba ji mít u venkovních koček stále na paměti. Dobrou zprávou je, že pokud je hlodavec jen přiotráven a kočka nesežere myšku s velkou dávkou jedu těsně před uhynutím, může kočka přežít, i když zdravotní potíže mohou být značné.

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

Na otravu jedem na hlodavce je třeba myslet, pokud kočka špatně dýchá, má bledé sliznice, případně krvácí z tlamičky nebo nosu, má krvavou moč, modřiny (to jsou účinky jedu na myši, snižují srážlivost krve). Veterinární záchrana kočičky spočívá v podávání vitamínu K, který zlepšuje srážlivost krve (léčba trvá i čtyři týdny), případně transfúze krve ve vážných případech.

Aby kočka nesežrala nějakého přiotráveného hlodavce můžete do jisté míry předejít i tak, že jí pravidelně podáváte kvalitní a vyvážené granule a zdravé pamlsky. Když kočka dostane v misce všechny živiny, které potřebuje pro zdravý vývoj, i když je „na lovu“, nemá pak většinou tendenci myš po zakousnutí spořádat.

POZOR: Větší riziko je u psů, ale i kočky někdy mohou sežrat samotný jed na myši. Může jim vonět a připomínat granule.

Projevy otravy u kočky z chemických postřiků

Pro venkovní kočky jsou nebezpečné i rostliny ošetřené postřikem proti hmyzu nebo plísni. Lekavost, nervozita, zvracení, slabost mohou být příznaky právě takové otravy, ke které dochází jak přímým pozřením ošetřené rostliny, tak nadýcháním se této látky nebo slízáním látky z potřísněného kožichu.

Otrava u koček: nebezpečné rostliny

Jste-li kromě milovníků koček také milovníky pokojových rostlin, musíte mít v hlavě seznam zakázaných pokojovek. Kočky rády okusují zelené rostliny, takže by byl malér jistý. Některé dráždivé rostliny (například vánoční hvězda) pálí a dráždí ke slinění ihned, takže nehrozí, že se kočka nakouše velkého množství, ale nelze na to spoléhat. Pokud kočka nadměrně sliní a jeví známky fyzických potíží, kontaktujte veterináře pro radu. Většina otrav z jedovatých rostlin se dá dobře řešit i v domácích podmínkách.

Které rostliny by tedy měly být tabu – nebo umístěné v domácnosti tak, aby na ně kočka nemohla?

  • Tchýnin jazyk
  • Diefenbachie, oleandr, fíkus, kaládie, kroton
  • Vánoční hvězda, azalka
  • Brambořík
  • Monstera, filodendron
  • Primule
  • Frézie, lilie, narcisy, hyacinty

Antiparazitické přípravky pro psy mohou také kočku otrávit

Pro kočky je jedovatý permetrin a pyretrin, což jsou látky obsažené v přípravcích proti blechám pro psy. Proto potřebujete-li odblešit kočku nebo použít jiný přípravek proti parazitům, dobře čtěte návod, musí být pouze pro kočky. Kočka, která se nalíže odblešovače pro psy ulpělého na kožíšku, se může vážně otrávit a uhynout.

Léky pro lidi jsou pro kočky jedovaté

Některé léky pro lidi nejsou vhodné pro zvířata a pro kočky mohou být smrtelně nebezpečné. Nejvýraznějším příkladem jsou léky na snížení horečky s paracetamolem. Pro kočky tabu! Použití ostatních léčiv konzultujte s veterinářem.

První pomoc při otravě u kočky? Vždy volejte veterináře!

V případě, že máte podezření na otravu, volejte v první řadě veterináře. Mezi první pomoc může patřit omytí kožíšku v případě potřísnění, nebo podání živočišného uhlí (Carbo adsorbes) – ale to vždy až po domluvě s lékařem.

Rekonvalescence při otravě: kočky mají citlivé zažívání

Kočky se z otrav lehčího rázu většinou zotavují dobře. Veterinář vám sám řekne, který orgán byl případně více zasažen. Obecně je ale pak lépe odlehčit jim jídelníček a dát větší svobodu ledvinám a játrům. Vhod mohou přijít krmiva, která na tyto dva orgány myslí a zbytečně je nezatěžují. Veterinární diety nabízejí speciální granule pro odlehčení jater nebo krmivo pro odlehčení ledvin.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo