Jak naučit psa aportovat krok za krokem
06. 11. 2019

Jaký je pes vhodný pro seniory? Poznejte klidná psí plemena

Nového pejska bychom si měli vybírat podle našeho životního stylu. Jinak bychom vzájemně nebyli šťastní. Pokud hledáme mazlíčka pro starší osoby, měli bychom vybírat zejména klidná psí plemena. Může to být jak klidnější šlechtěná rasa, tak malý pes z útulku. Poradíme, jaký je pes vhodný pro seniory.

Klidná psí plemena budou seniorům dělat radost

Není pes jako pes. Většinou je psí mazlíček spojený s aktivním životem a spoustou pohybu. Naštěstí má ale každé plemeno jinou povahu, a proto snadno najdeme takové, které bude vyhovovat našim potřebám.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Pes vhodný pro seniory by měl být klidnější. Pejsek, který vyžaduje spoustu aktivity, pohybu, běhání a hraní příliš vhodný není. Sáhněme po větším kliďasovi, který se rád projde, ale stejně tak rád odpočívá. Klidná psí plemena budou u seniorů šťastná.

Senioři by měli volit spíše menší psí plemena. V případě, že na ně pejsek při hraní anebo vítání vyskočí, neshodí je na zem. Velký pes by mohl seniorům nechtě ublížit. Navíc se malý pes snadněji přepravuje.

Klidná psí plemena nejsou jediným kritériem, které by měli senioři zvážit. Důležitou roli hraje i věk pejska. Jestliže už má pejsek naučené hygienické návyky a umí základní povely, vyhneme se náročné výchově štěňat. Štěňata a psí adolescenti jsou navíc velmi aktivní a provádějí psí kusy. Starší pejsek je vyrovnanější a klidnější.

Vhodnou volbou je i malý pes z útulku. Kromě naučených návyků nám bude naši náklonnost oplácet dvojnásob.

Klidná psí plemena mají pro seniory kromě přátelské a laskavé společnosti i jiné výhody. Studie ukazují, že vlastnění psa snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi. Zlepšuje se i psychické zdraví, protože se nám v mozku vyplavuje serotonin a dopamin. Ale hlavně výzkumy dokázaly, že senior, který má pejska, se lépe stará i sám o sebe.

Volme pejska, který má pevné zdraví. Pejsci s chronickým onemocněním vyžadují speciální a často i náročnou péči. Aby si náš mazlíček dobré zdraví také udržel, krmme ho kvalitními a chutnými granulemi, které mu dají všechny potřebné živiny.

1. Klidná psí plemena: Shih tzu

Pejsek Shih tzu je laskavé plemeno. Je to pes vhodný pro seniory kvůli tomu, že je velmi pozorný a každý den nám bude projevovat svou lásku. Rád s námi půjde na vycházku, pokud se na to ale budeme cítit i my. Jestliže nám zrovna nestačí síly, shih tzu se na nás rozhodně zlobit nebude. Příliš nelínají, ale musíme je každodenně česat, aby jejich srst zůstala krásná. Zároveň je to i tišší plemeno. I když někdy nahlas chrápe.

shih tzu

2. Klidná psí plemena: Mops

Mezi klidná psí plemena patří i mops, někdy také označovaný jako mopslík. Nemá složitou péči o srst, i když hodně líná. Má výbornou povahu a je velmi oddaný. Někdy dokáže na páníčka i žárlit. Mopslík z dobrého chovu většinou netrpí na vrozené zdravotní problémy. Jen si dejme pozor na vysoké teploty, nedělají mu dobře.

mops

3. Klidná psí plemena: Čivava

Čivava je věrný oddaný pejsek. Navíc je malý a skladný. Nepotřebuje tolik venkovních aktivit, zato potřebuje naši náklonnost. Hodí se pro aktivnější seniory, má živou povahu. Čivava ale umí být celkem hlasitá a k cizím lidem nedůvěřivá. To ale může být i pozitivum, bude našim spolehlivým ochráncem. Jen raději volme už starší čivavy, štěňata jsou náročnější na naučení hygienických návyků.

4. Klidná psí plemena: Pudl

Pudl patří mezi klidná psí plemena, která se snadno trénují. Je totiž velmi inteligentní. Také je velmi loajální a udělá, co nám na očích uvidí. Pudl má tři velikosti, od trpasličího až po většího. Má společenskou povahu a rád se nechá rozmazlovat. Ačkoli to tak nevypadá, srst pudlů není náročná na údržbu. Navíc pudl příliš nelíná.

5. Klidná psí plemena: Bostonský teriér

Pro aktivnější seniory se hodí bostonský teriér. Je sice plný života, ale nemá problém s tím zůstat v klidu. Někdy má spíše sklony lenivět.  Dobře se učí a podle získaných návyků se také umí chovat. Tento pes je vhodný pro seniory ale potřebuje pevnou ruku, umí být svéhlavý.

bostonský teriér

6. Klidná psí plemena: Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl je tichý, ale pozorný společník. Tato klidná psí plemena jsou přátelskáinteligentní a snadno vyjdou s každým. Velkou předností kavalíra je narozdíl od jiných menších plemen jeho trpělivost. Navíc se nám snadno přizpůsobí. Jeho aktivita bude právě taková, jako ta naše.

7. Klidná psí plemena: Pekingský palácový psík

Mazlíček s královským jménem je pes vhodný pro seniory. Je okouzlující, rád se mazlí a rád usíná na páníčkově klíně. Jsou neuvěřitelně věrníoddaní pozorní. Na druhou stranu si někdy umí postavit hlavu. Vyžadují denní česání srsti.

pekingský palácový psík

Malý pes z útulku je pro seniory skvělou volbou

Každý pejsek byl jednou štěně. A štěňátko vyžaduje speciální péči, spoustu času a dostatek sil. Potřebují se všemu naučit a navíc bývají temperamentnější. Zatímco dospělý malý pes z útulku už má všechno tohle za sebou. Jen čeká na nový a laskavý domov. Proč je malý pes z útulku výborný pro seniory?

  1. Už vše umí. Naprostá většina pejsků z útulku má hygienické návyky a zvládá základní povely.
  2. Bude nám vděčný. Každý pejsek touží po svém vlastním milujícím domovu. Malý pes z útulku nám bude dávat spoustu lásky a bude našim věrným přítelem.
  3. Dozvíme se o něm vše nezbytné. Pořídit si nového pejska je někdy sázka do loterie. Nemusíme přesně vědět, jakou bude mít povahu a co bude mít rád. Pracovníci útulků ale o svých svěřencích vědí vše. Rádi nám řeknou každý jeho návyk, ale i zlozvyk. Sdělí nám jeho zdravotní stav a zda se hodí do našeho životního stylu. Dopředu tak budeme vědět, do čeho jdeme.
  4. Uděláme dobrou věc. Pejsků bez domova je stále mnoho. Mazlíčkovi z útulku poskytneme šanci na nový start.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo